IJzeren gordijn Landmeetkundige bedrijvigheid achter het 34 P. S. TEELING: Menig reusachtig landmeetkundig werk werd volbracht, omdat er een zeer sterke drijfveer achter zat. Ieder onzer kent wel de stads plattegronden van de 16e eeuwse Vlaams- Hollandse landmeter Jacob van Deventer. Deze „geographicus" van de Koning van Spanje had van laatstgenoemde de opdracht gekregen, van elk der Nederlandse ommuur de steden een schaalgetrouwe kaart te maken, zodanig dat het Spaanse leger in staat werd gesteld de strategisch sterke en - zwakke punten van de stad uit deze plattegronden te onderkennen, de invalswegen te weten. Aan het streven van Philips II, het leger aan aan goed kaartenmateriaal te helpen (Spanje kreeg het wel te laat in handen) hebben we de honderden prachtige stedekaarten te dan ken, die in de twintigste eeuw werden her ontdekt en door druk in handen van tien duizenden kaartenliefhebbers zijn gekomen. Tweehonderd en vijftig jaar later: Napoleon Bonaparte wordt gewonnen voor de idee der Physiocraten, dat alle rijkdom uit de bodem voortkomt, en de grondbelasting de best- denkbare belasting, mits geheven naar de opbrengst van elk stuk grond afzonderlijk. Voor en na kwam in elke staat van het vaste land van West-Europa een perceelsgewijs Kadaster tot stand. In Nederland werd tot de hooiberg en de houten stadsschuur toe alles op de kadastrale kaart gezet, wat de moeite waard was op het plan te vermelden. Ongeveer tezelfder tijd de triangulatie van ons land door generaal Krayenhoff. Na de Tweede Wereldoorlog. Weer 150 jaar later: de afbakening der in- vloedssferen, het IJzeren Gordijn met er vóór èn er achter een ongekend grote activiteit ook op het terrein van de landmeetkunde. Er vóór: in Nederland een uitbreiding van het landmeetkundig potentieel zo enorm, als men de afgelopen anderhalve eeuw nog niet had beleefd, een uitbreiding van de geodeti sche koek zo groot, dat de eerste tientallen van jaren alle zeilen moeten worden bijgezet, om een achterstand in te halen. In België de afkondiging van de algehele herziening der perekwatie, in Frankrijk herkadastrering van grote landsdelen. Oostenrijk schakelde de meest moderne mechanismen en werkmetho den in, om met de totstandkoming van een kadastervernieuwing niet tot Sint-Juttemis te moeten wachten. En achter het IJzeren Gordijn? In de Duitse Democratische Republiek, de Hongaarse Volksrepubliek, in Polen, in het al vóór 1938 hoogontwikkelde Tsjecho-Slowakije? In Rus land zelf? Er is een duidelijk zichtbare samenhang tus sen de landmeetkundige bedrijvigheden in de Sowjet-Unie en die in de satellietstaten. Ook hier is een geschiedkundige parallel te trek ken met de Napoleontische tijd, met de Spaanse tijd. Vooral met die van het begin der negentiende eeuw, toen al wat met Frankrijk verbinding had, ook op het gebied van de landmeetkunde naar de pijpen van Parijs danste. Heinz Draheim wees het vorig jaar in het oktobernummer van de Allgemeine Vermes- sungsnachrichten al terecht op de omstandig heid, dat de afgelopen jaren het werk van Russische schrijvers op geodetisch gebied in

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 14