52 tertijd zeer bekend, en de door hem nieuw be werkte jacobsstaf (men vergelijke b.v. Hart- mann Schedel, Liber Chronicorum, Nürnberg. 1493, waarin een houtsnede voorkomt die Re- giomontanus voorstelt, terwijl hij een astrola bium demonstreert). Toen Regiomontanus in 1475 Neurenberg weer verliet, was M.B. dus 16 jaar oud. Hij heeft ongetwijfeld veel van R. geleerd, noem de zich later ook graag zijn leerling. In elk geval oefende hij zich daar in het gebruik van de jacobsstaf, welk instrument de zeevaarder diende niet alleen om het punt vast te leggen, waar hij zich bevond, maar dat ook gebezigd kon worden om de afstand tussen sterren te bepalen, zij het dan op onnauwkeurige wijze. Het is dus de voorloper van de op een idee van Newton berustende spiegelsextant, die dezelfde verrichting (en) met behulp van een reflecterende spiegel gemakkelijker en bedui dend nauwkeuriger mogelijk maaktr'). Mede delingen, volgens welke hij aan boord (tijdens de 19 maanden lange reis in 1485''86 met de tweede expeditie van Diego Cao naar Z.W. Afrika) ook het gebruik van de kwadrant on derwezen zou hebben, moeten wel onjuist zijn als men bedenkt dat reeds 25 jaar vroeger Diego Gomes dit instrument op zijn zeereizen meenam11). Hennig zegt, dat M.B. wahrend der Seefahrt die Portugiesischen Seefahrer offenbar gerade in der Verwendung des As- trolabiums unterweisen sollte Als lakenkoopman maakte hij verschillende zeereizen en tijdens die reizen ondervond hij, welke praktische betekenis datgene inhield, wat hij bij Regiomontanus slechts theoretisch aangewend had gezien. Op 25-jarige leeftijd schoot de ster van M.B. plotseling omhoog. Hij reisde naar Portugal en nam uit Neurenberg de door Portugese zee lui veel gevraagde passers, jacobsstaven, de clinatietabellen en andere nuttige zaken mee. Zo was hij in 1482 voor het eerst in Lissabon. Lang bleef hij er blijkbaar niet. Er wordt al thans melding gemaakt van een politierapport van Neurenberg van 1483, volgens hetwelk hij in de vastentijd zou hebben gedanst, welke misdaad hij met 8 dagen gevangenisstraf moest boeten, terwijl de toekijkers met een berisping vrijkwamen. Hij kreeg echter uitstel wegens een noodzakelijke reis naar Frankfurt. Dat uitstel zal hij wel benut hebben om de smadelijke opsluiting te ontlopen. In 1484 ging hij opnieuw naar Lissabon. Het reisgeld vond hij door de contanten te gebrui ken, die hij als handelsagent onder zich had. Een hiervoor afgegeven schuldbekentenis is in de archieven teruggevonden. Joost (Jobst) van Hurter, een Vlaming, die door bemiddeling van Isabella, de dochter van zijn landvorst, de waardigheid van stadhou der der Azoren in erfelijk bezit had gekregen, was met M.B. in kennis gekomen (later zou deze Hurter zijn schoonvader worden) en bracht hem met de instrumenten rechtstreeks naar de koning3). Dit was omstreeks 1484. En spoedig zien wij hem nu zitting nemen in de opperste geheime Raad (de Junta dos Ma- thematicos). Door het geheime karakter van deze Raad is het misschien te verklaren, dat men van de benoeming geen documenten heeft gevonden5). O.m. werden aan deze Raad door koning Johan overgelegd de plan nen van Columbus, die door een onjuiste be rekening van de afstanden de wereld (ook de Oceaan) veel te klein ziet. Lauf, die deze vreemde fout bespreekt, noemt M.B. „the cele brated M.B., one of the most able geographers and astronomers in the Kingdom". De koning zag blijkbaar in hoe belangrijk het was, een kenner van het gebruik van de ja cobsstaf te verbinden aan zijn Hof. Het navi geren zonder kustzicht was immers nog zeer riskant. In sommige bronnen wordt M.B. de uitvinder van de jacobsstaf genoemd, maar reeds in 1344 was Levi ben Gerson uit Bagnol ermee vertrouwd, zoals o.m. wordt medegedeeld door Moritz Steinschneider in „Bibliotheca Mathematica" 1888, blz. 36. Ook de oude Arabieren wisten er reeds mee om te gaan. Behaim werd in 1485 in de stad Alcobaga (of Albassavas) tot ridder geslagen in de San Sal- vator8) (de oorkonde is nog aanwezig) en ging omstreeks die tijd op reis met Diego Cao. Als „sterrenrekenaar" bewees hij zijn diensten aan de expeditie, terwijl hij tevens zijn jacobs staf kon demonstreren. Anderen noemen hem de kosmograaf van deze onderneming, die 3 jaar zou duren en dienen moest om (door om zeiling van de door de Arabieren beheerste tussenzone van de Middellandse Zee, Klein- Azië en Perzië) het Indië van de specerijen, van goud en ivoor, rond Afrika rechtstreeks met Portugal te verbinden. Alleen door zijn globe, waarover later, we ten wij iets van deze geheime reis af. Een feit is, dat Behaim door de invoer uit Duitsland van verschillende nautische instrumenten de

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 8