,,du 5-11-1842 les parcelles nos 1 et 2, „Section B de la Commune de Wortel ,,(B.) étant cédées aux Pays-Bas, sont „détachées de la Commune et feront „partie a l'avenir de celle de Baar-le- „Nassau (P.B.)". Uit het bovenstaande blijkt wel overduidelijk hoe ernstig de verschillende commissies zich van hun taak hebben gekweten, echter is er in het P.V. van 1836/41 geen aandacht geschonken aan de ongenummerde wegen. Dat dit tot moeilijkheden heeft geleid en in feite dit nog steeds doet, ligt voor de hand. Stilzwijgend wordt aangenomen dat niet in de enclaves vallende wegen van Nederlandse nationaliteit zijn; worden de wegen aan een zijde begrensd door Belgische, aan de andere zijde door Nederlandse percelen, dan wordt de grens geacht te zijn de as van de weg, waarbij deze as niet behoeft samen te vallen met de huidige toestand (denk hierbij aan wegverbreding aan een zijde). Een verkeersongeval, waarbij ik zelf enige jaren geleden betrokken was, bleek zich te hebben afgespeeld op Belgisch gebied en dus diende, voor het afleggen van een verklaring, de komst van de Belgische verkeerspolitie te worden afgewacht; dit afwachten duurde van 9.15 tot 11.45 uur v.m., zodat wij ons geluk kig konden prijzen, dat er geen ernstige com plicaties waren. Hier moest het Belgisch recht zijn loop hebben, resulterend in een oproep voor mij om voor de vrederechter in Hoog straten te verschijnen. Aan de huizen, welke zich weinig van elkaar onderscheiden, ziet men aan de plaatjes der huisnummers van welke nationaliteit ze zijn. Witte platen met zwarte nummers: Belgisch; zwarte, kleinere, plaatjes met witte nummers geven de Nederlandse huizen aan. Op so ciaal-economisch gebied zijn er de nodige wrijfpunten: het onderhoud van de gemeen schappelijke wegen geschiedt meestal door Baarle-Nassau; van zuiver Belgische wegen als Katerstraat en Klokkestraat is dit door België uitgevoerd, waarbij het soort wegdek een punt van discussie was. Hier is een ge sloten wegdek aangebracht, terwijl van Ne derlandse zijde was aangedrongen op een klinkerbestrating met het oog op geprojec teerde, gemeenschappelijke rioleringswerk zaamheden. U moet echter niet denken, dat hierdoor grote spanningen ontstaan; dit ligt niet in de aard van deze grensbevolking, die er overigens bijzonder op uit is om profijt te trekken van schommelingen in de prijzen aan weerszijden van de grens. Een aardig voor beeld ter illustratie. Bij verkoop van een aan tal bouwterreintjes langs een weg had een der toekomstige eigenaren belang bij een re constructie van de Hollandse perceelsgrens. Hier bleek namelijk achter het Nederlandse perceel een Belgische strook te liggen van ongeveer 8 m, op het terrein met het eerste één geheel vormend. De bedoeling van de koper was om achter zijn huis een varkens- schuur te bouwen, maar dan op Belgisch ge bied, daar het „opzetten" van varkens in het buitenland meer rendement gaf dan in ons land! Voorbeelden zijn er te over om aan te tonen, dat hier van een zeer zonderlinge toe stand kan worden gesproken. Een optrekken der prijzen in Benelux-verband is een oplos sing, ware het niet, dat de prijzen in België (en ook de lonen) veel hoger liggen dan bij ons. Huizen, welke in Baarle-Nassau worden verhuurd tegen 27,50 p.m. doen naar Bel gische maatstaven 900 b.frcs (ongeveer 67,50). Zo al gesproken kan worden van een „Ré- paire de fraudeurs" (petitie van 1785) zou ik dit willen uitstrekken over allen in dit grensgebied, waar uitsluitend gedacht wordt in „frankskes". Bij overdracht van onroerend goed, waarbij gedeeltelijke percelen zijn be trokken, wordt in de desbetreffende akte steeds vermeld: „zoals een en ander op het terrein is afgepaald". Niets is minder juist in dit gebied van „wandelende grenzen" en wordt landmeetkundige hulp ingeroepen voor het op de juiste grootte uitzetten op het ter rein, dan spelen de kosten, welke soms hon derden guldens bedragen absoluut geen rol, immers naar Belgische maatstaven liggen de grondprijzen veel hoger. De kadastrale kaart geeft aan de Neder landse landmeter de nodige moeilijkheden. Ter illustratie voeg ik hierbij een afdrukje van een gedeelte van de kern van B/Nassau, waarop links bovenaan de provinciale weg van Chaam het dorp binnenkomt. Deze weg is aanmerkelijk verbreed, waarvoor grond aankopen hebben plaats gevonden, meting is gevolgd en toepassing alleen plaats kon vinden tot de enclaves! Gegevens van deze gearceerde gedeelten bezitten wij niet, be halve de afbeelding op het minuutplan. Oriëntering in gebieden met geringe bebou wing, waar plotseling op een smalle Belgische enclave een grote boerderij is gebouwd, doet de landmeter wel eens zoeken en het is wel zeer te betreuren, dat de grenswijziging van 1892 niet is doorgegaan. 28

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 8