ft- 102 103 van Breskens - met 26 stukken - bemanden. Bij De Griete (Terneuzen) hadden de Fransen eveneens een kustbatterij. Aan de ingang van de Westerschelde lag een Frans eskader van tien linieschepen met een vooral Deense be manning. Mede door deze samenstelling ris keerde men liever geen treffen met de Engelse vloot. De Britten verschenen voor de Neder landse kust met een vloot van 37 linieschepen, 30 fregatten, 84 kleinere bodems en zo’n 150 transportvaartuigen. De krijgsmacht telde 44.000 man en 4.600 paarden. Het aantal mee gevoerde stukken geschut bedroeg 230”. Om een vrije toegang tot de Westerschelde te krij gen is er door de Engelsen een landing uitge voerd aan de zuidzijde van de Oosterschelde nabij Cadzand die echter mislukte. Door het mislukken van deze landing moesten de Brit ten nu in ieder geval de Scheldevestingen aan de noordkant van de Westerschelde, en vooral Vlissingen, in handen zien te krijgen (Uitter- hoeve blz.227). Kuipers, blz. 98 “Men landde op 30 juli [1809] op het Breezand (Vrouwen polder) ten noorden van Fort Den Haak, dat nu alleen nog bestaat uit enkele welvingen in het landschap. Middelburg gaf zich over (zie afb.6), Veere ook, na een bombardement dat weinig schade aanrichtte. Snel drongen de Engelsen door tot Fort Bath in het uiterste oosten van Zuid-Beveland.” [Uitterhoeve schrijft op blz. 227: ‘Verrassend genoeg werd het belangrijke fort Bath verlaten aangetroffen. Generaal Stewart Bruce, commandant van de Hollandse troepen op Walcheren, had zich na de Britse landing daarheen teruggetrokken. Op 2 augustus - er was nog geen Brit in zicht - had hij het fort onverdedigbaar verklaard en zich verder teruggetrokken naar Brabant, tot ontzetting respectievelijk verbazing van vriend en vijand. In een voetnoot wordt naar blz. 423 verwezen, waarin staat: “Het prijsgeven van fort Bath heeft in binnen en buitenland grote beroering gewekt en leidde onder meer tot een strafzaak tegen generaal Bruce. Volgens som migen is Bruce ten onrechte de zondebok ge worden. Tonnet, in zijn ‘De landing in Zee land’ (p.720-721), attendeert erop dat het oppercommando (lees: de koning en Kraijen- hoff) geen heldere instructies had gegeven om trent fort Bath, want de instructies zouden zich hebben beperkt tot de meer westelijk in Zuid- Beveland gelegen kustbatterijen - maar die waren door de Engelse vloot al snel gepasseerd en dus nutteloos geworden. Die instructies spraken echter in algemene zin van de bezet ting van de zuidkust van Zuid-Beveland.De tekst van Jan J.B. Kuipers vervolgt (blz. 99) “De verwachte aanval op Antwerpen bleef nog uit. Ruim een week na hun landing hadden de Engelsen de Zeeuwse eilanden veroverd, inclusief het door de Fransen geëvacueerde Fort Bath boven Antwerpen Van zondag 13 tot dinsdagmorgen 15 augustus [1809] bom bardeerden de Britten Vlissingen van de land en zeezijde. ’s Zondagsmiddags voeren Engelse fregatten en galjoten op de stad toe en om half twee dreunden de eerste salvo’s. Bij elke inslag van gierende congreve rockets ontstonden branden; puin spatte in het rond, schoorstenen vlogen over de wallen. Door de rookontwikke- ling was gericht vuur al vrij snel onmogelijk (afb.7). Toch werden de Franse batterijen uit geschakeld, alsook de gloeioven voor kanons kogels; kanonniers sneuvelden op hun post of vluchtten weg. Op maandagochtend mengden ook de Britse linieschepen zich in de vernieti- gingsslag; ze zeilden steeds