BAARLE-NASSAU Sectie C ged. Thans wil ik nader terugkomen op hetgeen eerder is gesteld: de zekerheid der nationali teit van elk ..perceel" in Baarle-Nassau. Werd bij de kadastrering van ons land ge- meentesgewijze een rondgang door de be trokken gemeente gemaakt ter vaststelling van de grenzen, voor de gemeente Baarle- Nassau lezen wij in het desbetreffende proces-verbaal van 7 juli 1826: „Op het terrein gekomen, hebben wij bevon- „den, dat het gehele dorp van Baarle-Hertog „door het grondgebied van Baarle-Nassau „geënclaveerd was, liggende deze gronden „niet alleen in differente massa's van elkan- „der afgescheiden, maar daarenboven nog in „verscheidene geïsoleerde percelen, welke „van de overige gedetacheerd, links en rechts „over het grondgebied verspreid zijn, zo- „danig, dat er geen behoorlijke, althans vol strekt geen duidelijke omschrijving van deze „limite kan gemaakt worden, waarom wij „hebben goedgevonden alle deze percelen „successievelijk op te nemen, en van dezelve „eene zooveel mogelijk regelmatig schets- „teekening te formeren, op welke om de „grensscheiding duidelijk voor te stellen, de „perceelen in geele kleur gewasschen, het „zoogenaamde Baarle-Hertog uitmaken. „Bij deze opneming hebben wij, verzeld van „wederzijdse Burgemeesters en Aanwijzers „de namen der eigenaren benevens de „grootte der eigendommen mede opgetekend, „waaruit blijkt dat het geheel geënclaveerde, „bestaande uit ongeveer 90 huizen en omtrent „200 perceelen, eene oppervlakte beslaan van „nagenoeg 200 bunders, hetwelk door Baarle- „Nassau, zijnde een gemeente van meer dan „4000 bunders geheel ingesloten wordt". Hierbij valt al dadelijk op, dat Baarle-Nassau werd verdeeld in 10 secties (A t/m H.), en dat dit het werk is van de landmeter H. van Dijk; de minuutplans van de Secties A2 en A3, zijnde Castelre en Zondereijgen, berus tend in het kadastrale archief te Breda en bestaande respectievelijk uit 5 en 6 bladen, zijn vervaardigd door de landmeter Rinne- kens. Op deze bladen komt de aantekening voor: „certifié conforme un plan parcellaire „de la Commune de (niet ingevuld) „Anvers le 22 november 1836, l'Inspecteur „en chef, Inspecteur du Cadastre, Loszon". (eigenlijk zijn dus de Bredase minuutplans kopie-minuutplans) De hierop volgende regeling van 29-11-1836 is het proces-verbaal van erkenning van de juiste grenzen tussen de gemeente Baarle- Nassau (Provincie Noordbrabant) en Baarle- Duc (Provincie Antwerpen), een erkenning van een bestaande toestand, alleen nauw keurig gepreciseerd om „alzoo tot een gere gelde verhouding der grondbelasting voor de beide opgemelde gemeenten te kunnen komen". In de gebruiksaanwijzing van dit proces-verbaal lezen wij: „le. Zal tot leiddraad van het werk worden „gebruik gemaakt van de oorspronkelijke 26 De gearceerde gedeelten zijn Belgisch grondgebied De enclaves in Baarle-Nassau

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 6