Het einde van de stadsplattegrond? iv if I Cj o i lcLx. Ad van der Meer gf'"’ i 106 J, J. r L'Jl Maar die tijd is geweest. De schoenendoos zit ook bij u waarschijnlijk behoorlijk onder het stof. Nieuwe kaarten kwamen er al lange tijd niet meer bij. Dat was ook nauwelijks moge lijk: de laatste jaren heb ik in geen enkele stations-AKO nog een plattegrond aangetrof fen. Ook bij de erkende boekhandel in de winkelstraat moet je geluk hebben als je nog een plattegrond kunt vinden van de stad waar je bent, maar erop rekenen kun je niet meer. Zo trof ik bij de Bruna in Nijverdal één platte grond aan, van Antwerpen (altijd handig in Nijverdal), bij de grote boekhandel Broekhuis in Hengelo waren alleen plattegronden van Eindhoven en Rotterdam beschikbaar, en in Tiel moet de belangstellende zich met platte gronden van ’s-Hertogenbosch en Amstelveen tevreden stellen. Natuurlijk is dit een zeer a selecte steekproef, maar u krijgt het idee. Het dozijn plattegronden dat Falk nog via internet verkoopt, is inmiddels ook al in het hogere prijssegment terecht gekomen: waar ‘vroeger’ plattegronden rond de 6-8 euro kostten, rekent de firma er nu 14,95 voor. Dat zal de verkoop ook niet stimuleren. Citoplan verkoopt ook nog een paar plattegronden voor 11,95 per stuk, op de website kaartenenatlassen.nl rekent men vanaf 30 euro voor een plattegrond. Als je al een plattegrond kunt vinden, is het geen leuke Ik denk dat de meeste lezers er nog wel een hebben: een oude schoenendoos met daarin een aantal stadsplattegronden. Zorgvuldig ver zameld gedurende tientallen jaren, bij elk be zoek aan een nieuwe grote stad gekocht bij de stationskiosk of de plaatselijke boekhandel, en al die tijd netjes bewaard want je kon er nog wel eens wat aan hebben. Naschrift: vlak voor het opleveren van deze column trof ik bij Broese in Utrecht een fatsoenlijk aanbod aan stadsplattegronden aan, met zelfs een nieuwe reeks van uitgeverij Freytag&Berndt. Het einde is dus (nog) niet Al vanaf de komst van het 70.000-, 80.000-, en later 100.000-stratenboek (dat heeft u toch ook nog bewaard?), ging het snel achteruit met de stadsplattegrond. De definitieve nekslag was uiteraard het ultieme stratenboek: de mobiele telefoon. Laten we wel wezen: de mobiele routeplanner is natuurlijk een uitkomst om ergens naar toe te gaan. Ondanks mijn aanvan kelijke weerzin - ‘ik kan toch zeker zelf mijn route wel bepalen’ - gebruik ik hem inmiddels ook vaak, want om je weg in of uit een vreem de stad vinden is het toch wel érg handig. Alleen mist er wat tijdens zo’n mobielgestuur- de tocht: het topografisch gevoel, het idee dat je weet waar je je bevindt, hoe dat ligt ten op zichte van de omgeving, en welke interessante omweggetjes er mogelijk zijn om op de be stemming te geraken. Ik schat in dat veel van ons geo-mensen dat missen. Maar uiteindelijk is het een soort nostalgie die door het prakti sche digitale gemak wordt overstraald. De stadsplattegrond komt er niet meer mee terug. Bewaar uw schoenendooskaarten nog wel even: ik heb op Ebay een nog niet eens zo oude Falkplan van Maastricht aangeboden gezien voor maar liefst 44 euro. Wat mij betreft betaal ik er dat in geen 44 jaar voor, maar er zullen kopers zijn die het er voor over hebben. En dan is de schoenendoos nog wel een leuke som gelds waard. EDE fï K> daar... hobby meer om ze te verzamelen. Voort j Smulders D,EpENHE,H ■ji*r a Afb. 10. De toren van Gouda 2023-3 De Hollandse Cirkel Afb. 2. Overzicht van het gedeelte van het rampge bied langs de IJssel van de overstromingen in 1809. Gedeelte van een kaart van https://nl.wikipedia.org/ wiki/Watersnood_van_1809 Afb. 3. Prent van het bezoek van Koning Lodewijk Napoleon aan het rampgebied van de overstromin gen van 1809, door R. Vinkeles naar H. Numan. Overgenomen van J.J. Kloek en W.W. Mijnhardt: Blauwdrukken voor een samenleving, blz. 332. (van internet) Afb. 4. Koning Lodewijk Napoleon geeft opdracht aan Kraijenhoff om hetministerschap van Oorlog aan te nemen. Afb. uit Uitterhoeve blz. 224. Afb. 5. Het Landen der Engelschen op het eiland Walcheren en attack op het fort Den Haak Augustus 1809. (Rijks Prentenkabinet, nr. FM 5771). Overgenomen uit ing. C.H. van Meijgaard, “De Genie in de Bataafs-Franse Tijd”, blz. 22. Afb. 6. De Engelse troepen nemen bezit van Middel burg in de zomer van 1809. Coll. Zeeuws Archief, Middelburg (fragment). Overgenomen uit Jan J.B.Kuipers, blz. 98. Afb. 7. Het Engelse bombardement op Vlissingen, augustus 1809; op de voorgrond een beschieting met krombaan- of worpgeschut (mortier). Aquatint van A.Lutz naar J. Jelgerhuis. Overgenomen uit Jan J.B. Kuipers, blz.100. Afb. 8. De Prins van Ponte-Corvo (Bernadotte). Napoleon was na afloop van de strijd ontevreden over hem en heeft hem ontslagen. Hij sloot zich in 1813 aan bij de Zesde Coalitie tegen Frankrijk en deze ooit zo overtuigde republikein schopte het in 1818 zelfs tot koning Karel XIV van Zweden. Ook nu, in 2023 zit er nog een Bernadotte in Zweden op de troon. Afb. 9. Earl of Chatham, bevelhebber van de Engelse vloot. Overgenomen uit Kuipers blz.99. Afb. 10. De toren van Gouda uit het net van Krayenhoff is ook opgenomen in het net van de Rijksdriehoeksmeting als punt 31. Hk. J. Heuvelink, in Topographische Kaart en Rijksdriehoeksmeting, Delft1920, geeft op blz. 5 aan dat van het punt “mag aangenomen dat [het] tijdens de R.D. metingen aanwezig [was] in denzelven toestand als tijdens die van Krayenhoff”. Verantwoording van de herkomst van de afbeeldingen: Afb. 1. De ramp met het kruitschip. Schilderij door Carel Lodewijk Hansen, 1807; uit de collectie van het Rijksmuseum, Amsterdam. Overgenomen uit Jan J.B. Kuipers, blz. 90. PLATTEGROND M-i-f M Z IV. L cptcmCci I Het alh Oudewater 2023-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 17