tM X" Men behoeft niet naïef te zijn om te geloven, dat er nog veel geheimen ontsluierd zullen worden: de archeologie is heel jong en zelfs de Egyptologie is nauwelijks 150 jaar oud... Indien wij kartografie beschouwen als de kunst, afbeeldingen van de aardoppervlakte te ontwerpen, of wel als ,,the science of drawing maps and charts" en als we onder kaarten verstaan verkleinde afbeeldingen der projectie van het oppervlak der aarde of van de moeilijkheden op wetenschappelijk en technisch gebied overwonnen werden? En rij zen er niet telkens nog nieuwe bezwaren als gevolg van de strenge eisen, die deze tijd en zeker nog meer de naaste toekomst stelt of stellen zal Past ook het hier afgebeelde voorbeeld van sacrale geografie in ons kartografisch bestel, dan is dit zeker wel een van de oudst be kende uitingen! een gedeelte daarvan op een plat vlak, dan ontmoeten wij reeds heel vroeg in de grijp bare historie sporen van kartografie. Natuurlijk kan men eerst bij de Grieken spreken van een min of meer wetenschappe lijke beoefening van deze kunst, hoewel er uit die tijd geen kaarten bekend zijn. Wel echter kennen wij de spottende opmerkingen bij Herodotus en Aristoteles, waaruit blijkt dat zij het kartografisch werk van hun tijd genoten niet zo hoog aansloegen. Maar dat is begrijpelijk, als men de langzame voort schrijding van de ontwikkeling overziet. Is het niet zo, dat eerst enige eeuwen geleden Wij hebben al enige malen de aardrijkskunde genoemd. Het is begrijpelijk, dat de geschie denis der kartografie met die der aardrijks kunde nauw verband houdt. Petermann zegt het van zijn kant zo: „Die karte ist die basis der Geographie" en volgens Letronne (zie zijn Examen critique des prolégomènes de la géo- graphie de Ptolemé, Paris 1830) was voor Ptolemaeus „la géographie l'art de dresser des cartes générales de la terre". De aard rijkskunde immers is de wetenschap, die zich bezighoudt met de studie van de aardopper vlakte en de ruimtelijke verscheidenheid er van (Hartshorne). 44 Landkaart van het hierna maals met taferelen uit het leven aan de oevers van „de hemelse Nijl". Circa 2000 v. Chr. (Uit: Uralte Wegc Ewige Fahrt van Dr. Roland Nitsche.)

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 4