52 53 diplomatieke missie naar China. Dat doel haalden ze vanwege politieke perikelen niet, maar op de terugreis mat en kaarteerde Tenner de Russisch-Chinese grensstreek en de verdedigingswerken. In 1809 werd van de resultaten zelfs een atlas gepubliceerd. Er volgden driehoeksmetingen aan de Russische Oostzeekust, die echter werden onderbroken door de Franse invasie in Rusland in 1812. Tenner nam deel aan diverse grote veldslagen in deze oorlog. Na de oorlog ging hij weer verder met zijn triangulaties, nu in het gouver nement Wilna (thans: Vilnius, Litouwen), en de daarop volgende jaren ging het verder in een aantal aangrenzende gouvernementen. Een grootste prestatie van Tenner was voorts dat hij een trigonometrische waterpassing van zo’n 2.000 km uitvoerde tussen de Oostzee en de Zwarte Zee, waarbij hij een hoogteverschil van 1,13 m tussen beide zeeoppervlakken vast stelde. Door al deze geodetische activiteiten wordt hij ook wel de vader van de Russische geodesie genoemd. Struve ontmoet Tenner Het was natuurlijk een kwestie van tijd dat Struve en Tenner elkaar zouden tegenkomen. De gebieden waar zij actief waren grensden immers aan elkaar. Tussen het zuidelijkste punt van Struves metingen en het noordelijkste einde van Tenners driehoeken, zat nog geen 30 km. En ondanks de ongetwijfeld moeizame communicatiemogelijkheden van die tijd, moeten er toch berichten zijn doorgesijpeld over de wederzijdse activiteiten. In 1827 opperde Tenner het idee om de door Struve gemeten geodetische boog in Livonia te koppelen aan zijn eigen boog door Wilna. In januari 1828 kwam Tenner naar Dorpat om Struve te ontmoeten. De heren bleken goed te accorderen en na een maand van besprekingen sloten ze op 23 februari een protocol waarin ze afspraken maakten om de koppeling van beide bogen uit te voeren. Tenner zou de trigono metrische verbinding leggen tussen de uiterste punten van de twee bogen, Struve zou de astronomische relatie leggen. Voorts was het aan Struve om de precieze verhouding vast te leggen tussen de door Tenner en hemzelf gebruikte lengte-eenheden. (De metingen waren toen nog niet in meters.) Als blijk van professionaliteit spraken beide mannen af dat ze hun meetresultaten nimmer rechtstreeks door elkaar zouden laten beoordelen, maar dat daarvoor altijd een deskundige derde partij zou worden ingeschakeld. Hiermee werden subjectieve beoordelingen zoveel mogelijk voorkomen. De heren dachten groot. De combinatie van hun eerder gemeten bogen besloeg samen al ruim 8 breedtegraden, maar Struve en Tenner hadden het idee opgevat om de boog aanzien lijk te verlengen: in het noorden tot in Noord- Finland in het zuiden tot aan de Zwarte Zee. De totale booglengte zou dan meer dan 25 breedtegraden beslaan. Dit megaproject hebben zij in de periode 1831-1852 daadwerke lijk weten te realiseren. Uitvoering van het werk Struve nam de noordelijke helft voor zijn rekening, voortbouwend op de boog die hij al tot in Zuid-Finland had gemaakt. Het eerste deel tot aan Tornea (aan de noordpunt van de Botnische Golf) voerde hij uit in nauwe samenwerking met Finse officieren. Daarop volgde de hermeting van de triangulatie die Maupertuis al in 1736 had uitgevoerd. Omdat deze langs de grensrivier met Zweden liep, werd een deel van de werkzaamheden door Zweedse officieren uitgevoerd. De ambitie van Struve reikte echter nog verder, en wel tot de noordelijke IJszee. In 1844 besprak hij dit met de Zweedse koning Oscar I (die zowel koning van Zweden als van Noorwegen was) en kreeg toestemming om de boog door te trekken tot aan de kust van Noorwegen. Hiervoor werden hoofdzakelijk Noorse medewerkers ingezet. De boog eindigde uiteindelijk op het schiereilandje Fuglenaes, bij het stadje Hammerfest, omdat het beoogde eindpunt - de Noordkaap - van wege weersomstandigheden en voortdurende mistbanken ongeschikt bleek. De laatste werkzaamheden werden in 1852 afgerond. Terwijl Struve in het noorden bezig was, heeft Tenner de zuidelijke verlenging van de boog gerealiseerd. In twintig jaar tijd baande hij zich al metend een weg door het binnenland van Rusland, door wat thans Belarus, Oekraïne en Moldavië is. Ook hij wist in 1852 de metingen te voltooien in het eindpunt Staro-Nekrassowka, bij de monding van de Donau. In het kader van dit project legde hij ook nog drie verbindingen met de driehoeksnetten van Pruissen en Oostenrijk, waardoor een eerste geodetische oost-west verbinding in Europa tot stand kwam. In de jaren 1852-1854 zijn op enkele plaatsen nog wat controlemetingen uitgevoerd en werden aan de beide boog-uiteinden monu menten opgericht. In totaal zijn er over een lengte van ruim 2800 kilometer 258 drie hoeken met 265 hoofdpunten gemeten, 10 basislijnen en 13 astronomische waarnemings stations. De hoeveelheid meetwerk is bijna niet te bevatten: het moet om vele tienduizenden metingen gaan, waar waarschijnlijk honderden mensen bij actief zijn geweest. Neem daarbij in aanmerking dat de infrastructuur in westelijk Rusland, vriendelijk gezegd, slecht ontwikkeld was, dan krijgt men een beeld van de fysieke effort die het hele project met zich mee heeft gebracht. Met de uitkomsten van het enorme werk zijn in het werk Arc du meridien maar liefst 961 pagina’s gevuld. Van dit driedelige werk heeft Struve de eerste twee delen zelf samengesteld, om gezondheidsredenen heeft hij de voltooiing van het derde deel moeten overlaten aan H. James, superintendent van de Ordnance Survey. De definitieve berekening van de ellipsoïde op basis van Struves-Tenners boog werd uiteindelijk uitgevoerd door James’ medewerker A.R. Clarke. De lengte van de boog en de hoge kwaliteit van de metingen maakte dat er nadien vaak gebruik van ge maakt is bij verdere triangulaties, kaarteringen en berekeningen. De beide hoofdpersonen hebben helaas niet zo heel lang van hun triomf kunnen genieten. (lith. - - SWEDEN Oulu lelsinki RUSSIA 6( Stool lolm irtu JT. Afb. 5. C.F. Tenner (bron: ahinski.ssrlab.by) ■50° UKRAINE ii$in; -45° 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel raJMekrasivka .Black Sea Riga. LATVjA Vilniui /FIN. Jyvaskyla' ROMANIA Bucharest Moscow Baltic Sea \-65“ Afb. 6. De Boog van Struve (bron: https://nl.frwiki.wiki/wiki/ Arc_g%C3%A9od%C3%A9sique_de_Struve) Warsaw^ POLAND -55° V-, .Minsk C BELARUS .Kiev Fuglenei White Sea

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 10