Pijlers op de Vrouwenheide: de bijzondere geschiedenis van het RD punt Ubachsberg Luc Heres 126 127 Het hoogste punt van Nederland? Het verhaal gaat dat men heel lang gedacht heeft dat Vrouwenheide het hoogste punt van Nederland was en niet de Vaalserberg. Als reden wordt daarvoor aangevoerd dat als men vanuit Vrouwenheide de blik naar het zuidoos ten wendt, men over de Vaalserberg heen kijkt naar het daarachter liggende (en hogere) Eifel- massief. Als men op Vrouwenheide staat, kan men zich daar inderdaad iets bij voorstellen. Er is sprake Vrouwenheide is een hoge heuveltop, gelegen even ten zuiden van het Limburgse dorp Ubachsberg. Het is zowel in topografisch, geo logisch als ook in geodetisch opzicht een bij zonder punt. Het is daarom de moeite waard om er wat meer aandacht aan te besteden. Een bijzonder geologisch punt Vrouwenheide is bovendien in geologisch op zicht een bijzonder punt. Het is nl. het hoogste punt van het Eiland van Ubachsberg. Dit ge bied wordt door geologen zo genoemd omdat dit ‘eiland’ de scheiding vormt tussen de vroe gere Oostmaas en de latere Westmaas. Om die reden is Vrouwenheide een locatie waarnaar regelmatig geologische excursies worden ge organiseerd. De top van de heuvel bestaat, in tegenstelling tot de omgeving, niet uit löss maar uit weinig vruchtbare tertiaire zand- en grindafzettingen. Daarom is Vrouwenheide nooit als akkerland in gebruik geweest. Het is een stuk onontgon nen gebied dat in gebruik was als gemeen schappelijk weidegebied. Bij de term ‘heide’ moet men zich trouwens geen struikheide of dopheide voorstellen, maar grassen, struik gewas en hakhout. Op oude topografische kaarten is te zien dat het gebied vroeger nagenoeg boomloos was. van een perspectivische vertekening. Vrouwenheide is echter 217 meter hoog en de Vaalserberg 322. Een verschil van ruim 100 meter. Ook met beperkte middelen moet het voor topografen in het verleden toch mogelijk geweest zijn om dit hoogteverschil vast te stel len. Het zal wel zo zijn dat dit soort specialistische kennis niet wijd en zijd bekend was. Daardoor kon in de volksmond het verhaal over het hoogste punt nog lang blijven voortbestaan. Een bijzonder geodetisch punt Vrouwenheide is bovenal in geodetisch opzicht een bijzonder punt. Er staan een aantal pijlers die onderdeel zijn van het RD punt op Vrouwenheide. Het RD- punt staat in de boeken trouwens bekend als RD Ubachsberg, genoemd naar het kerkdorp dat een kilometer noordwaarts ligt. Een enigszins verwarrende naam, want de kerk van Ubachsberg is ook een RD-punt (R.K.K. Ubachsberg). Wat dat betreft zou RD Vrouwen heide een betere naam geweest zijn. Pas na 1930 verschijnen de eerste bomen. Tegenwoordig is de gehele Vrouwenheide met bos bedekt. Pal ten westen van het bosgebied staat de molen Op de Vrouweheide, de hoogst gelegen windmolen van Nederland (215 m.). Op 13 van de 78 punten werden tevens astro nomische metingen verricht. Die waren nodig om het RD-net, of beter gezegd de Bessel Ellipsoïde, zo goed mogelijk op de lokale geoïde te doen passen. Anders gezegd: om zo goed mogelijke waardes voor het Amersfoort Datum te bepalen. Op 11 van de punten werd de geografische breedte bepaald en werden azimut-metingen uitgevoerd. Slechts in Ubachsberg, in Leiden (Sterrenwacht) en tevens in Bonn en Göttingen werden metingen gedaan om de verschillen in geografische lengte te bepalen. Deze metingen zijn extra gecompliceerd omdat daar nauw keurige tijdsmetingen voor nodig zijn. Het punt RD Ubachsberg is één van de 78 punten van het primaire driehoeksnet dat in de periode 1888 - 1904 gemeten is. Op Vrouwenheide vonden de hoekmetingen plaats in de zomer van 1892. Er werd gemeten naar de RD punten Nederweert en Klifsberg, naar de Belgische punten Peer, Tongeren en Henri Chapelle en naar de Duitse punten Mündt en Langschoss. Ook werd de richting gemeten naar enkele zogeheten ‘tussenpunten’ onder meer naar Sittard. Men ziet, de buiten landse punten zijn in de meerderheid. Dat is goed te verklaren, want Zuid Limburg wordt als een soort schiereiland aan alle kanten om sloten door de buurlanden. Bovendien was een goede aansluiting op het Duitse (Pruisische) netwerk belangrijk omdat hiermee ook aange sloten kon worden op de basis in Bonn. De basismeting in Stroe vond immers pas plaats in 1913. 7A 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel £3 Vrc uwer 7SZ0Z' RuioéStoben Luikgestei Peer Mundt Sittard Ubagsberg Bir angschoss Battice 100 km Michelsb ZW NO HEERLEN Eiland van Ubac^fberg

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 3