E».. Varia: Vaubans kaart van het beleg van Maastricht in 1673 tentoongesteld Varia: Tentoonstelling “Dutch Landscape Designed: 1946-1954” Martin Wubbe 72 73 Van 3 november 2022 tot begin april 2023 was in de bibliotheek (Bijzonder collecties) van de Universiteit te Wageningen de tentoonstelling Dutch Landscape Designed: 1946-1954 te zien. Als een spin-off van deze tentoonstelling is er ook een digitale variant van beschikbaar die in te zien is onder de volgende link: https://exhibitions.wur.nl/dutch-landscape- designed-1946-1954/ Het is een interessante tentoonstelling, niet alleen vanuit historisch perspectief. Ook nu van belang. Immers, nu onderwerpen als stikstofreductie, klimaatverandering en de transitie van het platteland centraal staan, is de discussie over een nieuwe inrichting van het landschap zeer actueel. Van 1946 tot 1976 maakte een kleine groep landschapsontwerpers meer dan 450 land schapsplannen voor Nederland. Samen bestrij ken deze plannen bijna 70% van Nederland. Deze landschapsplannen werden voor het grootste deel gemaakt als onderdeel van de ruil- verkavelingsplannen. De tentoonstelling richt zich op de beginjaren van de ruilverkaveling. De kenmerken van verschillende landschaps- typen vormden de basis van de landschaps plannen. De online tentoonstelling geeft informatie over elk landschapstype en toont foto’s van het landschap zelf. De heer Roelof Jan Benthem van Staatsbos beheer leidde van 1946 tot 1976 de afdeling Landschapszorg, waar de landschapsplannen werden gemaakt. In 1948 werden Harry de Vroome en Nico de Jonge toegevoegd aan het team. De Vroome was opgeleid als landschaps architect aan de tuinbouwschool in Frederiks- oord. Hij maakte veel landschapsplannen voor ruilverkavelingsprojecten, regionale plannen voor natuurontwikkeling en ontwerpen voor landgoedparken en dorpsgroen in Noord- en Oost-Nederland. De Jonge werkte bij Staats bosbeheer Zeeland, waar hij zich bezighield met de wederopbouw van door oorlog be schadigde gebieden. Naast landschapsplannen Zo laat de tentoonstelling de uitgangspunten voor de inrichting van het landschapsplan zien voor de volgende uiteenlopende landschaps- typen: het oudehoevenlandschap (in Noord Brabant), het terpenlandschap (Friesland en Groningen), het esdorpenlandschap (met name Drenthe, maar ook Overijssel en Gelderland), de heideontginningen (Twente), de Gelderse en Brabantse stroomruggen (rivierenlandschap in Gelderland resp. Noord Brabant), het dijk- landschap (de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden en West Brabant), en het slagenland- schap (landschappen met lange smalle percelen met name in het westen van het land). In veel gevallen kwam het er in de ruilverkave lingen op neer dat bestaande karakteristieken in het landschap (open karakter, linten door het landschap, houtwallen) versterkt moesten worden. En daarnaast werden er ook nieuwe elementen toegevoegd zoals fiets- en wandel paden. ontwierp hij ook de aanplant van de wallen van vestingsteden en stelde hij regionale land schapsplannen op, die Benthem noodzakelijk achtte voor gebieden waar meerdere ruil verkavelingen zouden plaatsvinden. In het kantoor aan de Maliestraat 9 in Utrecht debatteerden ontwerpers over de verschillen tussen de landschapstypen en hoe deze in het landschapsplan te verwerken. Ze bespraken de afzondering en uitgestrektheid van het land schap en hoe het oude te behouden en tegelijkertijd een nieuw landschap te creëren. Maastricht wordt in 1673 belegerd door de Fransen. Zonnekoning Lodewijk de Veertiende voert persoonlijk het bevel. Hij verblijft in zijn eigen koninklijke “quartier” in Wolder, nu een wijk van Maastricht. Na 12 dagen geeft de stad zich over. De Fransen blijven uiteindelijk tot 1679 in Maastricht. Bij dit beleg gebruiken de Fransen voor de eerste keer de belegeringsstrategie van Lodewijks beroemde ingenieur Vauban. Deze Vauban is ook ter plaatse aanwezig en maakt van de belegerde stad en wijde omgeving een gedetailleerde kaart van 180 x 180 cm. Van Wolder tot Borgharen is daarop precies te zien waar de verschillende legeronderdelen en kampementen liggen. Ook wordt een kleinere prentversie gemaakt, die echter nooit wordt uitgegeven. Dit jaar is dat allemaal precies 350 jaar ge leden. Dankzij de inspanningen van historicus Dirk Jansen zijn de kaarten opgediept uit het militair archief in Vincennes bij Parijs. De grote kaart is de afgelopen tijd gerestaureerd De hiervoor genoemde landschapsarchitecten werkten vaak intensief samen met de land meter deskundige in een ruilverkaveling. Immers, wanneer de landschapsarchitect een bepaald element als te handhaven had ge karakteriseerd was het van groot belang dat dat element samenviel met de toekomstige grens van een perceel. Dat betekende dat zij zowel in de voorbereiding als in de uitvoering (de inrichting) veelvuldig overlegden. Rest te vermelden dat in de tentoonstelling ook aandacht wordt besteed aan de verschillende disciplines en deskundigen van de Landbouw hogeschool Wageningen die hebben bijgedra gen aan de ideeën en de onderbouwing van “Landschapsplan Nederland”. en zal van 10 juni 2023 t/m 7 januari 2024 te zien zijn op de tentoonstelling Slaags aan de Maas in het Limburgs Museum in Venlo. 4 «L- t' <*■<.- 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel Aangebrachte wegbeplanting in heide-ontginning Het Rossumerveld en de Lemseler Esch in Twente Polder Middelblok, slagenlandschap van de Krimpenerwaard (Zuid-Holland). Foto: Peter van Bolhuis Fragment van de kaart van Vauban van het dorp Willler (sic!) (het huidige Wilder) en het hoofdkwartier van de Franse koning. Bron: https://www.facebook. com/LGOGMaastricht/ -t “*”u^**

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 20