78 Het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van april 1960 staat geheel in het teken van de hogeschool dag van januari van dit jaar. Voor de lezers van ons tijdschrift mogen wij wijzen op de in K L afgedrukte voordracht van prof. ir. W. Baarda over Eenheden en Veelheden, waarin de spreker de doelstelling, de taak en de werk wijze belichtte van het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek te Delft, gezien tegen de achtergrond van een zich vernieu wende geodesie. De voordracht gaf de heer Baarda gelegenheid vanuit een weldadigpret- tige persoonlijke vogelvlucht van eigen ont wikkelingsgang een indruk te geven van het werkterrein van het Delftse instituut. De oor log was oorzaak dat hij zich noodgedwongen moest bezighouden met de kadastrale land meetkunde. Diezelfde oorlog bracht een ge dwongen afzondering met zich, afzondering welke werd gebruikt voor uitgebreide onder zoekingen op geodetisch gebied. ,,Met mappen vol resultaten'' aldus spr., „kwam ik aan het einde van de oorlog tot de overtuiging, van het hele probleem eigenlijk niets te begrijpen. Wat is de waarde van de standaardellips, als men zoveel kan transformeren? Waarom be rekent men wel de standaardellips van een snelliuspunt, en niet die van een veelhoeks- punt? Waarom kunnen „goed" opgezette con trole-metingen bij de detailmeting halve of hele decimeters verschil geven, als men geme ten denkt te hebben met centimeternauw- keurigheid? En vooral ook, welke objectieve maatstaven bepalen de mate van nauwkeurig heid van uit te voeren metingen in verschillen de streekgebieden? Veel van deze vragen, zeer belangrijk voor de landmeetkundige praktijk van alle dag, konden in later jaren beantwoord worden. De neerslag vindt men in min of meer populaire vorm in de Handleiding voor Technische Werkzaamheden van het Kadaster uit 1956, in de samenstelling waarvan prof. Baarda een groot aandeel had. Zo is daar reeds uitge sproken, dat een meting nimmer afwijkingloos kan zijn en dat dus nimmer een uitzetting pre cies een eenmaal verdwenen rechtsgrens kan opleveren. Een economisch aanvaardbaar sys teem van meting werd daarna opgebouwd, rekening houdende met de voor de eigenaren „onvoelbaarheid" van kleine afwijkingen. Uiteraard voor de mensen die bij het Kadas ter de landmeterij bedrijven geen nieuw sys teem, gewend als deze zijn bij de „idealisatie" van de grenzen met zeer vele bijkomende fac toren rekening te houden. Over het Laboratorium voor Geodesie spre kende, gaf de heer Baarda te kennen dat de instelling ervan méér was dan de vorming van een kern van medewerkers, die in staat moet worden geacht, onderzoekingsarbeid te ver richten. Nascholing van de geodetische inge nieur, hetzij van de afstuderenden, hetzij van de praktijkingenieur lag meer in het voorne men, waarbij de staf dan een assisterende bij drage kan geven tot verdiept inzicht, eerder dan tot vergrote kennis. Spr. achtte het van belang, dat er contact is met andere theoretici en practici: kennisname van anderer gedach- tengang bevordert het ontstaan van eigen inzicht. Ten tweede is van belang, het ver band te leren zien tussen de onderzoeker als persoon en de gedachtengang die hij ontwik kelt: van grote betekenis is hier de bijwoning van bijeenkomsten en discussies in het buiten land, een manier om over de engere nationale horizon der kennis heen te kijken. Spijtig voor ons middelbare landmeetkun digen besteedde prof. Baarda geen aan dacht aan het probleem der popularisatie van de zich vernieuwende geodesie. De landmeet kundige praktijk in Nederland beweegt zich immers met steeds rasser schreden naar een toestand, waarin de uitvoering der metingen toevalt aan een zeer groot corps van middel bare landmeetkundigen. Het wil schrijver de zes voorkomen, dat het Laboratorium voor Geodesie ook voor de huidige (en komende) generatie van „praktijklandmeters" een steun zal kunnen worden voor de verdieping van inzicht op ons vakgebied. De idee, „het aan bod van stoel en tafel" of desnoods alleen van

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18