Een welkom aan „GEODESIA" en aan het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde door Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn, directeur van het Internationaal Opleidingscentrum voor lucht- kaartering te Delft. Bij het jubileum van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in 1956 schreef ik voor de jubileumuitgave een artikel, dat de geschiedenis van ontstaan en werk van de Meetkundige dienst bedoelde vast te leggen. In het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Geodesia" van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde zou het bijzonder op zijn plaats zijn, als parallel van het eerstgenoemde artikel, niet over diensten maar over de mensen te schrijven d.w.z. de geschiedenis te schetsen van de geleidelijke ontwikkeling van de ver schillende gradaties van technici, die thans werkzaam zijn in één van de veelvuldige landmeet kundige organen in ons land. Zonder twijfel zou men daarbij hier en daar terug kunnen grijpen op de geschiedenis van de Meetkundige Dienst. Immers, indien ik mij niet vergis, verscheen in deze dienst voor het eerst in ons land de landmeetkundige ambtenaar naast de tekenaar. Ik zag een lange weg afleggen in de bijna 40 jaren sedert ik begon te werken met personeel, dat bepaald niet als geschoold mocht worden beschouwd, tot het peil van de huidige Meetkundige Dienst werd bereikt. Ook in de kadastrale dienst was het een langzaam proces, waarover in allerlei stijlen is gediscussieerd. In de twintiger jaren werd de gedachte verguisd, thans is de meting van splitsingen van percelen door middelbaar personeel normaal. Is zulk een ontwikkeling nu maakwerk van vakverenigingen en enkelingen, of is deze het gevolg van maatschappelijke ontwikkelingen, die hun oorsprong vinden zowel in technische als in sociaal-economische verschuivingen? Wie een vergelijking maakt tussen de apparatuur, waarmee men 40 jaar geleden omging en het arsenaal van vandaag moet 3 Van het allernieuwste (tellurometer)

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 3