De Geodetische Boog van Struve 9 Ad van der Meer 48 49 Kadaster te Tilburg? Op 23 juni 1914 vroeg het gemeentebestuur van Tilburg aan de Minister van Financiën of er in Tilburg een Kadaster mocht komen. Het Kadaster in ’s-Hertogenbosch werd om advies gevraagd en de bewaarder aldaar reageerde als door een wesp gestoken. Alle al dan niet zinnige argumenten contra werden uit de kast gehaald: Een kantoor in Tilburg zou slechts een kwart van de omvang van het kantoor in ’s-Hertogenbosch zijn en dus te klein. In het rayon Tilburg waren slechts vier notarissen; die maakten erg korte akten; daardoor zou er te weinig kadastraal recht (tarief) binnenkomen, want de inkomsten waren grotendeels gerelateerd aan de omvang van de over te schrijven akten. De inkomsten waren toen dus nog voor de bewaarder persoonlijk. Voor de bewaarder in Tilburg zou het dus hongerlijden worden. Dat zou de bewaarder in ’s-Hertogenbosch wellicht niet erg hebben gevonden, maar zijn inkomsten zouden daardoor dalen. Correspondentie In de oude correspondentie lezen we steeds over problemen met kolenkachels, het gebouw dat voortdurend onderhoud behoeft (en meestal niet krijgt), ondraaglijke stank door het urinoir, bezuinigingen, wangedrag van personeelsleden en meer onaangename dingen. Ik neem aan dat de plezierige dingen overheersten, maar niet tot correspondentie leidden. Er kwam nooit een Kadaster in Tilburg. Hoewel In maart 1944 werden de kantoren van de Belastingdienst te Zierikzee (waarin ook het Kadaster was gehuisvest) onderbracht in het Centraal Belastinggebouw te Tilburg, Stationsstraat 24/26. Dat gebeurde in het kader van de evacuatie van het eiland Schouwen. Het gebouw te Zierikzee werd daarna ontruimd op bevel van de Duitsers. In juni 1945 volgde de terugkeer naar Zierikzee. De vele vestigingen hadden vroeger een omvang waardoor iedereen binnen één dag naar het kantoor kon en weer terug, met gebruikmaking van de toenmalige middelen van openbaar vervoer: de postkoets en de trekschuit. Zo bezien hebben vele vestigingen nog lang bestaan. Het kopiëren (overschrijven) van de bestaande openbare registers van 1811 tot 1914 ten behoeve van een kantoor in Tilburg, zou aan kosten van de bladschrijvers f. 18.280 bedragen, nog los van 3500 gulden voor papier en inkt. Die kopieën zouden rechtskracht missen omdat het maar kopieën waren. Het was niet de laatste maal dat naar dit argument werd gegrepen: in 1992 werd de auteur van dit artikel bewaarder in Alkmaar en Amsterdam. De toen bestaande Vereniging van Hypotheekbewaarders zond een klacht aan de Minister omdat ik geen meester in de rechten was (ik vond dat ook niet nodig). Men achtte dit in strijd met de Kadasterwet en men greep ook toen naar het argument: de openbare registers in Noord-Holland misten rechtskracht vanaf het moment dat ik daar bewaarder werd. De toenmalige hoofddirecteur van het Kadaster achtte mijn opleiding echter meer dan voldoende, ook om het antwoord op deze brief te redigeren. Ik heb het antwoord toen geschreven, waarbij wat voorlichting werd gegeven over hoe de Kadasterwet op dit punt in elkaar stak, ervan uitgaande dat ik aan gewone burgers schreef. Een hoge ome heeft die brief toen onder tekend, hoewel ook hem de subtiele spot in dit antwoord moet zijn opgevallen. De Chinese Muur is het langste Unesco- werelderfgoed, ongeveer 6400 km, en er wordt gezegd dat je hem vanaf de maan kunt zien. Dat geldt helaas niet voor het enige Unesco- werelderfgoed dat een geodetisch karakter heeft. Maar met 2820 kilometer lengte is het desondanks een indrukwekkend monument. En dat je het niet ziet vanaf de maan is nu eenmaal inherent aan geodetisch werk: dat is meestal onzichtbaar. We hebben het hier over de zogeheten Geodetische Boog van Struve, een driehoeksketting vanaf de Noordkaap tot aan de Zwarte Zee, die ontstaan en gemeten is in de eerste helft van de 19e eeuw. Graadmetingen Het idee om de omtrek van de aarde te meten is, zoals de lezers van dit tijdschrift weten, natuurlijk al oud. Bekend is de eerste poging door Eratosthenes rond 200 vC in Egypte.1 Serieuzer werd het nadat de driehoeksmeting als methode was ontwikkeld door Snellius. Bekend zijn diens driehoeksketting van ruim 110 km in West-Nederland van 1617, waaruit hij een aardse omtrek van 38.653 km berekende).2 De bekende Cassini-familie hield zich er ook uitgebreid mee bezig: zij maten tussen 1681 en 1742 wel vier bogen, samen zo’n 900 km lang. De uitkomsten waren echter niet goed genoeg om de afplatting van de aarde mee te kunnen vaststellen. De Franse Academie van Wetenschappen zond daarom expedities uit naar Peru (1735-1745) en naar Lapland (1736-1737, onder Maupertuis). Daarmee werd onder meer bevestigd dat de aarde aan de polen is afgeplat. Daarmee leek dit onderwerp afdoende onderzocht. Er volgde desondanks toch weer een nieuwe Franse graadmeting, en wel die van Delambre/ Méchain. Die had een heel ander doel. De Franse (revolutionaire) Academie van Weten schappen had in 1791 namelijk besloten dat er een nieuwe standaard-meeteenheid moest komen, de meter, met een op de natuur gebaseerde lengte. Die werd bepaald op lengte van 1/10.000.000 van een kwart van de omtrek van de aarde. De bestaande metingen werden niet nauwkeurig genoeg bevonden, reden waarom Delambre en Méchain tussen 1792 en 1798 een driehoeksketting langs de meridiaan Manche Amiens’ Loire Bourges FRANCE ivaux PYRENEES ESPAGNE 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel Afb. 17. Met de motor te velde; ’s-Hertogenbosch 1935, v.l.n.r. J. van Beukering, G. Peters en P. Jans Saint-Denis Paris; MASS/F CENTRAL Kbu lignes de triangulation I Méridien de Paris rFP 100 km Afb. 1. De graadmeting van Delambre en Mechain van 1791-1798 (bron: lelivrescolaire.fr) Orleans 1 Zie https://nLm.wikipedia.org/Wiki/erathostenes 2 Zie https://nLm.wikipedia.org/wiki/Willebrord_Snel_van_Royen lunkerque Rodez Carcassonne^ Perpignan Barcelone Mer Méditerranée

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 8