KLERK. Afb. 11. Detail 86 87 Bewaarders Tussen 1811 en 2009 waren er 22 bewaarders in Middelburg. Twee van hen hebben blijkbaar bijzondere verdiensten gehad buiten hun taak als bewaarder. Ik noem ze: Jhr. Cornelis Anthony Rethaan Macaré (1792-1861). Hij was bewaarder in Middel burg van 1823 tot 1848. In 1844 werd hij door Willem II in de adelstand verheven met het praedicaat van Jonkheer; hij was lid van de gemeenteraad van Middelburg, later wethou der en lid van Provinciale Staten van Zee land. Door zijn letterkundige verdiensten werd hij in 1843 tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden ver kozen. Johannes Mattheus Benteijn, bewaarder van 1855 tot 1871. Hij zal niet bang uitgevallen zijn geweest: hij was ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. nieuw kantoorgebouw aan de Vrijlandstraat 31 te Middelburg (afb. 8). In november 2004 ver huisde men naar een kantoor op Park Veldzigt te Middelburg (afb. 9). Daar bleef men tot de opheffing van de vestiging Middelburg per 22 augustus 2009. De brand van 1940 Op 17 mei 1940 ging, zoals hiervoor is gezegd, bijna de hele administratie door brand ver loren. Welke maatregelen zijn toen genomen? De kadastrale registratie en de kadastrale kaarten werden zo goed mogelijk gerecon strueerd. Daartoe werden de duplicaten van de registers en kaarten die bij de gemeente besturen berustten, met de hand overgeschre ven. Helaas waren de registers en kaarten van het gemeentebestuur van Middelburg ook aanwezig in het Oost Indisch Huis, ter bijwer king en dus ook verloren. Voor de gemeente Middelburg heeft men bij de reconstructie gebruik gemaakt van de administratie van de Polder Walcheren. In het verlies van de openbare registers wat de akten van overdracht e.d. betrof, heeft men berust. Wel kreeg men de beschikking over de registers die de Belastingdienst gebruikte bij de uitvoering van de Registratiewet 1917. In deze registers kon men - als men ongeveer een datum van verkrijging wist - het bestaan De herverkaveling Walcheren In 1944 kwam Walcheren goeddeels onder water te staan om de Duitsers te verdrijven. De herinrichting van het door inundatie zwaar gehavende eiland vond plaats door toepassing van de Herverkavelingswet Walcheren op een gebied van 17350 ha gedurende de periode 1947-1960. Op 1 april 1946 werd in Middel burg, in verband met die herverkaveling een bureau Ruilverkaveling ingesteld, waar 25 mensen werkten. Bij de herverkaveling Wal cheren, waarvan op 23 december 1957 de akte van toedeling werd overgeschreven in de open bare registers, heeft men er rekening mee ge houden dat in de oorlog de openbare registers waren vernietigd. Gewoonlijk blijven de be bouwde kommen bij de ruil- of herverkaveling buiten de procedure, maar in Walcheren heeft men deze ook aan de herverkavelingsproce- dure onderworpen. Dat betekent dat alle eigen dommen in de akte van toedeling werden op genomen, zodat de eigendomsverkrijging weer uit de openbare registers bleek. Correspondentie Door de brand van 1940 is correspondentie verloren gegaan. Een greep uit de periode daarna: Een gepensioneerde meetarbeider vraagt een jaarlijkse ondersteuning. Sinds 1893 heeft hij tot grote tevredenheid van de landmeters ge werkt. Hij is een gewillig en oppassend man, die beter betaald werk liet schieten ten be hoeve van het Kadaster. Of hij iets heeft ge kregen, vertelt de correspondentie niet. Het volgende doet ervoor vrezen: van een akte van levering, scheiding e.d. vin den, met de belangrijkste gegevens uit de akte. Wat de hypotheken betreft waren de proble men groter: hoe kan voor ieder weer blijken welke hypotheken rusten op de onroerende goederen? De departementen van Justitie en Financiën maakten een besluit (een wet in de gewone zin was niet mogelijk door de Duitse bezetting) dat vernieuwing van alle hypothe ken in het rayon Middelburg voorschreef. Op grond daarvan moesten alle hypotheken en beslagen opnieuw worden ingeschreven tus sen 28 februari 1942 en 28 maart 1943. Afb. 10. Oude Haven A344, Zierikzee Huisvesting Het Kadaster is lange tijd, tot de samenvoeging met Middelburg, gehuisvest geweest in het pand Oude Haven A344, later Havenpark 33 (afb.10 en 11). Het bureau van de ruilverkave- lingsdienst van het Kadaster zat in het pand Het Ministerie valt over f. 12 voor kosten van koffie bij een jubileum. Een kind in Westkapelle vernielt een jalon. De vader moet 3 gulden betalen. De vader wil de vernielde jalon hebben. Antwoord: dan moet f. 5,35 worden betaald, omdat het Ka daster van de vernielde jalon dan geen korte jalon kan maken. Maanden later was nog niets betaald. tH Afb. 6. Middelburgsche courant 14 juli 1898 Afb. 7. Abdij 10, Middelburg Afb. 8. Vrijlandstraat 31, Middelburg Afb. 9. Park Veldzigt, Middelburg 2023-3 De Hollandse Cirkel 2023-3 De Hollandse Cirkel Zierikzee Op het kantoor der hypotheken en van het kadaster (Oost-Indiseh Huis) kan dadelijk een vlugge JONCEN worden geplaatst. w -■ ur r.T.-itn ■w tiWTtn j 'wnsKvietn

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 7