S. M. Meelker (onder wie de kadastrale ruilverkavelingsdienst ressorteert) en ir. S, Herweijer, Hoofdingenieur-directeur van de Cultuurtechnische Dienst. Doel van de ex cursie was, nader inzicht te verkrijgen in de aard, de omvang, de resultaten en de beteke nis van de ruilverkaveling in samenhang met andere cultuurtechnische werken en maatschappelijke voorzieningen op het plat teland. De ministers beoogden met dit be zoek zich naast de bestudering binnens kamers van de feiten en de verdere zake lijke gegevens -door eigen waarneming van de stand van zaken in voor dit doel ge schikte objecten een beeld te vormen van de ruilverkavelingen in hun moderne toepas singen. Wat dat betreft had men met Gel- dermalsen en Zaltbommel als centra (die immers gelegenheid boden tot bespreking van de onderwerpen der excursie) geen be ter gelegen gebied kunnen treffen. Kon het ministerieel gezelschap 's morgens de aan dacht schenken aan de westelijke Tieler- waard, waar kortgeleden tot ruilverkave ling werd besloten en waar men dus nog de oude toestand kon waarnemen, 's middags werd het land van Maas en Waal bezocht (8500 ha) en de Bommelerwaard-Oost door kruist (4700 ha), waar na uitvoering van de ruilverkaveling een geheel nieuwe toestand is geschapen, die neerkomt op een totale her vorming van het platteland in die streken. De landmeetkundige dienst van het kadaster in de Rijks- begroting voor bet jaar I960 Als dit novembernummer u onder ogen komt, is de begrotingsmachine voor de on derscheiden ministeries alweer op volle toe ren aan het draaien. Gelijk alle andere rijks diensten zal ook het Kadaster weer onder de loep worden genomen. Ten behoeve van hen die belangstellen in dit voor het land meetkundig bestel nog altijd zeer voorname dienstvak, moge hieronder enkele gegevens volgen, die uit de rijksbegroting kunnen worden geput en die vooral betrekking heb ben op de samenstelling van het personeel. Bij de Landmeetkundige Diensten van het Kadaster (waaronder zijn begrepen de bij- houdingsdienst zelve, de Dienst voor Bui tengewoon Landmeetkundig Werk, de Ruil verkavelingsdienst, de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting en de Fotogram- metrische Dienst) zijn werkzaam in totaal 1285 personen. Hierin zijn niet begrepen de 9 ambtenaren ter Directie en de 22 mede werkers aan de fotografische reproduktie- inrichting. Evenals het vorige begrotingsjaar is ook deze keer aan een uitbreiding van de perso neelsbezetting niet te ontkomen en vandaar dat er voor het volgend jaar voor 81 perso nen meer, dan in 1959 het geval was, sala rissen c.a. zijn uitgetrokken. De uitbreiding van het personeel vindt uitsluitend plaats in de middelbare en lagere groepen. In de mid delbare groep wordt gerekend op een ver hoging van het aantal tekenaars van 180 tot 230 en de bevordering van 18 personen tot technisch ambtenaar. Hierdoor stijgt deze middenmoot van 551 ambtenaren tot 619 ambtenaren. In de groep der lagere ambtenaren heeft eveneens een vergroting van het aantal plaats, die uitsluitend te vinden is in de uit breiding van het aantal meetarbeiders in vaste dienst. Het getal meetarbeiders in ambtelijke dienst zal worden gebracht van 30 op 70 (dat van de meetarbeiders A blijft onveranderd gefixeerd op 210). Verwacht wordt, dat door de uitbreiding van het bu reaupersoneel het aantal velddagen van het personeel van de buitendienst zal kunnen worden opgevoerd, waardoor een verhoging van het aantal meetarbeiders nodig was. Blijkens de memorie van toelichting is de ge dragslijn doorgetrokken die in de loop van 1959 is gesteld in het kader van het stre ven naar een zo snel mogelijk inlopen van 63

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 19