Ki Slecht weer hindert Hettenheuvel- wandeling De heliotropist keerde onverrichter zake huiswaarts’ 132 133 Onderhoud van het RD en aansluiting aan ED50 Men kreeg al vrij snel in de gaten dat de mijn bouw in Limburg gevolgen had voor de stabili teit van RD-punten met name in de regio Geleen, Heerlen en Kerkrade. Daarom zijn vanaf de jaren dertig vanuit Vrouwenheide de richtingen naar verstoorde punten opnieuw gemeten. Omdat onder Vrouwenheide geen mijnbouw heeft plaatsgevonden is het RD-punt Ubachsberg erg stabiel. In 1953 werd het besluit genomen om in het gebied De Meinweg een nieuwe mijn (de Beatrixmijn) te openen. Men was zich ervan bewust dat dit gevolgen zou hebben voor het primaire RD-punt Klifsberg dat in dat gebied ligt. Dat punt diende op tijd gezekerd te wor den. Achteraf gezien was dat niet nodig geweest. De Beatrixmijn zou in 1964 in productie gaan maar daar is het nooit van gekomen. In 1965 hield Joop de Uyl zijn beroemde toespraak waarin aangekondigd werd dat de mijnen binnen tien jaar allemaal gesloten zouden worden. In het kader van ED50 en andere projecten om het europese referentiesysteem te verstevigen zijn er aanvullende metingen verricht. In 1963 is een extra richting naar Battice gemeten en in 1968 zijn er op Vrouwenheide en in Tongeren opnieuw astronomische metingen uitgevoerd. Zo ontstond het dubbel Laplace-punt Ubachs- berg-Tongeren. Ubagsberg of Ubachsberg Op kaarten en in archiefstukken valt op dat ‘Ubachsberg’ vroeger als ‘Ubagsberg’ werd geschreven. De omslag ligt zo rond 1900. Dit heeft te maken met het feit dat tot aan het einde van de 19e eeuw de spelling Siegenbeek werd gebruikt. In deze spelling werden veel woorden die we tegenwoordig met een ‘ch’ schrijven met een ‘g’ geschreven: gezigt, regt, uitzigt i.p.v. gezicht, recht en uitzicht. Met de een speciaal hiervoor toebereide gesteente- soort. Deze methode werd “blazend vullen” genoemd (blaaspijler) en bracht aanzienlijke extra kosten met zich mee. De verzakkingen werden hierdoor echter grotendeels beperkt en de mijnschade geminimaliseerd. spelling van De Vries en Te Winkel uit 1863 veranderde dit waardoor de spelling met ch gebruikelijk werd. Ook voor de spelling van plaatsnamen had dit consequenties. Geraadpleegde literatuur en informatiebronnen Meetkunstige beschrijving van het Koning rijk der Nederlanden, bevattende de getallen waarden, gebruikt bij de zamenstelling van de topografische en militaire kaart van het rijk. Uitgegeven op last van het Ministerie van Oorlog door het Topographisch Bureau te ’s-Gravenhage in 1861 Generaal A. Nerenburger; Notice sur les Triangulations qui ont été faites en Belgique depuis 1617 jusqu’ a nos jours. Brussel; 1856 Institut Cartographique Militaire - Triangula tion du Royaume de Belgique; Brussel, 1867 Hk J. Heuvelink; Triangulation du Royaume des Pays-Bas. (Rijksdriehoeksmeting.); Waltman, Delft 1921 Verslag der Rijkscommissie voor Graad- meting en Waterpassing aangaande hare werkzaamheden gedurende het jaar 1889. Gepubliceerd in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1890. Idem voor de jaarverslagen uit de jaren 1890, 1893, 1894, 1895. 1898 en 1904, gepubliceerd in het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde van het daaropvolgende jaar. Woord van dank Een speciaal woord van dank gaat uit naar de heer Wiel Niks uit Ubachsberg. Hij is als mijn bouwkundige werkzaam geweest bij de Oranje Nassau-mijnen en is tegenwoordig de directeur van de Stichting Carboon die onder andere het Mijnmuseum in Heerlen exploiteert. Tevens Deze zin zou in 1889 zeker opgenomen zijn in het dagboek van de uitvoerders van de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing bij vergelijkbare weersomstandigheden als op zaterdag 10 september jongstleden. Veertig geïnteresseerde wandelaars lieten zich echter deze dag niet weerhouden en trotseer den het slechte weer. Zij kwamen naar de Hettenheuvel in Braamt voor de informatieve wandeling die Natuurmonumenten samen met het Kadaster organiseerde. Daarnaast toonden ook de ruim dertig vrijwilligers van Natuur monumenten grote belangstelling. Deze laat- sten kennen het bos op hun duimpje, maar waren vrijwel allemaal onbekend met de be tekenis van de RD-steen die op de top van de Hettenheuvel in Braamt is geplaatst. Op zich is dat niet vreemd. De steen zat jarenlang ver scholen onder bosschages. Aanleiding van deze activiteit was een artikel in het dagblad De Gelderlander van 9 augustus 2017. Hierbij beschrijft de verslaggever een ontmoeting met landmeter Armando Vet van het Kadaster. Hierin kwam de betekenis van de Hettenheuvel voor het Rijksdriehoeksstelsel uitgebreid aan bod. Als vrijwilliger van Natuurmonumenten en oud-landmeter van de gemeente Zevenaar wekte dit de nieuwsgierig heid van Riny Putmans. Hij zorgt ervoor dat de RD-steen weer volop zichtbaar wordt (zie afb. 1). Daarnaast is een informatiebord ge- heeft hij ervoor gezorgd dat de RD pijler op Vrouwenheide voorzien is van de hierboven beschreven plaquette. Hij heeft mij ook geïn formeerd over het gebruik van de mijnkaarten en hij heeft de foto’s over de metingen in 1892 en 1904 aangeleverd. In navolging van Friesland schakelen de laatste decennia steeds meer Limburgse gemeenten over op 2-talige plaatsnaamborden. En dan heet Ubachsberg opeens ook Gen Berg. Maar “What’s in a name?”, wist Shakespeare al. Het dorp verandert er immers niet door. r’ 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel Afb. 1 De RD-steen zoals die er nog steeds staat (foto Tonnie Peters)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 6