In deel II van Dr Richard Hennigs „Terrae In- cognitae" (uitgave E. J. Brill, 1950) wordt op gemerkt, dat elk spoor van Finland, Mark land en Helluland ontbreekt, evenals trou wens op de wereldkaart van 1427 van de Deen Claudius Clavus. 55 Behaims globe Behaims globe van 1492 bestaat uit een kern van aan elkaar gelijmde houten hoepels, die met een papiermassa en met een laag gips zijn overdekt en met perkament overspannen. Zij rust in een ijzeren as, waaromheen zij rond gedraaid kan worden. De bol wordt door een ijzeren meridiaan omspannen. De „aarde-ap pel", zoals M.B. zijn produkt noemt, rust op een dunbenige ijzeren drievoet, die de vroe gere houten vervangt. De gehele hoogte is 1.33 m; de middellijn 54 cm. Het was een ge- duldwerk. de vervaardiging van zo'n wereld kaart. Uit bewaard gebleven rekeningen van de boekenillustrator Georg Glockendon blijkt dat alleen deze er reeds 15 weken aan werkte. Hij ontving 15, De bol zelf kostte 3, De zeeën zijn lichtblauw, alleen de Roode Zee is roodbruin, de wouden groen, de gebergten bruin, soms met witte toppen, de rivieren Pruissisch blauw, poolcirkels en keerkringen geel, op de gele ecliptica zijn op gelijke af standen de rood geschilderde tekens van de dierenriem in blauwe schijfjes aangebracht. De globe had nog niet het gradennet, dat nu op alle globes is ingetekend. Voor ons is dit werk wel zeer interessant. Be- haim laat ons eilanden zien waar mensen met hondenkoppen wonen. We vinden aan de oevers van de Finse golf fraai uitgedoste ko ningen op hun troon. Het aantal bijschriften en miniaturen overtreft de 1100. Vaak zijn het calligrafische prachtstukjes. We zien er struis vogels en olifanten, ijsberen en zeemeermin nen, een bekering door een missionaris, karve len met gebolde zeilen. De bijschriften verra den Behaims kennis van de reizen van Marco Paolo en van het boek „Sir John Mondrevilles reis om de wereld", een fantasie van een arts te Luik, dat voor het eerst in 1355 in het Frans verscheen en in vele drukken werd ver spreid 12 Er zijn vele onderdelen die ons verbazen. Zo zijn de Rijn en de Congo gelijkelijk als dunne vliegenpootjes afgebeeld, de Elbe daarente gen is als een forse stroom voorgesteld; het in een landmassa samengevatte spitse verloop van India zien we in tweeën gedeeld door een inham, waarin de Ganges uitmondt 5). Wij leren uit zijn bijschriften veel; zelfs de nautische moeilijkheden in de wateren van Madagascar, waar zeestromingen de thuis vaart beletten, heeft hij op die plaats omschre ven. Blijkens een artikel van Antonio Pigafetta in „Ramusio's Navigazione viaggi", Venedig 1554, I. blz. 392, heeft M.B. een zeekaart ge tekend, welke o.m. door Magelhaen zou zijn ingezien voor zijn reis naar de later naar hem genoemde straat van Magelhaen (deze bron noemt M.B. „uno eccellento huomo, detto Mar tin di Boemia"). Op die zeekaart zou deze straat reeds voorkomen. Anderen beweren dat Magelhaen zich alleen maar op Behaim be roepen heeft, om zijn eigen zaak aannemelijker te maken. Het is bovendien niet waar, dat de straat van Magelhaen voorkomt op genoemde globe, maar wel op die van Schoner, maar de ze zou dateren van 15151520. Vele ande ren veronderstellen, dat de op de oudste kaar ten voorkomende Straat van Magelhaen slechts als een vermoeden, als een levendige wens is ingetekend. Zulke „wensgebieden" vindt men wel meer op de zeekaarten. Wij denken aan een kaart behorende aan of ver vaardigd door Leonardo da Vinci van 1515- 1516, afgebeeld in de Facsimile-atlas van Nordenskjöld. uitgegeven in 1889 te Stock holm, waarop Florida en Brazilië als grote ei landen zijn voorgesteld. Deze kaart bevindt zich in Windsor Castle. Het tijdschrift „Ar- chaeologica", vol. XL. 1865 geeft van deze cartografische bijzonderheid een beschrijving in het artikel van Richard Henry Major: Me moir of an mappemonde by Leonardo da Vin ci, being the earliest map hitherto known con taining the name America. Dat M.B. vóór Columbus kennis gehad zou hebben van enkele landen van Amerika is door velen op voldoende gronden ontkend. Hij heeft er zelf in zijn correspondentie uit die tijd ook in het geheel niet op gezinspeeld. Ondanks de voor ons beduidende onvolko menheden, moeten wij de globe van M.B. toch zien als een meesterstuk, als we het bekijken in het kader van de tijd, waarin het gemaakt werd en we kunnen ons voorstellen, dat Os wald Muris 7) spreekt van deze globe als „één van de grootste aardrijkskundige kostbaarhe den, die Duitsland bezit." In 1486 trouwde hij. Hij had twee zoons, van welke één reeds spoedig overleed. De tweede,

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 11