4 in ■L a* T 50 51 van Parijs van Duinkerken naar Barcelona (ca. 1100 km) hebben opgezet en gemeten, een project dat boeiend beschreven is in het boek De maat van alle dingen van Ken Alder. Op basis van de uitkomsten werd in 1799 de lengte van de meter formeel vastgesteld en gegoten in een platina staaf die zorgvuldig in het Louvre werd bewaard. Overigens is het wel saillant dat Méchain in de eindberekeningen heeft zitten knoeien toen hij een meetfout ontdekte. Dat werd geconstateerd door Francois Arago, nadat deze een stuk van de zuidelijke deel van de meridiaan had her meten. De meter in het Louvre bleek 0,2 mm af te wijken van de juiste maat. Dat is echter nooit gecorrigeerd, waardoor de meter dus niet precies 1/10.000.000 van de afstand noordpool- evenaar is. keuriger metingen mogelijk. Als tweede reden was dat er in de 19e eeuw in veel landen behoefte ontstond aan grootschalige(re) topo grafische kaarteringen. De zojuist beëindigde Franse oorlogen hadden pijnlijk duidelijk gemaakt dat er van heel veel gebieden geen goed kaartmateriaal beschikbaar was. Dat was ook nodig voor meer grip op nieuwe koloniale gebieden (wat onder meer de aanleiding was voor de Great Trigonometrical Survey van India). Een derde reden was dat er in deze jaren wetenschappelijke activiteiten als prestigieus werden gezien, die daarmee vaak rugdekking (en financiering) van de overheid danwel de regerende vorst kregen. Zo hebben de Russische tsaar en de Zweedse koning actief steun verleend aan de totstandkoming van Struves boog, wat Struve verbeeldde door op de omslag van deel twee van zijn publicatie de beide vorsten in harmonie af te beelden (al is dat in het echt nooit gebeurd). Wie was F.G.W. Struve? Friedrich Georg Wilhelm Struve werd in 1793 geboren in Altona (tegenwoordig onderdeel van Hamburg), dat destijds deel uitmaakte van het Deense hertogdom Holstein. Struves redelijk gegoede familie verhuisde na de bezetting van Hamburg door Frankrijk in 1806 al vrij snel naar Dorpat (thans Tartu) in de Russische provincie Livonia (nu deels in Estland en in Letland), om aan de Franse dienstplicht te ontkomen. In 1808 ging Struve studeren aan de universiteit in zijn woonplaats. Daar bekwaamde hij zich in de wiskunde en in de astronomie. Van 1813 tot 1820 gaf hij les aan de universiteit, en observeerde hij de sterren vanuit het observatorium van Dorpat. In 1820 werd hij, net 27 jaar oud, professor en directeur van het observatorium. Struve bleef tot 1839 in Dorpat, waar hij zich vooral bezighield met de studie naar dubbelsterren en geodesie. In 1839 richtte hij het Poelkovo- observatorium in Sint-Petersburg op, vanwaar hij zijn werkzaamheden coördineerde. In 1862 ging hij met pensioen. Interessant is nog om te vermelden dat Struve een zekere vermaardheid opbouwde door zijn observaties van dubbelsterren. Vergeleken met eerdere coryfeeën op dit gebied (zoals Hoe begon het project? Struve was van zichzelf geen geodeet, maar hij wist uit interesse wel veel van het vakgebied. Dat kwam goed uit toen de Livoonse Ver eniging voor Algemeen Nut en Economie het plan had opgevat om van de provincie een gedetailleerde kaart te laten maken. Daarvoor benaderde de vereniging de universiteit van Dorpat en die schakelde Struve in voor dit project. Dat was een behoorlijke opdracht, het ging om een terrein van bijna 45.000 km2. Struve pakte het voortvarend aan. Hij zette diverse basislijnen uit, waarvan één op het ijs, voerde trigonometrische hoogtemetingen en astronomische plaatsbepalingen uit (die laatste met zijn eigen observatorium in Dorpat als referentiepunt), en trianguleerde het hele gebied van de provincie. Rond 1820 was hij daarmee klaar en konden de gegevens worden gebruikt voor de topografische kaartering door Rücker. Herschel) waren Struves observaties van duidelijk bredere en betere opzet. Hij ontdekte een groot aantal nieuwe dubbelsterren, waar over hij in 1827 een catalogus publiceerde getiteld Catalogus novus stellarum duplicium. Als eerbewijs is de planetoïde 768 Struveana naar hem (en zijn nakomelingen Otto Wilhelm resp. Karl Hermann) vernoemd. Vervolgens wist Struve een subsidie te krijgen van zijn universiteit voor de verdere uitbreiding van zijn geodetische boog. Tussen zijn pro fessionele activiteiten door - hij gaf colleges en hij was druk bezig met het observatorium - vergrootte hij van 1822 tot 1827 zijn boog tot aan de Finse zuidkust. In lijn met zijn eerdere metingen koos hij ook hier voor de meridiaan door zijn eigen observatorium als datum. Tenner Hoewel de hele boog naar Struve is genoemd, is dat eigenlijk niet terecht. Ongeveer de helft van de boog, vanaf Litouwen tot aan de Zwarte Zee, is namelijk uitgevoerd en gemeten door Carl Tenner. Wie was deze geodeet? Carl Friedrich Tenner werd in 1783 in de buurt van de stad Narva (in de toen Russische provincie Estland) geboren. Op jonge leeftijd verhuisde de familie naar een landgoed in het zuiden van het huidige Estland. Daar leerde Tenner twee landmeters kennen, en maakte hij kennis met hun werkzaamheden. De jonge Tenner bleek een begaafde tekenaar te zijn en hij kreeg daarom bij een bevriende landheer, von Manteuffel, les in vakken als wiskunde en geografie. Zijn professionele tekeningen kwamen onder ogen van het Russische leger, waar hij in 1802 deel van ging uitmaken. Er volgde een avontuurlijk leven. Na eerst een paar jaar nog aanvullende studies te hebben gedaan, maakte hij in 1805 deel uit van een Nog meer bogen Je kunt je afvragen waarom er na alle eerdere graadmetingen nog steeds nieuwe geodetische bogen nodig werden geacht. Daar waren drie redenen voor. Ten eerste - een reden die de lezers van dit blad wel herkennen - het be schikbare instrumentarium maakte nauw- Afb. 3. F.G.W. Struve (bron: tallinnmuseum.com) Afb. 2. Europa in de tijd na Napoleon 2023-2 De Hollandse Cirkel 2023-2 De Hollandse Cirkel Afb. 4. Het observatorium van de Universiteit van Dorpat (bron: https://www.wikiwand.com/en/ Struve_Geodetic_Arc) •Dorpat Livonia KAISERREICH RUSSLA ND Watoche PREUSSEN Konigreich ’oar -8*y*rn KAISEI Norwagen Schwadwn Af i- i1 1 -

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 9