s 80 81 zeekaarten verwerkt. Als er tussen landen een grens op zee wordt vastgesteld moet die na tuurlijk aansluiten op grenzen tussen aan palende landen. Dat gaat wel eens mis omdat in de verschillende grensverdragen verschil lende datums worden gebruikt. Zo zou de EEZ-grens tussen Aruba/Cura^ao en de Domi nicaanse Republiek, vastgelegd in WGS84- coördinaten aan beide kanten moeten aan sluiten op de zeegrens tussen Venezuela en de Dominicaanse Republiek. Maar deze twee landen hadden hun grens vastgelegd op de North American Datum waardoor er aan beide kanten een ‘gat’ van bijna een kilometer zat tussen de wederzijdse grenzen. Om dat netjes te maken zouden de twee buurlanden eigenlijk ‘hun’ coördinaten nog moeten aanpassen. In de praktijk zal dat zo gauw niet gebeuren. Op een vraag uit de zaal antwoordde Thijs dat eD50, waarmee ooit de mijnbouwblokken op de Noordzee zijn gedefinieerd, tegenwoordig niet meer wordt gebruikt bij grenzen op zee: sinds de recente herziening van de Mijnbouwwet is dat niet meer aan de orde. de schaduw zette al was het dan weer zo dat Rivierland ontstaan is uit fusies van maar liefst 474 rechtsvoorgangers sinds 1273. In een rijk geïllustreerde presentatie nam Jelmer het gezelschap mee in de geschiedenis van de waterstaat in het rivierengebied, en het erfgoed wat dat opgeleverd heeft. Voor ons gezelschap was natuurlijk onmiddellijk de kartografie in teressant, maar Jelmer liet ook veel voorbeel den zien van landschappelijk erfgoed in het waterschapsgebied: waterlinies, vestingwerken, wielen, dijken, kwelkades, sluizen, afgesneden en verlande rivierbochten, en zo meer. Waar je ook bent in het rivierengebied, er is altijd wel iets van erfgoed te zien. Het is een hele uitda ging om daar goed mee om te gaan. Waar vroeger overstromingen zeer regelmatig voor kwamen - Jelmer liet een aantal indringende voorbeelden zien - kon hij trots melden dat er de afgelopen 70 jaar geen enkele overstroming meer heeft plaatsgehad. In 1994 en 1995 ging het inderdaad bijna mis, maar uiteindelijk is het gelukt om het hoogwater binnen de dijken te houden. Uit het verleden zijn veel lessen geleerd. Zo is het huidige beleid dat verande ringen moeten worden ingepast in het bestaan de landschap. Dus geen zware onherstelbare ingrepen meer. Dat kost uiteraard meer voor- bereidings- en uitvoeringstijd, maar het resul taat is dan wel een gedragen oplossing en een landschap dat niet onnodig wordt veranderd. Het waterschap is ook bij uitstek geëquipeerd om klimaatveranderingsaspecten het hoofd te bieden. Door de eeuwenlange ervaring met het water en het watersysteem kunnen gerichte en effectieve maatregelen worden ontwikkeld om maatschappelijke vraagstukken als hoogwater- problematiek, verzilting en verdroging het hoofd te bieden. voor hen hebben. Bezoekers konden ook hun persoonlijke betekenis geven aan de kaarten door het samenstellen van een eigen reisjour naal. Maar daar was het gezelschap minder in geïnteresseerd dan de kaarten zelf. De aantrek kelijke collectie kaarten werd nauwkeurig ge- inspecteerd en bestudeerd door de aanwezigen. Een klein minpuntje was de erg summiere toe lichting bij de kaarten. Dat leidde anderzijds weer tot discussies tussen de beschouwers, wat de nodige levendigheid bewerkstelligde. Met een door het Nationaal Archief aangeboden borrel werd deze geslaagde dag afgesloten. Het ochtendprogramma werd afgesloten door Jelmer Krom van het waterschap Rivieren land die een enthousiast verhaal had met als titel “750 jaar water en erfgoed”. Hij wees de aanwezigen er eerst nog maar eens op dat de waterschappen als bestuursvorm uniek zijn in de wereld en dat de oudste al acht eeuwen be staan. Zijn eigen waterschap vierde dit jaar het 750-jarig bestaan, wat de jubilea van DHC en Hydrografische Dienst toch wel een beetje in Na de lunch bezocht het gezelschap de ten toonstelling “Op de Kaart” in het Nationaal Archief. Met ruim 300.000 kaarten en tekenin gen en 400 atlassen en kaartenboeken beheert het Nationaal Archief de grootste kaartencol- lectie van Nederland. Een aanzienlijk deel van deze kaarten is met de hand getekend en dus uniek. De overzichtelijke tentoonstelling toon de een stuk of veertig kaarten, die waren gekozen omdat ze zijn gemaakt vanuit een bepaald perspectief en met een specifiek doel. Aan de hand van de thema’s Op weg, Kaarten en kolo nialisme en Maakbaar Nederland werd in de tentoonstelling getoond wat de ideeën en bedoelingen van op drachtgevers en makers van kaarten (kunnen) zijn geweest. In video’s ver telden geïnterviewden over historische kaarten die een persoonlijke betekenis 4 I i h -t Jelmer Krom toont het erfgoed van het waterschap. In de tentoonstellingsruimte van het Nationaal Archief. 2023-3 De Hollandse Cirkel 2023-3 De Hollandse Cirkel met overstroomingsgcbied van de Beersche Maas. Bericht over de overstroming van het Land van Maas en Waal in 1926. OONDERDAG 7 JANUARI 1926 van Maas cn Waal, 'i

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 4