iM f ÏS 46 47 Huisvesting Het Kadaster in ’s-Hertogenbosch is vanaf 1839 tot 1931 gevestigd geweest in het pand Peperstraat 31, later het Bisschoppelijk Paleis (afb. 12). Van 28 mei 1932 tot 1971 zat men in het pand Wolvenhoek 7 (afb. 13). Daarna verhuisde men tot de opheffing in 1976 naar de Commissaris de Quaylaan 2c. De provinciale bewaring huisde van 1832 tot de opheffing in 1844 in het Gouvernementspaleis, Verwerstraat 41. De Dienst voor Buitengewoon Landmeet kundig Werk huisde van 1941 tot ongeveer 1943 in het pand Hinthamerstraat 145 (afb. 14). Een merkwaardige manier van beloning Van 1811 tot 1922 bestond de beloning van de bewaarder uit opbrengsten van het kantoor. Bij de letterlijke overschrijving van de akten in de openbare registers betaalde de aanbieder van de akte per regel. Dat geld ging grotendeels naar de bewaarder privé en een klein deel ging naar de bladschrijver. In een oud dagregister van ’s-Hertogenbosch blijkt dat duidelijk uit het volgende. Bewaarder Jacobus de Bergh In het desbetreffende dagregister vinden we daarover de volgende verklaring (afb. 16): (Hier begint het beheer van den Heer David Middelaer, verificateur van de Registratie in de provincie Noord-Brabant, welke ten gevolge van het overlijden van den Heer Jacobus de Bergh, in leven Hypotheek Bewaarder te ‘s Hertogen Bosch, belast is met de tijdelijke waarneming van dat kantoor, ingevolge aanschrijving van den Heer Gouverneur dezer provincie dd 23 Januarij 1833, BN. 15. Verklarende gemelde Heer David Middelaer dat aan hem is overgegeven het geheele archief van dit Kantoor, ingevolge den daarvan bestaande Inventaris, benevens de voor handen zijnde zegels en gelden en geldswaarde overeenkomstig den deswege opgemaakte Kassa-Staat. Zijnde de overgave van het Kantoor geschied door den Heer Philippus Adrianus de Bergh, zoon van den overledenen Hypotheek Bewaarder en als zodanig diens Erfgenamen vertegenwoordigende, in tegenwoordigheid van den Heer vrederegter van het Kanton ’s Hertogenbosch op heden den Zes en twintigsten Januarij 1800 drie en dertig.) (ondertekening) I ’s-Hertogenbosch Ingenieur- Verificateur van het eerste uur Een van de verant woordelijken voor de invoering van het Kadaster in Noord-Brabant was Leonardus Dominicus van Heijst (1785 - 1866) (afb. 11). Zijn vader was timmer mansbaas en herbergier te Waalwijk. Toen bleek dat de jonge Leonardus meer kon dan zijn vader in de timmerwinkel opvolgen, ging hij zich in de meetkunde bekwamen. In dat vak was in de jaren twintig en dertig van de 19e eeuw veel te doen, vanwege de invoering van het kadaster. Van Heijst werd ingenieur- verificateur in ’s-Hertogenbosch, tweede verantwoordelijke voor de invoering van het kadaster in Noord-Brabant. In 1833 was dit werk voltooid. Van Heijst, nog geen vijftig jaar oud, werd op een royaal wachtgeld gesteld. (afb. 15) overleed op 22 januari 1833 op 56-jarige leeftijd. De over dracht van het kantoor op 26 januari 1833 vond plaats door Philippus Adrianus de Bergh (1808 1874), zoon van de overleden hypo theekbewaarder, en als zodanig diens erfgenamen vertegenwoordigende (de erf genamen beseften dus dat een deel van de inkomsten van het kantoor hen toebehoorden). Genoemde zoon tekende ook het dagregister vanaf enkele dagen vóór het overlijden van zijn vader tot de waarnemend bewaarder, ene David Middelaer, aantrad. Philippus Adrianus was surnumerair der registratie in de provincie Noord-Brabant. Z6. Afb. 12. Bisschoppelijk paleis, ’s-Hertogenbosch Afb. 11. L.D. van Heijst Afb. 15. Jacobus de Bergh Afb. 14. Hinthamerstraat 145, ’s-Hertogenbosch Afb. 16. Verklaring van overdracht van het kantoor in ’s-Hertogenbosch 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel 1 Ztu-» «X 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 7