KADASTER DIRECTIE ZEELAND VAN HET KADASTER en de OPENBARE REGISTERS MUTATIES PROJECTEN REGISTRATIE HYPOTHEKEN 1 AFDELINGEN Oude Haven 51. In het bedrijfsmuseum van het Kadaster hangt een oude foto met de aandui ding: Kadaster Zierikzee, maar het is mij niet duidelijk welk gebouw het betreft (afb. 12). Het Kadaster te Zierikzee was niet groot. Toen men in 1966 werd samengevoegd met Middel burg, werkten er op de bewaring 3 mensen. Evenals andere kleine bewaringen was het kantoor samengevoegd met dat van een ander onderdeel van de Rijksbelastingdienst: de in spectie van de Registratie en Successie. Deze inspectie hield zich bezig met de uitvoering van de Registratiewet 1917, de successiebelas ting en de grondbelasting. Op de voorgevel van het Kadaster te Middelburg hing daarom een bord: Registratie Hypotheken Kadaster. Het was verwarrend want het woord registratie had verder niets met de twee andere woorden te maken (afb. 13). In februari 1944 deelde het Ministerie van Fi nanciën mee voorgesteld te hebben de kantoren van de Belastingdienst te Zierikzee (waaronder het Kadaster) onder te brengen in het Centraal Belastinggebouw te Tilburg, Stationsstraat 24/26 (afb. 14). Dat gebeurde in maart 1944, in het kader van de evacuatie van het eiland Schouwen. Het gebouw te Zierikzee werd daarna ontruimd op bevel van de Duitsers. In juni 1945 volgde de terugkeer naar Zierikzee. De registers enz. gingen per vrachtauto naar Bergen op Zoom en van daar ging het per zeil schip naar Zierikzee. De landmeetkundige dienst volgde wat later. Personeel Van 1811 tot 1966 zijn er 11 bewaarders van het kadaster en de openbare registers geweest. Jhr. Karel Willem de Jonge (1789-1852) hield het in die functie 38 jaar vol. Reinier Gerritsen (1888-1955) bekleedde die functie 30 jaar, naast andere functies bij de Belastingdienst. Hij bekleedde zeer veel functies in het poli tieke en maatschappelijke leven. Een bekende landmeter in Zierikzee was Jan Karel Crucq (afb. 15). Hij werd geboren te Arnemuiden in 1857 en overleed te Arnhem in 1935. Hij werkte bij het Kadaster in Zierikzee van 1877 tot 1886. In dat laatste jaar ging hij werken aan de hermeting van Zandvoort. Hij schreef een bundeltje verzen Cryptogamen (1893), waarvan er verscheidene op Arnemui- den betrekking hebben en publiceerde tijdens de Boerenoorlog “Bloedrobijnen voor Koning Edwards kroon.” Watersnoodramp Door de stormramp van 1 februari 1953 wer den o.a. Schouwen-Duiveland en Tholen zwaar gehavend. De Herverkavelingswet noodgebie- den van 7 augustus 1953 regelde de herverka veling van Schouwen-Duiveland, Tholen, Zak van Zuid-Beveland en Waarde, samen aange duid als herverkaveling Zeeland (38.230 ha). Per 1 december 1953 worden ingesteld de bu reaus van de ruilverkavelingsdienst van het Kadaster te Zierikzee en - in een nieuwe barak aldaar aan de Veerhoekseweg 32b - te Sint Maartensdijk. In Sint Maartensdijk betrok men later het pand Parallelweg 32. De uitvoering van de werken vond plaats in de periode 1954 1962. De procedure werd afgesloten in 1967. Bij de opzet van de nieuwe kadastrale registra tie na de herverkaveling, werd een nieuwe me thode voor de kadastrale registratie ingevoerd. In plaats van registers werd een kaartsysteem aangelegd. Dit systeem werd het “systeem Joosten” genoemd, naar een beleidsmedewer ker bij de directie Kadaster van het ministerie. Dit kaartsysteem lijkt echter heel veel op het kaartsysteem dat ook is aangelegd voor de ka dastrale registratie van Borculo, toen de kadas trale registratie daar opnieuw is opgezet na de stormramp van Borculo (10 augustus 1925). Dit systeem is later weer omgezet naar de al oude registervorm. Waarom dit systeem op nieuw in Zierikzee is opgezet, is mij altijd een raadsel gebleven. In Borculo beviel het niet, waarom zou het hier een succes worden? Later is het zogenaamde “systeem Joosten” nog met andere gemeenten uitgebreid, na de samenvoe ging met Middelburg. Het bevatte op den duur 100.000 percelen. Deze zijn als eerste in de automatisering van de kadastrale registratie betrokken. Ik heb het “systeem Joosten” in Middelburg meegemaakt. Mijn conclusie was: het is anders dan de registers, maar niet beter. Correspondentie Een kleine greep uit de gevonden correspon dentie: In 1923 wordt een landmeter beboet wegens gebruik van een niet-geijkte meetband. 1947: landmeter T. Ultee mag de auto van het Nederlandse Beheersinstituut gebruiken voor dienstreizen en de blikken bussen voor kaar ten worden moedwillig beschadigd door PTT-personeel in Amsterdam. 1949: een meetarbeider raakt met de auto een paaltje; ingewikkelde correspondentie tussen vele instanties; kosten f. 20. Het hoofd van het bureau, T. Ultee, eindigt met de nijdige constatering dat de correspondentie meer heeft gekost dan de reparatie en dat men zich niet moet bemoeien met de regeling van het werk op zijn bureau. In 1951 wordt een schokkende ontdekking gedaan: een medewerker voert een privé- telefoongesprek op kantoor. Hij komt weg met het betalen van 60 cent. Landmeter T. Ultee wordt gedetacheerd naar Middelburg omdat door de watersnood in Zierikzee niet voldoende werk is. - F 32 H i H 'JHll1 ji o BF GEOPEND /'9.O0-12.30 2.OO-5.OO ZATERDAG 9-00 - 12.50 y Afb. 15. landmeter Jan Karel Crucq Afb. 14. Stationsstraat 26, Tilburg Afb. 12. Kadaster Zierikzee Afb. 16. Opgeheven per 22 augustus 2009 Afb. 13. Verwarrend 88 89 2023-3 De Hollandse Cirkel 2023-3 De Hollandse Cirkel li u U_i ll r l’i 7 Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2023 | | pagina 8