Literatuuroverzicht 41 Van de Duitse geodetische Commissie der Beyerse Academie voor Wetenschappen te München ontvingen wij het eerste deel der opnieuw in druk verschenen lezingen, die op de derde vacantiecursus voor geodetische af standsmeting aan de Technische Hogeschool te München zijn gehouden. Dit eerste stuk der voordrachten behandelt de ,,lichtelectrische" en electronische af standsmeting en bevat de navolgende voor drachten: 1. Dr. E. Bergstrand (Stockholm), Messun- gen mit dem Geodimeter und über die Lichtgeschwindigkeit. 2. Prof. A. Bjerhammar (Stockholm), Elek- tro-optische Entfernungsmessung mittels Quarzkristallen. 3. R. Schöldström (Stockholm), Das AGA- Geodimeter System Bergstrand. 4. Dipl.-Math. K. Hildebrand (Berlijn), Das elektro-optische Entfernungsmessgerat der Askania-Werke A.G. 5. Commander R. Bill D.S.O.R.N. (Lon den), Die Anwendung des Tellurometers. De Vermessungstechnische Rundschau van juli en van augustus bevat ook nu weer een aantal zeer lezenswaardige artikelen op ons vakgebied. O. Kriegel, V/iesbaden, ver volgt zijn indringende studie op het terrein van de moderne grondboekhouding door middel van ponskaarten. Ook nu zijn de ver volgartikelen met een aantal voorbeelden van ponskaarten verlucht. L. Hardegen vertelt van zijn ervaringen bij de vervaardi ging van leidingenkaarten in Zwitserland, m.n. in de Jura. Als grondslag ervoor diende een op 1/250 vergroot kadastraal plan van schaal 1 1000. Schr. propageert een methode van het kiezen van meetlijnen, die al op het terrein zichtbaar zijn, b.v. de middenvoegen van een betonweg e.d. W. Becker uit Stade vestigt de aan dacht op de Becker-Kleinopan, een kleine optische pantograaf die de tekenaar in staat stelt kleine delen van kaarten op grote schaal op gemakkelijke manier in een kaart op klei ner schaal in te passen. Wilfried Klop penburg uit Bremershaven begint een uit gebreid en van vele foto's voorzien artikel over de reproductiefotografie in de landmeetkunde, waarbij hij duikt in de ge schiedenis van de fotografie. Het extra-nummer van de Vermessungstech nische Rundschau van oktober 1959 ver scheen naar aanleiding van de 44e Geode- tendag, die dit jaar te Trier wordt gehouden. Kuske uit Trier vertelt er uitvoerig over de landmeetkundige arbeid, die voortvloeit uit de Moezelkanalisatie (260 km) Prof. Gi- g a s maakt een aanvang met een serie van dertig zeer belangrijke artikelen over de mo derne landmeetmethode, welke „Vorlesun- gen" zeer in de belangstelling van onze abonnées worden aanbevolen. Een artikel van H. Sulzmann uit Idar-Oberstein geeft ons een indruk van het werken met de nieuwe Askania-theodoliet van Gigas, die voorzien is van een zelfregistrerende robot camera. vooral van belang bij simultaanrich- tingswaarnemingen. In Geodézia és Kartografia, no. 3 van jg. 1959, welke we van de Hongaarse redactie mochten ontvangen, komt een artikel voor van dr. A. Ta rczy-Hornoch over in directe afstandsmeting gecombineerd met richtingsmetingen, en de vele methoden die hierbij kunnen worden gevolgd. Redacteur dr. Emil Regöczi schrijft (nagenoeg geheel aan de hand van Duitse publicaties) over de automatisering van het landmeetkundig re kenwerk, mede d.m.v. ponskaarten. In het ar tikel komen foto's van gebruikte electronische rekenmachines voor, o.a. de russische „Beszm". G. Alpar c.s. vertellen over de ervaringen en uitkomsten van metingen met nieuwontwikkelde Hongaarse landmeetkun dige instrumenten. Opvallend is (dit geldt trouwens voor alle Oost-Europese landmeet kundige vakbladen), de enorme plaatsruimte, die gegeven wordt aan berichten uit andere landen en aan de vakliteratuur uit de rest van de wereld. Blijkbaar beschikt men er over een uitstekend-werkende informatie dienst en -vertaalbureau op geodetisch ge bied. Niet alleen in o.a. Oostenrijk en in Hongarije houdt men zich bezig met de mogelijkheden, die het ponskaartensysteem voor de land meetkunde heeft. Ook in de Oostduitse „Vermessungstechnik van juli 1959 wordt de toepassing ervan nagegaan. H. W ege- n e r van de Landmeetkundige Dienst der ge meente Leipzig schrijft erover aan de hand van een aantal Westduitse, Tsjechische, Poolse en Oostenrijkse publicaties. Voor kaarttekenaars zijn de artikelen van Pos- tulka („mechanische Kartenbeschriftung")

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 21