INHOUD le jaargang, 1959 83 betreffende Griekenland, Nieuw-Zeeland, Tsjecho-Slowakije en de Unie van Zuid- Afrika, alsmede de synthese van al zijn vorige studies (welke synthese geschreven is ter ge legenheid van de 40e verjaardag van de Or ganisation du Travail en van het 2e lustrum van de Raad van Europa) met grote belang stelling tegemoet. W. K. Het Jubileumnummer van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde van oktober bevat een vijftiental bij dragen, die verschillende aspecten belichten van het terrein waarop sedert driekwart eeuw zich de Vereniging voor K en L beweegt. In vogelvlucht overziet men enkele momenten uit het verenigingsleven van K en L, de betekenis in verleden en heden van K en L voor het kadaster, de ontstellend grote achterstand bij de Bijhoudings- en Vernieuwingsdienst, enke le achtergronden van ruilverkaveling. Uitste kend in al zijn gecomprimeerdheid is wel het artikel over de Bijhoudingsdienst van de Rijks driehoeksmeting, dat gevolgd wordt door be schouwingen over de jongere loten aan de kadastrale stam: de Fotogrammetrische Dienst en de reproductie-inrichting van het kadaster, in welk laatste overzicht de enige foto's voorkomen die het boekje verluchten. Meer polemisch gesteld is het stuk over de ka dastrale boekhouding, doch juist daarom zeer belangrijk, omdat hier op levendige en puntige wijze het onwaardeerbaar belang van een accuraat-werkende landmeetkundige dienst in het licht wordt gesteld tegen een achtergrond van goed verzekerde zakelijke rechten. Ook de samenwerking met andere overheidsdiensten komt uiteraard ter sprake, alsmede een aantal onderwerpen, waarmee het kadaster in verleden en heden van doen had en heeft: de inrichting van de kaart, ver band houdende met planologie, een bijdrage over de buurwegen, een artikel over de kaart als gebruiksvoorwerp en een tweetal techni sche stukken, n.l. over optische lengtemeting en over het gebruik van rekenautomaten in de landmeetkunde. Het jubileumgeschrift be sluit met een artikel over de meting van de zwaartekracht. Wegens toevloed van personeelsadvertenties moet een deel van de kopij overstaan tot het nummer van januari 1960. CARTOGRAFIE blz. W. Koopmans, Martin Behaim (14591507) 51 P. S. Teeling, Kaarten maken, drie eeuwen geleden 71 EXAMENS Tekenaar van het Kadaster, januari 1959 40 Tekenaar van het Kadaster, maart/april 1959 61 N.L.F.-technicus 1959 76 N.L.F.-tekenaar 1959 77 N.L.F.-examens 77 FOTOGRAMMETRIE H. Meijer, Het interpreteren van de beeldinhoud bij het fotogrammetrisch kaarteren 47 KADASTER M. F. Ferwerda, De enclaves in Baarle-Nassau 23 De landmeetkundige dienst van het kadaster in de rijksbegroting 1960 63 LANDMEETKUNDE Ir. H. Ph. van der Schaaf, Plaatsbepaling uit fase verschillen volgens het Decca-systeem 5 Th. Vandermaessen, De opmeting van de helling van de Halletoren te Brugge 12 P. S. Teeling, Landmeetkundige bedrijvigheid ach ter het IJzeren Gordijn 34 E. Schrikkema, Over controle bij de detailmeting 57 Opgaven met landmeetkundige inslag 80 LITERATUUROVERZICHT 41, 66, 81 MUTATIES EN BERICHTEN19,42,65, 77 RUILVERKAVELING Grootste ruilverkaveling van Europa 62 Acht ministers op bezoek bij ruilverkavelingen 62 Ruilverkaveling Den Hoek en Schagt afgestemd 64 VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn, Een welkom aan Geodesia en aan het N.G.L3 Mr. Ir. S. M. Meelker, Geodesia en het Kadaster 11 Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde 75 jaar 64 Van de redactie 81 WISKUNDE M. Rijsdijk, Vereffening van een enkelvoudig centrumnet 29

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 15