(1459-1507) door W. Koopmans, oud-landmeetkundig ambtenaar A van het Kadaster te Utrecht Het is 500 jaar geleden, dat Marten de Bohe mer, ook wel Martinus de Boëmia of Martin Behaim genoemd, te Neurenberg werd gebo ren. Aanvankelijk lakenkoopman, later instrument maker, aardrijkskundige, zeevaarder en glo bemaker, was deze M.B. een veelbesproken figuur. In verschillende Duitse bronnen spreekt men over hem als de belangrijkste Duitse aardrijkskundige en ontdekkingsrei ziger van de gehele Middeleeuwen en keizer Maximiliaan I liet zich zelfs aldus uit: Von den Untertanen meines Reiches ist niemals jemand ein grösserer Reisender gewesen und hat fernere Gegenden des Erdball besucht als Martin Behaim. Ter oriëntatie in de tijd herinneren wij er aan dat Hendrik de Zeevaarder, zoon van de Por tugese koning Johan I, overleed in 1460, dus een jaar na de geboorte van M.B. Twintig jaar geleden gaf Gutenberg zijn eerste ge drukte boek uit. De familie van B. stamde uit een oud geslacht van ridders. Zij noemden zich ook Behaim von Schwarzbach. Op enkele delen van M. B.-'s geschiedenis zullen wij hier wat nader ingaan. Zijn geboortehuis stond op de Hoofd markt. Tot voor kort bestond het nog als nr. 15. Van zijn eerste jeugd is weinig bekend. Hij maakte zich als jongeling de gelegenheid ten nutte, die het Neurenberg van 1471 hem bood door het verblijf aldaar van de beroemde wiskundige Johannes Müller, die zich naar zijn geboorteplaats Koningsbergen: Regio- montanus noemde. Deze geleerde vervaardig de ook kompassen, hemelglobes, astrolabia (van welke o.m. het Germaanse museum te Neurenberg en het Natuurwetenschappelijk museum te Leiden exemplaren bezitten), ar- millairsferen voor het waarnemen van sterren beelden en een beweegbaar astrarium, toen- 51

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 7