De bewaarder van het kadaster en de openbare registers, maar hij bewaarde méér! 66 67 De benaming “bewaarder van het kadaster en de openbare registers” is pas 30 jaar oud. Vanaf 1811 tot 1992 heette deze functionaris: hypotheekbewaarder. Dat woord “hypotheek bewaarder” is feitelijk nooit correct geweest, althans niet in ons land. In Frankrijk werden aanvankelijk alleen de hypotheken opgenomen in openbare registers, vandaar de Franse be naming “conservateur des hypothèques”. Toen later de openbare registers ook andere rechten Schepen Op grond van het Wetboek van Koop handel werd op 1 oktober 1838 bij het Kadaster gestart met een scheepsboek- houding. Deze boekhouding verviel per 1 februari 1927 toen het Wetboek van Koophandel werd herzien. De nieuwe scheeps- boekhouding ging 1 oktober 1926 van start. Als een schip teboekgesteld was, golden er ongeveer dezelfde regels voor als voor onroerende zaken. Men kon er bijv. het recht van hypotheek op vestigen. Vóór 1 oktober 1926 was Luchtvaartuigen Sinds 1 augustus 1959 houdt het Kadaster openbare registers en een registratie voor luchtvaartuigen. Deze berustten eerst bij het kantoor te ’s-Gravenhage, vanaf 1971 in hypotheek op schepen niet mogelijk, maar wel scheepsverbanden, een veel minder vérstrek kend zekerheidsrecht. Er waren en zijn: zeeschepen, binnenschepen en vissersschepen. Vooral voor binnenschepen gelden internationale verdragen die dubbele teboekstelling willen voorkómen en daarmee (hypotheek)fraude. In 1994 werd de registratie voor schepen geautomatiseerd. Een schip wordt teboekgesteld door inschrij ving van het verzoek tot teboekstelling. Daar bij wordt door het Kadaster het brandmerk vastgesteld en op het schip aangebracht. De teboekstelling kan worden doorgehaald in bepaalde gevallen, mits de rechtbank daarvoor toestemming verleent. Er staan zo’n 44.000 schepen te boek bij het Kadaster. Effecten aan toonder Vanaf juni 1841 viel er echter nóg wat te bewaren: de effecten aan toonder die aan minderjarigen en onder curatele gestelden toebehoorden. In de volksmond genoemd: de consignatiekas. De overheid wilde het bezit van deze kwetsbare groepen blijkbaar be schermen. En dan zoek je iemand die goed kan bewaren. Bij de wet van 26 mei 1841 werd bepaald dat deze effecten moesten worden bewaard door de bewaarder van de hypotheken en het kadaster en de griffiers der gerechts hoven gezamenlijk. Genoemde wet regelde dat de effecten moesten worden bewaard in brand kasten met twee ongelijk werkende sloten, waarvan één sleutel bij de bewaarder was en de andere bij de griffier. De kasten mochten nooit worden geopend of gesloten dan in aanwezig heid van beide ambtenaren. De bewaarder en de griffier moesten de sleutels “steeds onder zich houden”. Uit een brief uit 1876 van het Rijswijk (Z.H.) en vanaf 1975 in Rotterdam. Luchtvaartuigen zijn roerende goederen, maar als ze bij het Kadaster zijn teboekgesteld zijn het registergoederen. Dat wil zeggen dat er voor overdracht van deze goederen inschrij ving in de openbare registers is vereist en dat ze vatbaar zijn voor hypotheek. Er staan momenteel zo’n 400 luchtvaartuigen te boek bij het Kadaster. Zacharias Klaasse gingen bevatten, bleef deze benaming bestaan. In Nederland zijn nooit alleen hypotheek rechten gepubliceerd in de openbare registers, maar ook de eigendom en de beperkte rechten. Evenwel bleef het: bewaarder der hypotheken, of: hypotheekbewaarder. Sinds de samen voeging met het Kadaster op 1 april 1839 spreken we van: bewaarder van de hypotheken en het kadaster. Pas met de invoering van het nieuwe Burgerlijk Wetboek en de Kadasterwet per 1 januari 1992 werd het: bewaarder van het kadaster en de openbare registers. Maar er werd méér bewaard. J J? /Aw Brandmerken Boekhouder Fragmenten registratie voor schepen Registratie voor luchtvaartuigen 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel Aantcckeningeti, cessie, N-.Hfi’ I nier teckcniug der I inschrijf* Naam en voornamen van den $chuWeischer Nummtï van het dr register 123451R 2005 PH-VLC DOVE 1948 04184 2 doorhahrg brdrag nummer van teboclutclling naam van het luchtvaartulg nationaliteit^- en tnschrijvinqskenrrerk Fabrikaat De E«villend Engine/vpe Gipsy Queen 70-4 Co.Ltd.Leavesd.en Gebouwd te Hatfield (Engeland) cUium van m of overachrii'lnj]

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 17