6 Artikel 5 bepaalt, dat als na het tot stand komen van de ruilverkavelingsovereenkomst blijkt, dat is deelgenomen door partijen die geen eigenaren waren, doch bij het kadaster als zodanig bekend stonden, de overeenkomst rechtsgeldig tot stand gekomen is en de wer kelijke eigenaar treedt in de rechten en ver plichtingen van degene die tot de overeen komst is toegetreden. Een zeer belangrijke bepaling is artikel 6, luidende: „Men kan mede tot een ruilverkave lingsovereenkomst toetreden, teneinde tegen inbreng van geld, kavels of tegen inbreng van van onroerend goed een geldsom te bedin gen." Hiermede wordt de mogelijkheid geschapen goederen via de ruilverkavelingsovereenkomst over te dragen en daarmede te profiteren van de voordelen betreffende zegel- en registra tiekosten, terwijl tevens hierdoor de mogelijk heid ontstaat gronden voor wegverbetering en dergelijke aan openbare lichamen toe te delen. Hierop komen we later nog terug. Artikel 7 biedt de mogelijkheid in de ruilver kavelingsovereenkomst de bepaling op te ne men, dat de bepalingen van de derde titel van de wet van toepassing worden verklaard op de ruilverkavelingsovereenkomst. Deze bepa ling is pas van kracht na goedkeuring door de Minister van Landbouw en Visserij, welke goedkeuring vereist is op grond van het feit dat het Rijk door deze toepasselijkverklaring gebonden wordt in verband met de mogelijk heid de kosten in de vorm van een ruilver kavelingsrente te betalen, ter bescherming van derden en om ontduiking van zegel- en regi stratierechten tegen te gaan. Het 2e lid van artikel 7 bepaalt uitdrukkelijk, dat de bepalingen van de derde titel, die be trekking hebben op de pacht, niet van toe passing kunnen worden verklaard. De pach ter is bij de ruilverkavelingsovereenkomst dus geen partij, zodat de gevolgen die ten aan zien van de pacht uit de door de eigenaar gesloten ruilverkavelingsovereenkomst voort vloeien, tussen deze en de pachter onderling moeten worden geregeld. Artikel 8 tenslotte bepaalt dat na goedkeuring door de Minister van Landbouw de van toe passing verklaarde artikelen van de wet dezelfde rechtsgevolgen hebben als bij de wettelijke ruilverkavelingen, en de daarin aangewezen autoriteiten, colleges en ambte naren op overeenkomstige wijze hun mede werking verlenen. Wij zullen nu eerst eens nagaan, welke wets artikelen in het algemeen van toepassing wor den verklaard en wat de gevolgen daarvan zijn. Krachtens de toepasselijkverklaring van arti kel 28, lid 2 en 3 gaan de hypotheken en beslagen met behoud van hun rangorde over op de in de plaats van de percelen waarop ze rusten komende nieuwe kavels. Oorspronkelijk werd artikel 79 lid 6 toepasse lijk verklaard voor het onttrekken van wegen aan het openbaar verkeer en de openbaarheid van nieuwe wegen. Daar er echter bij de ruilverkavelingsovereenkomst geen plan van wegen en waterlopen is, dat ter visie wordt gelegd en door Gedeputeerde Staten vastge steld, is deze methode minder gewenst. In de plaats hiervan wordt thans in de overeen komst de bepaling opgenomen, dat de in het blok voorkomende wegen in eigendom worden toegewezen aan de Gemeente onder gehoudenheid de openbaarheid daarvan te regelen overeenkomstig de bepalingen van de Wegenwet, alsmede deze wegen in beheer en onderhoud te nemen. Krachtens artikel 95, lid 2 en 4 wordt aan de toedelingsakte een kaart gehecht, waarop de toe te delen kavels zijn aangegeven met num mers en mag in deze akte de aanduiding van de toe te delen kavels geschieden met de op deze kaart vermelde nummers. Artikel 115 wordt toepasselijk verklaard voor zover het de kosten van Centrale Cultuur technische Commissie en Kadaster betreft teneinde te bereiken, dat de medewerking van deze diensten en instellingen kosteloos ge schiedt. Een gevolg hiervan is bijvoorbeeld, dat de voor de voorbereiding van een Ruil verkavelingsovereenkomst nodige extracten uit het kadastrale plan en de kadastrale leg ger, alsmede eventuele reprodukties van kadastrale plans en onderzoek naar hypothe caire bezwaardheid wel eerst door de instel ling, die met de voorbereiding wordt belast dienen te worden betaald, doch dat deze kos ten bij tot stand koming van de ruilverkave lingsovereenkomst binnen een zekere termijn op grond van de toepasselijkverklaring wor den gerestitueerd zodra de goedkeuring van de Minister van Landbouw en Visserij op de overeenkomst is verkregen.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 6