elk der deeltekeningen legde hij de afmetin gen in treden vast, legde tevens een soort rui- tennet over de op schaal getekende detail studies, die hij later overbracht op een kleine re schaal in de definitieve werktekening, waarop ook een ruitennet gesteld was. Voor de verkrijging van de .luchtfoto" beklom hij uiteraard de hoge toren van de stad en zo uiterst nauwkeurig trachtte hij de werkelijk heid van onze luchtfoto te benaderen, dat hij tot in kleine details de gevels der huizen, b.v. het hek van Jan Bickers Hofstee natekende. Was het resultaat een veel nauwkeuriger stadsplattegrond dan die, welke Blaeu kort te voren, n.l. in 1649 in zijn ,,Toonneel der ste den van de Vereenighde Nederlanden en 's Konings Nederlanden'' had opgenomen, Daniël van Breen kon er zo kort na de uitgave van Blaeu's stedeboek geen drukker voor vin den. En zo kwam zijn werk anoniem terecht in de verzameling-Bodel Nyenhuys, tot in 1940 de toenmalige burgemeester van Bever wijk, mr. Scholtens, het als een kaart van Van Breen kon identificeren. De 62 detailkaarten gingen de eeuwen door een onbekende weg, tot omstreeks 1900 de toenmalige Rijksarchi varis Gonnet ze onder ogen kreeg en er geluk kig een fotocopie van liet maken. Gelukkig, omdat deze u en mij in de gelegenheid stel den een wat diepere blik te werpen in de me thodiek van het kaartmaken in de gouden tijd, nu drie eeuwen geleden. Wh 24. Ajsril ft? t S4S - 75 mmmmmsmmms. Tot in onderdelen zorgde Van Breen voor een perfecte afwerking van de vogelvluchtkaart van Beverwijk.

(NGT) Geodesia | 1959 | | pagina 7