KARTOGRAFIE Iets over door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Inleiding De oorsprong van de kartografie gaat terug tot de schemer der historie. Waarschijnlijk ligt die oorsprong zelfs dicht bij het ontstaan van de mens. Daly zegt in een lezing over ,,the early history of cartographydat de oorsprong van de kaart ,,is involved in as much obscurity as the invention of letters and the cartographic art probably as old, or older, than the invention of the alphabet...". Zelfs een dik boekwerk zou de nuchtere feiten van de ontwikkelingsgang door de eeuwen heen niet kunnen bevatten. Een tijdschriftartikel als dit dus zeker niet. De litteratuur over onder werpen, met de kartografie in nauw verband staande is zeer omvangrijk. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: alleen reeds de arti kelen van Ruge in de Nachrichten von der Königl. Gesellschaft der Wissenschaften zu Göttingen verwijzen naar honderden nog be staande kaarten en handschriften in Duitse bibliotheken. De „List of maps of America in the Library of Congress" en de bibliografie van P. Lee Phillips vermeldt meer dan 900 boekwerken in algemene zin en ca. 10000 boeken en kaarten, uitsluitend over de Amerika's. En, om hiermee te besluiten, „The disvocery of N. America" van Henri Harrisse bevat met z'n 800 blad zijden over dit onderwerp honderden verwij zingen naar belangrijke litteratuur. De schatten, die men in vele bibliotheken en musea aan kartografische documenten vindt, kunnen zelfs in jaren niet worden bestudeerd en vergeleken. Als we de beschavingsgeschiedenis nagaan en met verscheidene schrijvers van oor deel zijn, dat alle grote beschavingen van onze aarde door een geheimzinnige cultu rele band met elkaar zijn verbonden, dan zou dat wijzen op vele massaverhuizingen en op een druk verkeer tussen de volkeren van de gehele wereld. Wij denken hierbij evenzeer aan de pyramiden, die men vindt in Peru en Mexico zowel als in Egypte, als aan de graf- en offerheuvels, die evengoed in Europa als in Amerika werden gebouwd. Wij constate ren ook dat paalwoningen voorkomen in de Alpen en in Ierland, in Kamsjatka en Polyne- sië en dat grottekeningen tot op zekere hoog te een overeenkomst vertonen, waar ze ook werden ontdekt. En of men nu met Wirth voelt voor de Noordpool als oorsprong van de beschaving of met Rivet meegaat, die Po- lynesië als bakermat ziet, de grote volksver huizingen waren er ongetwijfeld, al kennen we slechts enkele (als b.v. die der Israëlieten, die van de Phoeniciërs, de Etrusken, de Hyk- sos en de Akkadiërs). Waarom zou het onmogelijk zijn, dat men reeds toen beschikte over aantekeningen, gid sen, wegwijzers en misschien wel over kaar ten? Sommige geleerden zijn van mening, dat men een getuigenis omtrent het bestaan van een prae-historische geografie en die weten schap hangt immers zeer nauw samen met de kartografie moet zien in de rotstekeningen van Bohuslan in Zweden, die dan tezamen een soort aardrijkskundig document van de zeevaarders zouden moeten voorstellen. 43 Motto: a thinking man has always been inte rested in his past. G. G. Cameron

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 3