.21 s ghL 136 137 zoo vele metingen doen, als vereischt worden tot de goede keuze van driehoeken en het ont werpen van een algemeen Net of Canevas: - Edoch dezelve is even min geschikt voor de nader te doene zeer naauwkeurige hoekmetin gen als de voormaals in gebruik zijnde Qua- dranten en Graphometers. - De Repetitie-cirkel van BORDA, waar mede men de hoeken tot de naauwkeurigheid van minder dan eene enkele secunde meten kan, zal door de Géographische Ingenieurs voor de driehoeken van den eersten rang, met uitslui ting van alle andere werktuigen, alleen mogen gebruikt worden.” Afbeelding 2 toont de be langrijkste onderdelen van het 25,7 kg zware instrument. De diameter van de cirkelrand is 16 duim (ca 43 cm), met twee identieke kijkers aan weerszijden van de cirkel, die ten opzichte van elkaar verdraaid kunnen worden. Door de kijkers te richten op twee verschillende objec ten, kan de onderlinge hoek bepaald worden op Art. 2. Hierin vervolgt Krayenhoff: “Het werk tuig, dat tot formering der driehoeken dienen moet, kan echter slechts alleen de onderlinge betrekking van derzelver toppunten doen kennen, als gevende niets meer, dan de bloote opening der hoek. De onderlinge afstanden dezer hoofdpunten, dat is, de waardijen van de zijden der driehoeken, kunnen dan eerst be kend worden, wanneer eene der zijden gegeven is; en deze pleegt men den basis of grondlijn te noemen; welke men verkrijgt, of door de ver binding der te doene operatie aan eenen reeds bekenden en wel gebaseerden schakel van drie hoeken, of door eene opzettelijke meting op de oppervlakte der Aarde. Deze meting vereischt de hoogstmogelijke naauwkeurigheid, bene vens eene aan eenschakeling, van oordeelkun dige en delicate handgrepen; waaromtrent men raadplegen kan, het geen dieswegens in Enge land is uitgevoerd door den Generaal ROIJ, in Frankrijk door de Heeren DELAMBRE en MECHAIN, en in Beijeren door den Heer BONNE. De bijna ongeloofelijke naauw- keurigheid, met welke, door middel van den Repetitie-cirkel, de meting der hoeken geschie den kan, vordert eene gelijke omzigtigheid ten aanzien van den basis. De keuze van deze hoofdlijn is onderworpen aan een zamenloop van gelukkige overeenstemmingen, die men zeldzaam aantreft, maar zeer zorgelijk moet opsporen; trouwens dezelve behoort zoo lang te zijn, als mogelijk is, om des te beter en zeke- rer te kunnen verbonden worden, met de zijden der groote driehoeken: zij vereischt een effen vlak veld, daar zich geene hindernissen in op doen, welke aan de uitvoering schadelijk zou den kunnen zijn: - hare beide einden moeten zoo wel wederkeerig kunnen gezien worden, als uit de toppunten der driehoeken, waar aan men dezelve verbinden wil.” Het is maar goed dat Krayenhoff in november 1800 trots met zijn 2 eerste kaarten naar Van Swinden2 is gegaan, die hem over zijn werk voor de Franse Graadmeting vertelde, en hem daarmee op het juiste spoor zette, en regelde dat Krayenhoff in maart 1801 de beschikking kreeg over een repetitiecirkel van Borda, op kosten van de Bataafse Republiek. Het ver baasde mij in het begin, dat Krayenhoff, die al op 24 oktober 1784 het lidmaatschap van het geleerde Genootschap Concordia et Libertate in Amsterdam verkregen had, niet op de hoogte was van de werkzaamheden van Van Swinden, die al vanaf 1785 in die zelfde stad woonde. Maar mij bleek, dat Van Swinden de horizontaal gedraaid worden met schroef Q en verticaal over de as H-H met schroef P De brandpuntsafstand van de objectieflens is 610 mm en van het oculair 25,4 mm, wat resulteert in een vergroting van 610/25,4 ofwel 24 x. De kruisdraden voor het richten op het object be vinden zich in het brandpunt van het oculair en kunnen door draaiing aan het oculair scherp gesteld worden. De afleesnauwkeurigheid van de cirkel is 20 seconden wat eveneens blijkt uit afb. 3.1 de cirkelrand met vier armen die een kruis vormen met aan elk eind een nonius met meet microscoop zoals te zien is op afb. 3. U is de bovenste kijker, L de onderste, O is de objectieflens en E het oculair. Bij schroef S kan de objectieflens verschoven worden voor cor rectie van de parallax. Waterpas met libel A is voor het horizontaal stellen van kijker L en waterpas met libel B voor verticaal stellen van voet V met de stelschroeven F. De cirkel kan 1 Afb. 3. De vier meetmicroscopen van het instrument. Overgenomen uit hetzelfde boek blz. 69. 2 Huib Ekkelenkamp, “De repetitiecirkel van Borda en Lenoir”, uit het boek “175 jaar TU Delft", blz. 65 t/m 69. 1 2022-4 De Hollandse Cirkel 2022-4 De Hollandse Cirkel Figuur 3 Links: de repetitiecirkel met vier meetmicroscopen voor het aflezen van de cirkel rand. Rechts: het aflezen van de cirkelrand met een meetmicroscoop met een precisie van 20 boogseconden door gebruik van een korte secundaire schaal of nonius. Afb. 2. De belangrijke onderdelen van de repetitie cirkel van Borda. Overgenomen uit “De repetitiecirkel van Borda en Lenoir” door Huib Ekkelenkamp, uit het boek “175 jaar TUDelft,” blz.68. Over Van Swinden zie mijn teksten in DHC nr. 4 december 2017, blz. 169 en DHC nr. 2 juli 2018 blz. 49 t/m 55. Zie ook www.parlement.com j_h_van_swinden. U Q E— H-

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2022 | | pagina 8