,1.1 s 7 Bij de bijzondere bewaring te Bergen op Zoom heeft als landmeter gewerkt Henricus Adan (1800-1878). Vermoedelijk heeft hij bij zijn vader het vak geleerd, zodat hij bij zijn komst begin 1826 bij het kadaster kon opgeven dat hij dit beroep reeds vanaf 1816, dus toen hij nog geen 16 jaar was, had uitgeoefend. Bij besluit van de Staatsraad-Administrateur van de registratie, het kadaster en de loterijen van 22 april 1829 werd hij tot landmeter 1e klasse bevorderd; als zodanig werkte hij mede aan het voltooien van de kartering in Noord-Brabant. In 1832 werd hij als landmeter 1e klasse aan gesteld en na enig geschrijf over de standplaats aanvaardde hij 10 april 1833 zijn werkzaam heden op het kantoor van de bijzondere be- Breda Huisvesting Het Kadaster was hier in oude tijden gevestigd aan de Karnemelkstraat 9; later aan de Prins Hendrikstraat 140 en van 1945 tot 1968 hield men kantoor in een groot herenhuis aan de Delpratsingel 23 (afb. 1). Die laatste verhuizing kostte f. 100. Van 1968 tot 1975 was men gehuisvest in het Centraal Belastinggebouw waring te Bergen op Zoom. In 1839 werd hij overgeplaatst naar de provinciale bewaring van het kadaster te ’s-Hertogenbosch. Men zie het artikel in het nummer van 1 juni 2008 van dit blad “Drie generaties landmeters Adan”. Correspondentie Bladerend in de oude correspondentie, kom je weinig schokkende dingen tegen, behalve dat een personeelslid met een stuk ijzer werd bewerkt, ter beslechting van een menings verschil. Zaken waar minder bloed uit vloeide zijn bijv.: De bewaarder verzoekt in 1855 om oude stukken te mogen opruimen van de op geheven Provinciale bewaring, o.a. 1360 kadastrale kaarten. De Ingenieur-Verificateur vraagt informatie over de loop der werkzaamheden buiten de Eindhoven Huisvesting Volgens overlevering was het Kadaster in Eindhoven van 1865 tot 1877 gevestigd in het pand Nieuwstraat 9a. Dat was privé-eigendom van de hypotheekbewaarder J.E. Redelé (bewaarder van 1839 tot 1876). Dat gebeurde meer in die tijd, want de bewaarder kreeg persoonlijk de opbrengst van de tarieven, maar moest ook de kosten van het kantoor en het personeel betalen. Kantoor houden in je eigen woning was vaak de goedkoopste oplossing. Van 1877 tot 1961 was het kantoor gevestigd in het gebouw Stratumseind 32, daarna tot 1968 aan de Jan de Oudestraat 2. Het in 1940 bewaarder om aan een ondergeschikte. De bewaarder verbiedt aan de ondergeschikte om deze informatie te verstrekken. De bewaarder wil geen instructies en terecht wijzingen opvolgen die het hypothecair stelsel in de war zouden sturen (verenigen van percelen). Verwijdering van een personeelslid in 1881 die een blad in de openbare registers met chloor bewerkte. Verzoek om naamwijzerkaartjes te mogen blijven schrijven met de pen, omdat niemand kan typen. Bergen op Zoom Hier was een bijzondere bewaring van het Kadaster gevestigd. De bijzondere bewaringen zijn opgeheven in 1839 toen zij samengevoegd zijn met de bewaringen van de openbare registers. Ook de bijzondere bewaringen te Grave, Helmond en Waalwijk werden toen opgeheven. Behalve de bijzondere bewaringen, bestond er per provincie tevens een provinciale bewaring van het kadaster waar in hoofdzaak de stukken werden bijgehouden die met de grondbelasting hadden te maken. Hier werd veel, wellicht uitsluitend, dubbel werk gedaan, zoals het bijhouden van duplicaat registers en kaarten. De provinciale bewaringen werden opgeheven per 1 januari 1844. Het correspondentieregister van de bewaring in Bergen op Zoom laat weinig spectaculairs zien en bevat hoofdzakelijk correspondentie over de bijhouding van het kadaster, met de Gouverneur der Provincie, de burgemeesters en de provinciaal bewaarder. De volgende zaken waren blijkbaar belangrijk genoeg om erover te corresponderen: De Gouverneur van Noord-Brabant verleent de bewaarder 3 weken verlof. Een blanco correspondentieregister kost f. 3,50. De provinciaal bewaarder zendt aan de landmeter retour: een meetketting en schalen. Opdracht om na 1 oktober 1838 voor percelen geen bis-nummers meer te gebruiken, maar nieuwe nummers en het getal der nieuwe nummers niet nodeloos te vermenigvuldigen. Bewaarder De eerste bewaarder van de hypotheken, van 1811 tot zijn overlijden in 1822, was Johannes Adrianus Rijcken (1750) (afb. 4). In die functie zal hij wat tot rust zijn gekomen, want daarvóór was zijn leven soms nogal heftig: hij was ooit Schout van ’s Princen Hage en Raad van de stad Breda. Zijn ambtsperiode als schout verloopt niet zonder problemen. Door Prins Willem V aangesteld in 1771, vlucht hij bij de komst van de Fransen naar het noorden en laat zijn schoutambt in de steek. Hij verliest daar door zijn inkomen. Als overtuigd aanhanger van het Ancien Régime wil Rijcken met de ‘vernieuwingen’ niets te maken hebben. Nadat het prinselijk leger is verslagen en capituleert, krijgt hij per brief de vraag voorgelegd, of hij zijn ambt weer wil uitoefenen. Zijn antwoord luidt dat zijn schoonvader, rentmeester Laurens Pels, is overleden en hij daarom in tijdnood zit. Hij wil wel adviseren, maar zijn functie kan hij niet uitoefenen. Den Haag reageert daarop met het benoemen van een schout ad interim; Rijcken overleed op 72-jarige leeftijd. aan de Gasthuisvelden (afb. 2). Van 1975 tot 2009 hield men kantoor aan de Markendaalse- weg 44 (afb. 3). In de jaren ’50 van de 20e eeuw was de ruilverkavelingsdienst van het Kadaster gehuisvest in een herenhuis aan de Baronielaan, tot men in 1968 ook intrek nam aan de Gasthuisvelden. SOMMIER DES HYPOTHÈQUES. Conmil 'a tion J ..-a- i8r; Afb. 4. J.A. Rijcken Afb. 5. Destijds waren de registers nog in het Frans Afb. 2. Gasthuisvelden, Breda Afb. 3. Markendaalseweg 44, Breda 42 43 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel ADMINISTRATION DE L’EN R EG 1 ST REMENT ET DES DOM AINES. DIRECTION <1 vA/,., Afb. 1. Delpratsingel 23, Breda (tussen de witte strepen) L E présent Sommier, contcnanl feuillcls. aétésigné par premier el dernier, cote et paraphé en tons ses tcuillcls par moi soussignc. Directeur de t Administration de I F.nrcgistrcmcnt et des Domain», pour sertirau Conservaleur des hypollicquc-s a a pirtcr, par suite de numerus, lulls les droils dhypo- theques suspendusomis ou rccelés. Fait a '4» z/z./rZA iiiHiiiiï r 3

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 5