‘Alleen De Hollandse Cirkel biedt nog een centrale plek voor de geodesie’ A' Interview met Leen Aardoom, eerste en erevoorzitter van de Hollandse Cirkel Ad van der Meer 2 De Stichting Hollandse Cirkel viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Een goede aanleiding om met de eerste voorzitter, Leen Aardoom, terug te blikken en een balans op te maken. Leen Aardoom doet zelf open als ik bij hem thuis aanbel. Hij heeft weliswaar een stok nodig voor wat steun, maar verder mankeert hij niks. Hij is van 1930, maar “mijn huisarts heeft nauwelijks een dossier van mij”, zo om schrijft hij zijn gezondheidstoestand. Eenmaal binnen, blijkt dat Aardoom zijn aantekeningen voor het gesprek keurig geprint klaar heeft liggen voor de interviewer, zodat ik niet alles hoef op te schrijven. Wat is je link met de historie van de geodesie? “Dat is via een vrij grote omweg gebeurd. Ik ben in 1952 in Delft met de studie geodesie begonnen en in 1957 afgestudeerd op het ont werpen van een ruilverkaveling. Daarna bij de toenmalige onderafdeling Geodesie aan de slag met de automatisering van de ruilverkavelings- administratie. Heel wat anders dus dan de op komende satellietgeodesie, die ik toch boeien der vond. In het bijzonder het fotografisch richtingsmeten naar de satellieten, aanvanke lijk vanuit Delft en Vliegveld Ypenburg; vanaf 1974 vanuit het nieuwe Observatorium voor Satellietgeodesie bij Radio Kootwijk. Daar later ook afstandmeting naar satellieten met lasers, alles in internationale samenwerking en naast het onderwijs in Delft. In Apeldoorn raakte ik op grond van mijn ruimtelijke geo detische kennis rond 1980 betrokken bij de restauratie van Paleis Het Loo. Het ging daar bij met name om de stand van en afbeeldingen op de hemel- en aardglobes, zo goed mogelijk naar voorbeeld van de globes zoals die ten tijde van de bouw van het paleis in de achtertuin zouden hebben gestaan; alles naar het wereld beeld van destijds. Ik had al langer belang stelling voor historische kaarten, maar aldaar gefascineerd door de globes, hebben die me feitelijk in een omloopbaan rond de historische geodesie gebracht. De rest is geschiedenis. Hoe is DHC indertijd tot stand gekomen? Aardoom gaat er even voor zitten. “Stichting De Hollandse Cirkel is niet ‘zomaar’ ontstaan, maar is het resultaat van een lange ontwikke ling voor het bewaren van geodetisch erfgoed. Al van oudsher, op de Kanaalweg, bestond er bij de geodetische afdeling van de TU/TH- Delft een collectie historisch-geodetische instrumenten. Met name oud-medewerker H.C. Pouls, vanaf 1963 aan de TU verbonden, 2023-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 4