Van de redactie Inhoud Colofon Ad van der Meer 37 e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl J. Stehouwer Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) mr.ir. P.M. Laarakker (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ing. L.G. de Bruin ir. S. Dijkstra ir. J.G.A. Jansen ir. E. Nobbe ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn primaire begunstigers van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG), en Faculteit Bouwkunde (UDS en GISt) Shell Global Solutions International BV Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 40,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 160,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 25,- per jaar. Losse nummers 10,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl 2023. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Wat betreft de inhoud, bieden we u weer een gevarieerd nummer. De meet-instructies van Krayenhoff, die in de vorige twee nummers zijn beschreven, worden door Jan Stehouwer in dit nummer aangevuld met de instructies over waterpassing. En met een kleurrijke detaille ring van de bekende instrumentmaker Jesse Ramsden. Verder beschrijft Zacharias Klaasse de geschiedenis van het Kadaster in Noord- Brabant, als vervolg op eenzelfde artikel over het Kadaster in Limburg. Opmerkelijk hoe vaak de Dienst in al die jaren steeds weer is verhuisd! Voorts geeft hij een mooi beeld van het feit dat de bewaarder van het Kadaster veel meer bewaarde dan alleen overschrijvings- en hypotheekakten. En van mijn hand een artikel over een imponerend geodetisch werk, de geodetische boog van Struve, een triangulatie van meer dan 2800 kilometer van de Noordkaap tot de Zwarte Zee in de eerste helft van de 19e eeuw. Ook nog een artikel over een nieuw ontdekte historische landmeter, Gerlacius. En daarnaast een aantal kleinere bijdragen die tot lezen uitnodigen. Ik wens u weer veel leesplezier! In dit nummer introduceren wij de nieuwe voorzitter van DHC, Peter Laarakker. Hij volgt Roel Nicolai op, die zes jaar voorzitter is geweest en mede om gezondheidsredenen is teruggetreden. Peter is een oude bekende in onze vakwereld, én hij heeft een passie voor geschiedenis. Die combinatie zal hem als voorzitter goed van pas komen. 38 41 49 56 66 Varia 72 74 75 Caert-Thresoor nr. 2023-1 76 2023-2 De Hollandse Cirkel Kopij voor DHC 2023-3 inleveren uiterlijk op 1 augustus 2023. Redactie-adres Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel dr.ing. A.J. van der Meer (hoofdredacteur) Z. Klaasse Grafische vormgeving R.W. Bouwman Abonnementen Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl De theodoliet van Lenoir, genoemd in Krayenhoffs instructie (zie p. 59) Interview met Peter Laarakker Ad van der Meer De Geodetische Boog van Struve Ad van der Meer Onbekende historische landmeter ‘ontdekt’ Ad van der Meer Column Ad van der Meer Het Kadaster in Noord-Brabant Zacharias Klaasse Krayenhoff en de Instructie voor de Géographische Ingenieurs (3) Jan Stehouwer De bewaarder van het kadaster en de openbare registers, maar hij bewaarde méér! Zacharias Klaasse

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 2