62 63 Art. 9. “De beide Officieren met het toeverzigt over de behandeling der Bakens belast, zullen behooren acht te geven; dat dezelve altijd wel ter lood op de ingeslagene piquet-paaltjes gesteld worden, dat de schuiven, bij elke herhaling der waarneming, wel los geschroefd en ten minsten zes duimen op- of neder-waarts bewogen worden; dat dezelve bij elke waar neming wel vast geschroefd en aangeklemd worden; -- dat zij de opteekening met de meeste naauwkeurigheid verrigten, en wederkeerig aan elkanderen en aan den Contrarolleur, de vastgeschroefde Baak vertoonen, en doen opschrijven; zonder aan elkanderen of aan de Contrarolleur te dicteren, het getal van voeten, duimen en lijnen, door den Wijzer van de Bakens aangewezen wordende.” Art. 10. “Ter adsistentie der Officieren, met het doen eener Waterpassing belast; zullen door den Directeur van het Depot van Oorlog, aan dezelve toegevoegd worden, een Onder officier en vijf Mineurs; waar van de Onder Officier het Instrument zal dragen, en van standplaats tot standplaats overbrengen; twee Mineurs zullen elk een Baak dragen en behandelen, onder het bestier van de Officieren, respectivelijk daartoe bestemd; twee Mineurs zullen de afstanden voor elke standplaats bepalen, onder het bestier van den Officier, met deze werkzaamheid belast; de vijfde Mineur zal den kruiwagen met piquetten en gereedschappen voeren, en wijders bestemd zijn, om ter aangewezene plaats de piquet- palen in te slaan.” Art. 11. “De Officieren, met zoodanige operatiën belast, zullen, onder welk voor wendsel ook, van deze voorschriften nimmer mogen afwijken, zonder daartoe vooraf de toestemming van den Directeur van het Depot van Oorlog bekomen te hebben. Het zal hun echter vrijstaan, om aan denzelven zoodanige voorstellen tot vereenvoudiging van het werk of tot meerdere zekerheid tegen het begaan van misslagen, voor te dragen, als eene nadere beoefening nuttig of noodzakelijk mogt kunnen doen oordeelen; en dieswegens deszelfs goedkeuring afwachten. Bij het doen van elke Waterpassing, ontvangt de Chef der Commissie, eene bijzondere Instructie; toepasselijk op den juisten aard van het te doene onderzoek; en de wijze, hoedanig zich dieswegens te gedragen; bij welke Instructie tevens het algemeene Peil of het punt van vergelijking, waar toe alle herleidingen zullen moeten geschieden, zal worden aangewezen.” Tot zover de tekst uit de DERDE AFDELING. Art.4. “De Géographische Ingenieurs bij de Armée geplaatst, zullen elk behooren voorzien te zijn van een kleinen zak-Sextant, (afb. 12, 13 en 14) en eene kleine zak-Boussole (afb. 15); ten einde van de eerste zich te kunnen bedienen, tot de triangulaire bepaling der hoofdpunten hunner te doene opnemingen; en van de tweede, tot het orienteren van dezelve. De bepaling der oorspronkelijke afstanden, dat is de meting van hoofdlijnen, zal door den Meetsnoer behooren verrigt te worden; de overige details, enkel en alleen op den pas; ten ware tijd en omstandigheden eene meer naauwkeurige opneming mogten gedoogen of vereisschen: in welk geval, zij zich zoo na mogelijk zullen moeten verbinden aan de voorschriften; hier boven, in de eerste en tweede afdeelingen dezer Instructie, breeder opgegeven; terwijl aan derzelver prudentie wordt overgelaten; om zoo vele andere kunstgrepen te baat te nemen, als waartoe hun de gesteldheid van het terrein verpligten mogt: voorts zullen zij gehouden zijn, zich van bekwame Gidsen te bedienen, en wel zorg dragen; dat de benamingen der onderscheidene objecten, volgens de taal van het Land, duidelijk en juist, uitgedrukt worden.” Ook uit de teksten van de VIJFDE AFDELING, dat is de laatste uit de Instructie, heb ik één artikel geselecteerd. Art. 7. “Het wordt uitdrukkelijk aan de Chef en de overige Géographische Ingenieurs verboden: voor zich eenige stukken, minuten of zelfs kopijën te behouden van derzelver verrigtingen: evenmin zullen zij deze of derzelver resultaten aan iemand anders mogen mededeelen: de Minister van Oorlog kan alleen tot zoodanige mededeeling auctorisatie verleenen; en wel op voorstel van den Directeur van het Depot-Generaal.” Tot zover de teksten uit de Instructie van Krayenhoff. Opmerkingen van de schrijver van dit artikel m.b.t. de waterpassingen uit deze Instructie. Het verbaast hem, dat er in de tekst wel veelvuldig gesproken wordt over “de Bakens”, maar dat er geen afbeeldingen van zijn opgenomen. In die periode was het nog niet gebruikelijk dat de man achter het instru ment zelf de baken kon aflezen, waarschijnlijk waren de kijkers van de instrumenten daarvoor ook nog niet goed genoeg maar dat gebeurde bij de baken zelf. De baakhouder kon een vierkant metalen bord, van 25 x 25 cm, met daaraan aan de achterkant bevestigd een vierkante metalen klem, waarin de baak paste, langs de baak op en neer schuiven (afb. 16 toont het waterpasbord aan de baak van 2,00 meter lengte, afb. 17 toont de voorkant van het waterpasbord, en afb. 18 de achterkant van het bord). Deze baak had een vierkante diameter. Deze was onderverdeeld, in het voorbeeld van de afbeelding (dat aanwezig is in het bedrijfs museum van het kadaster in Arnhem), in gedeeltes van 10 cm. In de verticale middellijn van het bord zit ter hoogte van de baak een uitsparing, met daarin aangebracht een onder verdeling in cm’s en mm’s. (afb. 17). De “0” valt samen met de horizontale middellijn van het bord. De Ingenieur achter het instrument moest aangeven of de baakhouder het bord naar boven, of naar beneden moest schuiven, tot dat de horizontale middellijn van het bord, samenviel met de vizierlijn vanaf het waterpas instrument. De hoogte van het piket of de kruisbout kon dan worden bepaald uit de dm- De tekst van de VIERDE AFDEELING behandelt “Voorschriften betrekkelijk den Dienst te Velde, bij ’s Konings Armée.” Hierbij behandel ik uitsluitend de artikelen die aan sluiten bij de Geografische werkzaamheden. Afb. 12. Zak-sextant Afb. 15. Zakboussoule 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel Afb. 13 en 14. Zij- en bovenaanzicht uit het boek van G.A. van Kerkwijk 76a. F V Af

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 15