57 Rectificatie. Van coll. M. Rijsdijk ontvingen wij de navolgende kleine rectificatie op zijn artikel over Grote (Co) tan genten, verschenen in ons februarinummer: De drie aaneensluitende zinnen, vermeld op de laatste 5 regels van blz. 33 en de eerste 4 regels van blz. 34 van het vorige nummer van „Geo- desia" dienen te worden vervangen door: Wordt met 5 decimalen volstaan, dan bedraagt de afrondingsfout der reciproken het tienvoudige van die genoemd in (6). Stellen we deze inplaats van (6) in (7), dan zal de maximale afwijking niet groter zijn dan 0,73 dmgr, indien de hoek kleiner is dan 19,5 gr. In het daarna volgende staatje worden in de kolom 5 decimalen de getallen 3 en 20 veranderd in resp. 3,2 en 19. Geodezija i kartografija v K.N.R. Van de heer H. L. Rogge uit Eindhoven mochten we kort na de verschijning van het arti kel Geodezija i Kartografija v Kitajskoj Narodno Respublike in ons tijdschrift van januari 1960 een ver duidelijking en vertaling van deze door ons onver staanbaar genoemde titel ontvangen. Kitaj is de oude naam voor China; Naröd is 't Russisch woord voor „Volk I is het voegwoord „en"; V is een voorzetsel en betekent „in". De hele titel luidt derhalve: Land meetkunde en kaartenmaken in de Chinese volksrepu bliek. Geen onregelmatigheden bij stemming ruilverkaveling „Koningsdiep". De te Drachten gehouden stemming over het ruilver kavelingsobject „Het Koningsdiep" is in volledige overeenstemming met de wettelijke voorschriften ge schied. Van onregelmatigheden kan derhalve niet wor den gesproken. Dit deelt minister mr. V. G. M. Marij- nen mee in een antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer De Ruiter. In het ruilverkavelingsobject heeft het rijk een grond bezit van rond 960 ha. Met betrekking tot de bijdrage in de ruilverkavelingskosten nemen deze gronden in beginsel geen uitzonderingspositie in; zij zullen terzake bij de uitvoering van de ruilverkavelingsprocedure naar dezelfde maatstaven worden beoordeeld als in overeenkomstige gevallen voor particuliere gronden geschiedt. Hetzelfde geldt in beginsel eveneens voor gemeentelijk grondbezit. Hoewel tegen de reeds sedert 1924 bestaande en sinds dien op onderdelen verbeterde stemmingsprocedure, zoals deze thans is voorgeschreven in de Ruilverkave- lingswet, ongetwijfeld nog bezwaren kunnen worden aangevoerd, is de minister niet zonder meer van oor deel, dat deze procedure spoedig dient te worden herzien. Te vaak blijkt dat zij, die bezwaren tegen een ruilverkaveling hebben, argumenten ten aanzien van de stemming gebruiken, die geen steek houden. Mipofolie. De importeur van dit artikel zond ons enige stroken „Mipofolie", een plastic-foelie ter bescherming van kaarten, tekeningen, documenten e.d. Uit de folder stippen we het navolgende verhaal aan. Na de Tweede Wereldoorlog visten de Engelsen een Duitse duikboot op, die reeds enige jaren op de zee bodem had gelegen. De inhoud van de onderzeeër was dus enige jaren blootgesteld geweest aan de vernie tigende werking van zeewater, olie, accuzuren e.d. en was natuurlijk grotendeels verteerd. Behalve de zee kaarten! Deze kwamen als nieuw uit de duikboot te voorschijn, omdat ze door een foelie van plastic wer den beschermd. Een onwaarschijnlijk verhaal? Misschien. Schrijver dezes heeft Mipofolie geplakt op een topografische kaart, alsmede op een geïnkte kaart, en daarna de be schermende werking van deze laag gecontroleerd. Na enige tijd was het niet meer van de kaarten te ver wijderen: het verbindt zich zeer innig met de lijmlaag van het papier. We hebben de kaart een tijdlang in het water gelegd. De papiervezel aan de achterzijde van de kaart was doorweekt en werd gemakkelijk ver wijderd, doch de inkten en kleuren bleven met de foelie verbonden en de kaart was een calque geworden. We hebben de kaarten mishandeld en ineengefrom meld, we konden ze daarna weer netjes gladstrijken. Het moet erkend worden, dat Mipofolie een uitstekend materiaal is. De uiterst dunne plastic-foelie zit be vestigd op een plastic-drager en is hiervan gemakkelijk te verwijderen. Men legt de foelie losjes over de kaart en strijkt het van een kant uit, zodat de lucht kan ont wijken. Zonodig kan het nu nog weer opgelicht wor den. Hoewel de kaart reeds dadelijk te gebruiken is, is de verbinding eerst na 24 uur volkomen en kan het papier weggewassen worden, wat overigens niet nodig is Het materiaal is soepel en elastisch en voegt zich naar de rek en krimp van het papier. Het kan afge wassen worden en is ongevoelig voor zuren, vetten en transpiratie. Het is met ballpoint en glaspotlood te beschrijven; dit schrift kan weer afgewassen worden. Mipofolie wordt geleverd in een breedte van 120 cm, ook kleinere breedtes zijn leverbaar. Er is een matte, zijdeachtige uitvoering, ook een hoogglanzende. Voor kaarten, die in het terrein gebruikt worden, verkiezen we de matte uitvoering, omdat de glanzende in de zon schittert. Voor kaarten en tekeningen, die voortdurend geraadpleegd moeten worden, die op een werk in om loop zijn, die aan het publiek ter inzage worden ge toond, kortom voor alle kaarten en tekeningen, die intensief gebruikt worden, is Mipofolie een onmisbare beschermingsfoelie. Waardevolle documenten, repro ducties, foto's, oorkonden, tentoonstellingsmateriaal e.d. zijn tegen alle schadelijke invloeden beschermd met dit nieuwe product. Voor boekomslagen e.d. kan men beter een goedkopere plastic-foelie kiezen, die ook in de handel is, doch niet aan de eisen voldoet, die men aan een beschermingslaag voor kaarten moet stellen. De importeur van Mipofolie is de Industrie- en Han delsonderneming C. J. A. M. Niemans te Heerde (Gld.) E. Schrikkema Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling. In februari is door de Coöp. Landbouwvereniging Excelsior te Donderen in Drenthe ruilverkaveling aan gevraagd voor 1200 ha gronden in „Bunne-Donderen" onder de gemeente Vries. De polderbesturen van het

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 17