Column Systeemdenken Mal AVX5 2^3 Delft Rotterdam ESbxJI! 76 Wageningen Boxtel Doetinchem Tiel Middelburg Sliedrecht Pijnacker Almere Didam Zaltbommel Deventer Leidschendam Almelo Almere Nieuwegein Tilburg Nijkerk Almere Den Dolder Utrecht Delft Lelystad Heeg Delft Rijswijk ’s-Hertogenbosch Rijswijk Bedrijfsdonateurs 06-GPS Anker Landmeetkunde BV Antea Group BLWG Cyclo Media Technology BV FACTO GEO Fugro NL Land BV Gemeente Almelo Gemeente Almere Gemeente Nieuwegein Gemeente Tilburg Geo-Informatie Nederland GeoMETIUS BV GeoNext Hogeschool Utrecht Hoogheemraadschap van Delfland Hydrografie.info Hydrographic Society Benelux Ingenieursbureau Geodelta BV LNR Globalcom BV Provincie Noord-Brabant Shell Global Solutions International BV Terraindex B.V. Van Oord Support Services BV Wageningen University Research Omgevingswetenschappen Waterschap De Dommel Waterschap Rijn en IJssel Waterschap Rivierenland Waterschap Scheldestromen 'N Vroeger, toen agile en lean nog niet hip waren, waren werkprocessen vaak nogal rigide. Een zekere Pruissische werkwijze was onze Nederlandse bureaucratie niet vreemd. Bij kartografische organisaties werd de productie van kaartbladen volgens een strikte orde en regelmaat tot stand gebracht, en tussentijdse afwijkingen waren uit den boze. De lezer herinnert zich wellicht nog wel dat nieuwe topografische kaarten, na verschijning, al gauw 10 jaar verouderd waren vanwege het langdurige werkproces. Het waren meer verslagen van een topografisch verleden dan een weergave van de actualiteit. Ook op gemeentelijk niveau vond dat plaats, zo ook in Amsterdam. De hoofdstedelijke dienst Landmeten en Kartografie was trots op zijn kaart van Amsterdam 1:10.000, in 9 bladen, uitgevoerd in een fraai kleurenpalet. De kaart sierde in gemonteerde vorm menig gemeentekantoor, en hij hing ook op het stadhuis aan de muur. De 9 bladen werden eens in de ongeveer vijf jaar herzien, volgens - dat moge duidelijk zijn - een strikte volgorde. Nu wilde het geval dat het centrumblad, nummer 1, in 1984 was herzien, met daarop afgebeeld een bouwterrein waarop het nieuwe stadhuis operagebouw (de Stopera) in aanbouw was. We deden toen nog niet aan plantopografie, dus er stond een grote zandvlakte op de kaart. De Stopera werd al snel daarna in 1986 in gebruik genomen, en het viel het toenmalige hoofd L&K op dat de burgemeester in het nieuwe stadhuis werd geïnterviewd voor een TV-uitzending, waarbij hij werd gepositioneerd met de kaart van Amsterdam op de achtergrond. Alleen was daar naast het burgemeesterlijke hoofd de zandvlakte te zien waar de Stopera nog op moest worden gekarteerd. Het hoofd L&K vond dit een kleine blamage voor een professionele dienst als de zijne. Hij liet zijn chef Kleinschalige Kartografie komen en vroeg deze of blad 1 tussentijds kon worden bijgewerkt, zodat de burgemeester op TV in elk geval naast een kaart stond waar het stadhuis op stond. Maar het antwoord was een gedecideerd ‘nee’. Blad 1 was nog niet aan de beurt voor herziening, dat zou in 1987 worden opgepakt, en tot die tijd zou er niets op dit kaartblad veranderen. Extra druk mocht niet baten: het hoofd L maar het bijhoudingsschema van de kaart was heiliger. Er is dan ook geen tussentijdse editie van blad 1 verschenen, pas vanaf 1988 stond de burgemeester in beeld met het stadhuis zichtbaar op de kaart achter hem. Ad van der Meer X? 2023-2 De Hollandse Cirkel M 0 ft A f4(T<S

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 22