58 Oudeland en de Verenigde Bommelse polders vroegen ruilverkaveling van een 500 ha groot complex onder de gemeenten Den Bommel en Ooltgensplaat in Zuid- Holland. Regering kan niet apart beslissen over het meerjarenplan voor ruilverkaveling c.a. De Regering is van mening, dat de in het Meerjaren plan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken vervatte voorstellen moeten worden bezien in het kader van de algemene afweging van prioriteiten voor de overige noodzakelijke geheel of gedeeltelijk ten laste van het Rijk komende investeringen. Over het plan is dan ook nog geen beslissing genomen. Wel kunnen nadere mededelingen worden verwacht binnen niet lange termijn. Aldus minister Marijnen, die de noodzaak van struc turele aanpassing van de landbouw onderschrijft, in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer bij de landbouwbegroting 1960. De grote krachtsinspanning om in het maximaal moge lijke tempo de herverkavelingen in het oorlogsschade- en inundatiegebied van Walcheren en die in het ramp gebied van overig Zeeland tot stand te brengen, vorm den een extra belasting voor 's Rijks schatkist. Nu een meer normale toestand is teruggekeerd, de gewone ruilverkavelingen en de nieuwe uitvoeringstechnieken tot kostprijsverlaging leiden, terwijl tenslotte de toe stand van 's Rijks schatkist hiertoe noopt, is de Rege ring van oordeel, dat voor het begrotingsjaar 1960 geen hogere bedragen dan ƒ81,9 miljoen voor de cul tuurtechniek uitgetrokken kunnen worden binnen het totale kader van de investeringen. De Regering streeft er naar op zo kort mogelijke ter mijn een beslissing te nemen over de voor het Geestmer- ambacht te volgen verdere gedragslijn. Bij het beraad wordt mede in aanmerking genomen een door de Cen trale Cultuurtechnische Commissie uitgebracht advies. Voor ongerustheid over de verwerping van enkele be langrijke ruilverkavelingen is minder aanleiding, nu in genen dele van een structureel verschijnsel is gebleken. Van de 13 in 1959 in stemming gebrachte ruilverkave lingen is er slechts 1 afgestemd, welke 5 van de totale oppervlakte omvatte, waarover werd gestemd. Het ontgaat de bewindsman, dat hierdoor duidelijk een behoefte tot wijziging van de Ruilverkavelingswet naar voren zou zijn gekomen. Een stemming heeft nu een maal tot doel de opinie van de belanghebbenden te peilen. Indien deze in een bepaalde streek niet tot ruil verkaveling besluiten, omdat zij in de ontworpen plan nen geen voldoende heil zien, dan moet dit gevoelen gerespecteerd worden. Bovendien blijft uit talloze an dere gebieden de dringende roep om ruilverkaveling weerklinken, zodat aldaar een gunstige uitslag mag worden verwacht. Grenswijzigingen. De Regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsont- wérp ingediend tot wijziging van de grens tussen de provincies Drenthe (Kadaster Assen) en Overijssel (Kadaster Zwolle), onder de gemeenten Staphorst en Meppel. Naar de laatste gemeente zullen 240 ha over gaan. Dingstede, de Meppelse enclave dn Overijssel ter grootte van 65 ha gaat over naar de gemeente Staphorst. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben voorge steld, de grenzen van een aantal gemeenten op de noordwestelijke Veluwe te wijzigen. De gedachten gaan o.m. uit naar een samenvoeging van het dorp Ermelo met de gemeente Harderwijk. Gaan deze plan nen door, dan zal vanwege de kadastrale dienst (Arn hem) de nieuwe grens over een groot aantal kilometers moeten worden ingemeten. Onder het kopje „Grenzen Alkmaar zijn te nauw" berichtte de Nieuwe Rotterdammer vorige maand over de actie aldaar tot belangrijke grenswijziging van deze sterkuitbreidende stad. Over zes jaar zijn alle beschik bare bouwterreinen er volgebouwd. Eventuele grens- verandering zal hier vijf gemeenten beroeren, een maat regel die ook aan de landmeetkundige en de administra tieve dienst van het Kadaster het nodige extra-werk zal geven. Jaarvergadering V.T.A.K. Op vrijdag 29 april a.s. zal de Vereniging van Techni sche Ambtenaren van het Kadaster in Esplanade te Utrecht haar jaarlijkse algemene vergadering houden. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt de kern gezondheid van deze vereniging en de flinke groei van het ledental: in het vorig jaar steeg dit laatste met vijftig collega's van 396 naar 446. Het actieve mede leven der leden blijkt wel overduidelijk uit het zeer grote aantal van dertien belangrijke voorstellen, uit de afdelingen ingediend. Nieuw verschenen Topografische kaarten. In de 5e opgave van wijzigingen en aanvullingen be treffende de Catalogus 1959 van de Topografische Dienst te Delft, Westvest 9, zijn verscheidene nieuw verschenen bladen opgenomen. Tevens wordt medegedeeld, dat de prijs van de Geo logische kaart van Nederland, schaal 1 50000, in prijs is verlaagd; onopgeplakt kosten deze thans 1,— per kwartblad en op linnen geplakt 3,per kwartblad. Voor nadere bijzonderheden wende men zich recht streeks tot de Topografische Dienst te Delft, afdeling Kaartverkoop. Mutaties personeel van het Kadaster. (opgaven van 17 februari 1960) Voldaan aan het in december 1959 en januari 1960 gehouden examen voor tekenaar van het Kadaster en geplaatst aan het achter hun namen vermelde bureau: S. E. van den Akker en U. F. Portier te Amersfoort, J. Spuyman.te Amsterdam, J. W. Gerritsen en M. G. van het Loo, J. P. Jacobs, B. Meijer en L. J. Venema te Arnhem l.d„ J. B. de Vries te Alkmaar l.d„ mej. H. Haandrikman te Assen, A. J. C. G. van Beek en R. M. Bridié te Breda l.d„ R. Meijer, J. Zeldenrust, J. Lokin en J. C. van der Werff te Eindhoven l.d., J. A. Sijrier te Goes, J. de Stichter te Gorinchem, H. A. Brokking, W. Brouwer, Th. Postma, D. Santen, H. R. Gerritsen en J. W. van der Westen te 's-Hertogenbosch, mej. A. B. Breidenbach te Leeuwarden, M. L. J. Crauwels en J. H. Hanssen te Maastricht l.d., J. Bults, A. Fok- kens en J. W. Eijdenberg te Roermond, J. G. C. Hors- sius te Utrecht blw, en P. Kost te Winschoten. Onderstaande adsp. tekenaars zijn m.i.v. 1 februari 1960 in opleiding genomen aan het Centraal Teken en Opleidingsbureau: M. C. Paschedag van Amersfoort l.d., A. M. A. Al- berding van Amsterdam l.d., H. B. Wesseling van

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18