49 vinden we zeer weinig. Wel moeten zij kaar ten hebben gehad. In Memphis bestond een officiële klasse van geleerden, die „Hirseshta van alle landen" (provincies) werd genoemd. Men veronderstelt dat dit geografen waren. En die zullen toch wel niet zonder kaarten hebben kunnen werken. De Egyptische in vloed reikte bovendien onder Thutmosis III (1600 v. Chr.) en Ramses II (die regeerde van 12981232 v. Chr.), bijna tot de uitein den van de toen bekende wereld. Een Egyptische papyrus, bewaard in het museum te Boolak, bevat een kaart van het kunstmatig aangelegde meer Moeris (in de vruchtbare provincie Fajum) met kanalen, en steden en heiligdommen aan de oevers. Bij die heiligdommen staan verklarende teksten. Velen van U kennen ook de papyrus van Turijn een schets is afgebeeld in meer genoemd vakorgaan VTAK met de goud mijnen en omgeving van de Wadi Alaiski in Nubië (vgl. Brugsch Bey, Egypt under the Pharaohs, London 1879). Zou dit nu werke lijk de oudste kaart zijn uit dit gebied? Wie zal het zeggen? Natuurlijk waren de Egyp- tenaren geen zeevaarders, noch kolonisators, noch een in belangrijke mate migrerend volk. Hun buren, de Phoeniciërs, kunnen op karto- grafisch gebied wel meer betekend hebben. Helaas, wij weten ook dat niet. Gaston Maspero trok uit vrij magere infor maties de conclusie dat de Egyptenaren het universum zagen als een four-posted bed". De hele wereld natuurlijk met Egypte in het midden vormt daarbij de basis. Hoge bergruggen op elke hoek ondersteunen een van ijzer (E.: bia-n-pet hemelmetaal) gemaakt hemeldek. Ook uit een Babylonische wereldkaart de enige, waaromtrent iets bekend is -- leren wij, dat zij zich de aarde dachten als een plat vlak, omringd door een onmetelijke, nooit eindigende, zee. Omtrent het toen heersende begrip bestaan ook enkele passages bij de Griekse schrijvers Herodotus (ca. 480431 v. Chr.) en Strabo van Amasea (6419 v. Chr.), die ons op weg helpen. Strabo, die voornamelijk logo graaf is, maar in zijn terecht geprezen Geo- graphica toch ook de wiskundige aardrijks kunde van zijn tijd behandelt, noemt Anaxi mander, de Ionische philosoof (612546 v. Chr.) als de eerste maker van een wereld kaart. Volgens Aristoteles en Plutarchus zag deze de wereld ongeveer in de vorm van een lange rups. Er wordt verteld dat een andere logograaf hij die vertelt en beschrijft, wat hij in vreemde landen ziet), nl. Hecataeus van Mi- lete 550480 v. Chr.) die wereldkaart van Anaximander aanmerkelijk verbeterde, zelfs dusdanig, dat vele tijdgenoten verbaasd ston den. Maar zijn wereld was een schijf. Heca taeus wordt wel de vader der aardrijkskunde genoemd. Hij, voorloper van Herodotus, was de eerste Griekse geograaf (Smidt). Van zijn leven vertelt C. Muller in ,,Fragmenta Histo- ricorum Graecorum, dl I, Parijs 1841. Zijn werken werden door historici en geografen tot ver in de tijd van de Romeinse keizers ge bruikt. Andere Grieken beschouwen de aarde evenzo als een grote, platte, ronde schrijf met op staande rand, omringd door de Okeanos oorspronkelijk: stroom). In het centrum van de schijf lag het land der Hellenen. De be schrijvingen zijn aan de mythe verwant. Ook tijdens Homerus stroomt deze Okeanos om de aarde en vloeit in zichzelf terug, zoals b.v. op het schild van Achilles is te zien. De leer meester van Anaximander, Thales van Milete (640548 v. Chr.), genoemd als een van de zeven wijzen van Griekenland, zag de aarde als een cylindervormige massa, dobberend op het water. Hij gaf reeds een min of meer we tenschappelijke verklaring van het univer sum en voorspelde en verklaarde een zons verduistering. Aan genoemde Anaximander werd ook de uitvinding van de aardrijkskun dige kaarten toegeschreven en van de gno mon, het eenvoudige instrument (lijkende op de zonnewijzer uit de latere tijd), waarmee de Ouden samen met de klepsydra of water- klok hun sterrekundige waarnemingen deden en ue geografische breedtegraden bereken den. Parmenides van Elea (5e eeuw v. Chr.) leerde reeds dat de aarde een bol is, maar niet eerder dan in de Hellenistische tijd tij dens Plato (427347 v. Chr.) werd dit denkbeeld meer algemeen aanvaard. In de loop der tijden wisselden de inzichten hier omtrent echter meermalen. Met betrekking tot ons onderwerp brengt Herodotus (die overigens spot met de gekke manier waarop men de wereld voorstelde op kaarten van zijn tijd, de 5e eeuw v. Chr.) ons weer iets verder, waar hij beweert, dat Aristogoras, de tyran van Milete, toen deze in 490 v. Chr. naar koning Cleome- nes van Sparta ging, een bronzen of een ko peren tafel toonde, waarop het gehele aard oppervlak met alle rivieren en alle zeeën was

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 9