rakelings langs de resterende kustverdediging en bestookten deze zonder ophouden. In de weinige ogenblikken van respijt hoorde men het lugubere gejank van honden en het gillen van vrouwen vanuit de rook en vlammen uitbrakende stad. De gouver neur van Vlissingen, generaal Monnet, ging in de namiddag van deze fatale 14 augustus ech ter niet in op een Engels capitulatieaanbod, zodat het bombardement werd hervat. Ook de Engelse infanterie viel aan. In de nacht van 13 op 14 augustus bestormden detachementen van het 14e linieregiment en het King’s German Legion een vooruitgeschoven Franse loop graaf. De volgende, zeer stormachtige nacht, toen de beschieting haar hoogtepunt had be reikt, veroverden enkele honderden soldaten een Franse batterij op de dijk tegenover de Engelse rechterflank. Om twee uur ’s nachts op 15 augustus hield het bombardement op. Binnen een uur capituleerden de Fransen. Het hele garnizoen van Vlissingen, 5.000 man sterk, werd krijgsgevangen gemaakt en naar Engeland verscheept, inclusief de generaals Monnet en Osten. De Fransen in Breskens, aan de andere zijde van de Westerscheldemond, zagen bij het ochtend krieken de Engelse vlag in Vlissingen in top gaan. Een wrang cadeau van Albion Groot-Brittannië] - vandaag was de veertigste verjaardag van Napoleon. Vlis- singen betaalde een enorme tol. Twee kerken, het monumentale stadhuis, tientallen woonhui zen en andere gebouwen gingen in vlammen op; vrijwel geen huis in de stad bleef onbescha digd. Er waren behalve de gevallen soldaten minstens 47 burgerdoden te betreuren, vele gewonden en zo’n twaalfhonderd schadegeval len. Een Britse officier meldde dat er bijna hon derd doden waren begraven, maar dat het wer kelijke aantal slachtoffers waarschijnlijk hoger was.” De tekst van Kuipers vervolg ik nu vanaf zijn blz. 102: “Onmiddellijk na het nieuws van de invasie liet Lodewijk Napoleon de Holland se koninklijke gardetroepen optrekken naar Bergen op Zoom [dat was dus waarschijnlijk door Krayenhoff al geregeld JS], terwijl ook de Hollandse divisie in Noord-Duitsland werd teruggeroepen. Al snel had zich een verdedi- gingsmacht in linie voor Antwerpen verzameld van 12.000 Franse en Hollandse soldaten en 13.000 soldaten van de slecht geüniformeerde en deels onbewapende (Franse) Nationale Garde. Deze krijgsmacht was bepaald geen toonbeeld van orde en organisatie. Bevelhebber De Rocca beschreef dat hij vanuit Luik op rukte in een geïmproviseerde ordeloze kolonne van soldaten uit zesentwintig verschillende regimentsdepots. Bij het naderen van Antwer pen werden de geruchten steeds onheilspellen der. Mensen vluchtten weg uit de omgeving van de stad, of stonden langs de Scheldeoever op de uitkijk naar de rode tunieken en kegel vormige sjako’s van de Britten in het noorden. In de stad zelf warrelden allerlei troepen door elkaar: opgetrommelde oud-officieren in vreemde uitmonsteringen, cavaleristen zonder paard, Nationale Gardisten zonder uitrusting. Koning Lodewijk Napoleon had het bevel per soonlijk op zich genomen. Hij toonde geest drift maar weinig bezonnenheid: de geniecom mandant van Antwerpen, Décaux, wist hem M 6 r-i 4- J i’mFv Afb. 6. De Engelsen bezetten Middelburg Afb. 7. Het bombardement van Vlissingen 2023-3 De Hollandse Cirkel 2023-3 De Hollandse Cirkel Afb. 8. De Franse maarschalk Jean-Baptiste Bernadotte, prins en hertog van Ponte Corvo VilSt

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 15