Van de redactie Colofon Inhoud Ad van der Meer 82 90 94 97 107 108 Varia Caert-Thresoor nr. 2023-2 111 112 77 e-mail: redactie@hollandsecirkel.nl J. Stehouwer Bestuur Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr.ir. L. Aardoom (ere-voorzitter) dr.ir. H. Quee (ere-voorzitter) mr.ir. P.M. Laarakker (voorzitter) mr.ir. J.C. Anneveld (secretaris) ir. R. van Noord (penningmeester) ing. J.R.H. Bremer RI ing. L.G. de Bruin ir. S. Dijkstra ir. J.G.A. Jansen ir. E. Nobbe ir. R.C.J. Witmer Raad van Advies Stichting De Hollandse Cirkel prof.dr. PJ.E.M. van Dam dr. A. Streefland drs. B. Toussaint Het Tijdschrift De Hollandse Cirkel is een periodiek van de gelijknamige stichting. De stichting werd opgericht op 16 juni 1998 en heeft als doel de bevordering van de belang stelling voor het verleden van de geodesie. De volgende instellingen zijn primaire begunstigers van de Stichting De Hollandse Cirkel: Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine Kadaster TU Delft, Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen (CiTG), en Faculteit Bouwkunde (UDS en GISt) Shell Global Solutions International BV Rijkswaterstaat Het tijdschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt gratis verspreid onder de donateurs van de Stichting De Hollandse Cirkel (minimum donatie 40,- per jaar voor personen, 15,- per jaar voor studenten en 160,- per jaar voor bedrijven en instellingen). Tijdschriftabonnementen voor bibliotheken 25,- per jaar. Losse nummers 10,-. Bankrekeningnummer: NL40ABNA0517015757 ISSN-nummer 1566-3442 Online versie ISSN 2590-1656 De stichting is een ANBI, zie www.belastingdienst/anbi Bureau Stichting De Hollandse Cirkel ir. T. Schut (coördinator) Postbus 9046 7300 GH Apeldoorn e-mail: ted.schut@hollandsecirkel.nl 2023. Het overnemen, evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift, is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Zacharias Klaasse zet de reeks voort waarin we de kadastervestigingen in elke provincie be schrijven. Dit keer is Zeeland aan de beurt, met een overigens wat onbevredigend einde, in de zin dat er thans helemaal geen Kadastervesti- ging in Zeeland meer is. (Dat gold natuurlijk ook al voor Limburg, waarover in DHC 2022-3 werd gepubliceerd, en deze vaststelling zal in de volgende artikelen nog regelmatig terug komen.) Het blijft boeiend om te lezen in welke onverwachte stadjes zich vroeger kadaster- kantoren bevonden. In zijn column aan het einde van het blad beschrijft Zacharias ook nog het verschijnsel ‘contra legem’, een fijnzinnig- juridische figuur in de kadastrale regeltuin. In dit nummer het verslag van de feestelijke donateursbijeenkomst van 17 mei in Den Haag, waar zo’n 30 donateurs aanwezig waren en waar interessante onderwerpen aan bod kwa men. Er werd teruggekeken op een succesvolle afgelopen 25 jaar, en uitgebreid gesproken over de richting van de komende 25 jaar. Voorts blikken we in dit nummer terug op het ontstaan van de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie in de jaren 1979-1981. Deze is in feite de oor sprong van wat nu De Hollandse Cirkel is, en het is goed om deze groep enthousiastelingen weer eens in de schijnwerpers te zetten. Een bijdrage in een andere reeks komt van Jan Stehouwer, die dit keer de relatie van Krayen- hoff met (vooral) Koning Lodewijk Napoleon (koning van 1806 tot 1810) beschrijft. Een woe lige tijd, dat mag wel gezegd worden, en ook eentje van duidelijke machtsverhoudingen: de Koning deelde Krayenhoff op zeker moment eenvoudigweg mede dat hij tot minister was benoemd en dat maar had te aanvaarden. Dat zien we heden ten dage niet gauw meer ge beuren. De ANWB verstrekte in de jaren ’50 op ver zoek (‘alleen voor leden’) routebeschrijvingen voor verre reizen (nou ja, binnen Europa dan). Een verre (en uitgebreidere) voorloper van de gratis kaarten van het hoofdwegennet die tegen- Het einde van de stadsplattegrond? woordig op de ANWB-kantoren kunnen wor den opgehaald. Herman Quee brengt dit inte ressante onderwerp in een artikel voor het voetlicht. Het Kadaster in Zeeland Het begin van de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie Routeboekjes van de ANWB Krayenhoff en de Napoleons Column Voorts, zoals gebruikelijk, vindt u nog een aan tal kleinere bijdragen in het tijdschrift. Ik wens u weer veel leesplezier! Verslag donateursbijeenkomst 17 mei 2023 78 2023-3 De Hollandse Cirkel Redactie-adres Redactie Tijdschrift De Hollandse Cirkel dr.ing. A.J. van der Meer (hoofdredacteur) Z. Klaasse Grafische vormgeving R.W. Bouwman Abonnementen Website Stichting De Hollandse Cirkel www.hollandsecirkel.nl (met ook de privacyverklaring in het kader van de AVG) e-mail: hans.van.eekelen@hollandsecirkel.nl Ad van der Meer Zacharias Klaasse Jan Stehouwer Herman Quee Jan Stehouwer Zacharias Klaasse Kopij voor DHC 2023-4 inleveren uiterlijk op 1 november 2023. De Werkgroep Geschiedenis der Geodesie in 1992 (zie p. 93) Ad van der Meer

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 2