36 meetkundige bedrijvigheid aan de andere kant van het IJzeren Gordijn, het kan zijn nut hebben het in dit artikel terloops te ver melden: medewerking van de Russen aan de vereffening van de voorhanden Europese driehoeksnetten werd door dezen afgewezen onder het motief (missclren beter gezegd: met deze „smoes") van „Wij hebben op het ogenblik het meest-nauwkeurige coördina tensysteem; zorgen jullie in West-Europa nu eerst maar eens, dat de driehoeksmeting in de verschillende staten op eenzelfde peil als het onze komt. Voordien heeft berekening en vereffening in één systeem geen zin". Onderwijl toch maar een uitspraak, welke ons te denken geeft en die begrijpelijk maakt, dat de informatiedienst van het (Duitse) Instituut voor toegepaste geodesie te Frankfort aan de Main enige wetenschap pelijke medewerkers heeft aangetrokken (sinds jaren trouwens), die de Slavische talen machtig zijn en die op bepaalde onder delen van ons vak het Duitse Landmeet- wezen van lezenswaardige gegevens kunnen voorzien. Zonder de hulp van deskundigen als ir. Stepan, die mij van het nodige mate riaal voorzagen, zou dit artikel niet geschre ven kunnen zijn. Polen. Van Ruslands zo hypermoderne triangulatie- net naar het pasgelegd rijksdriehoeksnet van de Volksrepubliek Polen is maar één stap. Militair een vazalstaat van de Sovjet-Unie lag het in de lijn der dingen, dat zo spoedig mogelijk na de val van Hitier de aanwezige witte vlakten op de Poolse coördinatenkaart (samen 120.000 vierkante kilometer zonder vaste punten) zouden moeten worden inge vuld. Het Warschauer boekje, over „Homo gene triagulation", ons vanwege de P.P.W\K. op het 9e congres van de Fédération Inter nationale des Géomètres te Delft uitgereikt, moge ons voorhouden dat het in koorts achtige haast opgebouwde rijksdriehoeksnet van Polen allereerst broodnodig was voor de opbouw der menselijke nederzettingen, voor de uitbreiding der werkgelegenheid in allerlei vorm en voor de collectivisering van de land bouw. Op de Warschause wetenschappelijk- technische conferentie van november 1951 voor Poolse landmeetkundigen deed mag. ing. ark. Szczucki, de voorzitter van het Poolse landmetersverbond, echter uit de doe ken, dat „vaste punten" boven alles van bij zondere betekenis zijn voor de landsverdedi ging- Maar militaire betekenis of niet, al kort na de val van Hitier en de uitvoering van het verdrag tussen Roosevelt en Stalin over de opschuiving van de grenzen van Polen tot (in het oosten) de Curzonlinie van 1920 en Hoofddriehoeksnet in Polen.

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 16