BUREAU VOOR UITEHGEWOOMLANDMEETKUNDIGWER^ 44 45 Bureau voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk Per 1 januari 1941 werd een Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk in gesteld. Naast het hoofdbureau in Delft (later te ’s-Gravenhage), werden zes bureaus ingesteld, namelijk te Groningen, Zwolle, Almelo, Utrecht, ’s-Hertogenbosch en Eindhoven. Bij het instellingsbesluit werd de volgende toelichting gegeven: “De gestadige toeneming van het aantal ruilverkavelingen en het belang van een snelle uitvoering van andere cultuurtechnische werken doen de behoefte ontstaan aan een organisatie welke in korten tijd een groote hoeveelheid landmeet kundig werk zou kunnen ten uitvoer brengen. Dit werk zou op een andere leest geschoeid kunnen zijn dan dat van den landmeetkundigen dienst van het kadaster, doch het is vanzelf sprekend van groot belang, dat het te ver richten meetwerk tegelijkertijd dienstbaar wordt gemaakt aan de belangen van het kadaster. Daarnevens zal af en toe tijd beschik baar kunnen worden gesteld voor partiële her- metingen, op het belang waarvan ik U niet zal behoeven te wijzen. Het kader van den dienst zal worden gevormd uit ambtenaren van het kadaster. De leiding zal worden toevertrouwd aan den buitengewoon Hoofdambtenaar van het kadaster, Professor J.M. Tienstra (1895 1951, ZK) te Delft, die daarbij ter zijde zal worden gestaan door den landmeter W.F. Stoorvogel (1893-1985, ZK). Deze laatste zal werkte destijds P van Nimwegen. In 1989, hij was toen 84 jaar, liep hij nog eens langs het gebouw aan de Willemsstraat waar hij vroeger voor B.L.W. werkte. Men was het aan het slopen! Hij keek naar binnen en zag aan een deur nog een bordje hangen met de naam van het B.L.W. erop. Een sloper was bereid het eraf te schroeven en het hem mee te geven. Het prijkt nu in het bedrijfsmuseum van het Kadaster (afb. 10). tevens optreden als Hoofd van het hoofdbureau te Delft. Aan elk van de zes gewone bureaux zullen worden verbonden een landmeter-hoofd van bureau, een landmeter en een teekenaar. Het overige personeel, bestaande uit op arbeidscontract aan te nemen personen die zoowel teekenwerk als eenvoudig meetwerk zullen moeten verrichten, zal niet uit den kadasterdienst getrokken worden. Het centrale teekenbureau zal gecombineerd worden met den opleidingscursus voor teekenaars te ’s-Gravenhage en onder leiding staan van het hoofd van dien cursus, bijgestaan door de daaraan verbonden landmeters en teekenaars. Het ligt in het voornemen den teekenaars, te verbinden aan de zes gewone bureaux, een toelage te geven van f 150,- ’s jaars als chef-de- bureau”. Dat was het officiële verhaal. De werkelijke bedoeling daarachter was: een veilige werkplek te creëren om medewerkers te behoeden voor tewerkstelling in Duitsland, de Arbeitseinsatz! Als er te weinig werk was, werd het werk ge woon verscheurd en men begon opnieuw. Vooral studenten die de zogenoemde loyali teitsverklaring niet hadden getekend, waren bij B.L.W. gevrijwaard tegen de Arbeitseinsatz. De chef van het bureau te Eindhoven, ir. E.H.W. Visser (1900-1956), kreeg eens het verzoek om aan het Ministerie (lees: de Duitsers) op te geven hoeveel mannen onder de 25 jaar daar werkten. Visser gaf op: nul. Later moest hij opgeven hoeveel mannen boven de 25 jaar er werkten. Ook toen gaf hij op: nul. Doordat de instanties soms langs elkaar heen werkten leverde dat geen reactie op. Bewaarders De eerste bewaarder was ene Roëll (1811 1820), opgevolgd door Johannes Stephanus Leurs (1829-1839), J.E. Redelé (1839-1876) en S.W. Middelkoop (1876-1883). Deze laatste was ook plv. kantonrechter te Eindhoven en lid van de gemeenteraad te Arnhem. Op een of andere manier komt hij ter sprake in een verslag van 23 december 1904 van een commissie van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Dat verslag omschreef hem als: “zoo twistziek en weerspannig, die het er op scheen toe te leggen om de zaken in de war te sturen”. Hij overleed in 1909. opgerichte bureau Ruilverkaveling was gevestigd aan de Parklaan 81 (afb. 6). Van 1953 tot 1968 was dat bureau gevestigd aan de Willemsstraat 65. In 1968 verhuisde het hele Kadaster te Eindhoven naar het Centraal Belastinggebouw aan de Karel de Grotelaan 4 (afb. 7). In 1975 betrok men het pand Vestdijk 9. Voor de uitvoering van de hermeting Groot Eindhoven werd van 1929 tot 1939 kantoor gehouden in de pastorie van de Sint Joriskerk (afb. 8). Ik herinner me uit verhalen van collega’s dat men daar leed aan een grove overschatting van het fenomeen hermeting. In wezen had dat geen wettelijke basis. Desondanks vernietigde men de minuutplans na het gereedkomen van de hermeting. Later heeft de gemeente de reconstructie van die minuutplans nog gefinancierd! Aan de Nieuw- straat, hoek Vestdijk is nog een tijdelijk bureau Hermetingsdienst van het Kadaster gevestigd geweest. Het bureau van de dienst Buiten gewoon Landmeetkundig Werk (B.L.W.) was van 1940 tot 1951 gevestigd aan Raiffeisen plein 5 (afb. 9). Vanaf 1951 tot 1959 was het bureau gevestigd aan de Stratumsedijk 23F, boven garage Vlemmings. Ook moet B.L.W. ooit kantoor hebben gehouden in het genoemde pand aan de Willemsstraat, want bij dat bureau Afb. 10. Gered van de sloop Afb. 6. Parklaan 81, Eindhoven Afb. 7. Karel de Grotelaan 4, Eindhoven Afb. 8. Pastorie Sint Joriskerk, Eindhoven Afb. 9. Raiffeisenplein 5, Eindhoven 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 6