een jong middelbaar technicus veelhoekstrekken, een groot aantal zeer nauwkeurig bepaalde hoofdveelhoekspunten. Ook dit deel wordt door de speciale dienst van de P.P.G. uitgevoerd. Onderscheid wordt gemaakt tussen hoofdpolygonering van de tweede orde (waarbij gebruik wordt ge maakt van indirecte afstandsmeting m.b.v. een invarbasislat van 2 m) en die van de eerste orde, waarbij de basislat is vervangen door een basislijn, die met behulp van een acht meter lange invardraad gemeten wordt. In 1955 gereed. Het hoofddriekhoeksnet, bestaande uit 360 punten, kwam in 1955 gereed. Hierna volgde de berekening van het opvullingsnet, een ontzagwekkende arbeid, waarbij een modern rekenmachinepark werd gebruikt. Voor de laatste fase, n.l. de berekening der coördina ten van het (voor de dagelijkse praktijk zeer belangrijke) verdichtingsnet, werd van de coördinaten van de punten van hoger orde begrijpelijkerwijze aangenomen, dat deze geen standaardafwijking vertoonden. Is het te verwonderen, dat de Polen op de Delftse expositie met enige trots juist deze moderne rijksdriehoeksmeting aan de land meetkundige wereld kwamen tonen? En zo moge naar het mij wil voorkomen blijken dat het zijn nut kan hebben, dat wij ter verruiming van onze blik en ter ver dieping van ons inzicht in de problematiek van ons vak kennis kunnen nemen óók van het resultaat van studies in de landen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. Mis schien is de tijd niet verre, dat het Westen in samenwerking met het „gründlich" geor ganiseerde Institut für Angewandte Geodasie te Frankfurt am Main een informatiedienst kan instellen, die regelmatig door vertalingen onze vakgenoten op de hoogte kan houden van wat in Oost-Europa wordt gepubliceerd. Een volgende maal zullen we de geodetische organisatie van een paar andere belangrijke Oost-Europese landen bezien. Bij de PROVINCIALE WATERSTAAT VAN UTRECHT 39 kan worden geplaatst voor landmeetkundige werkzaamheden. Het bezit van het diploma H.T.S. (afd. landmeten of weg- en water bouwkunde) of een daaraan gelijkwaardige opleiding is vereist. Aanstelling in de rang van technisch ambtenaar der 1e klasse (f 6010,f 8590, technisch ambtenaar (f 5130,— f 7380, adjunct technisch ambtenaar (f 3680,— f 5480, excl. vacantietoeslag en huurcompensatie periodieke verhoging na elk jaar ca. f 350, Schriftelijke sollicitaties onder nr. P 58 met volledige inlichtingen binnen 3 weken na het verschijnen van dit blad te richten aan de directeur-hoofdingenieur te Utrecht, Achter St. Pieter 23.

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 19