BERICHTEN 80 augustus en september van het vorig jaar de realisering van de basismeting van Heerbrugg als onderdeel van het internationaal program ma tot samensmelting van de verscheidene nationale driehoeksmetingen in Europa tot één homogeen net op het Europese contingent. Consequenties voor de nationale triangulatie- netten der deelnemende landen brengen de resultaten van deze moderne basismetingen niet mee, aldus schrijver. De resultaten van de rijksdriehoeksmetingen zijn gebruikscoör- dinaten. In het Hongaarse Laboratorium voor Geodesie werd enige tijd geleden een door de Hongaar se nationale fabriek voor optische instrumen ten een nieuw geconstrueerd waterpasinstru ment beproefd. De resultaten van dit onder zoek (laboratorium- en veldtesten) zijn nu gepubliceerd in het januari-nummer van Geodésia és Kartografia door de heren Alpar en Somogyi. Een foto van de MOM Ni-Bl en een aantal tabellen van de uitkomsten van het onderzoek zijn in het ar tikel opgenomen. Bijeenkomst Landmeetkundigen te Arnhem De in het februarinummer aangekondigde le zing over ..Hydrostatische Waterpassing" door de heer ir. A. Waalewijn voor de land meetkundigen uit Arnhem en omgeving kon wegens ziekte van de heer Waalewijn niet doorgaan. De organisatoren vonden in plaats daarvan de heer ir. R. Jonkers, hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de Nederlandse Heidemaatschappij, bereid iets te vertellen over organisatie en werk van zijn dienst in het algemeen en meer speciaal over de vrijwillige ruilverkaveling. De op 8 maart in grote getale naar Huize Sonsbeek gekomen personeelsleden van di verse landmeetkundige diensten uit verre om trek (men was zelfs uit Zwolle en Amersfoort gekomen) behoefden daardoor niet teleurge steld worden. Al was het een geheel ander onderwerp dan verwacht werd en waren er daarom misschien onder de aanwezigen enke len, die als ze het hadden geweten thuis waren gebleven, en onder de afwezigen evenzo som migen die dan waren gekomen, toch zal voor de meesten het onderhavige onderwerp veel nieuwe en interessante punten hebben bevat, waarvan het kennisnemen zijn nut zal kunnen hebben. Na een korte inleiding over ontstaan, ontwikkeling en organisatie van de Landmeet kundige Dienst van de N.H.M. schetste de spreker aan de hand van dia's van een origi nele overeenkomst de gang van zaken bij de totstandkoming en uitvoering daarvan. Daar na werd eveneens met behulp van enkele voor beelden een beeld gegeven van de verschil lende soorten ruilverkavelings-overeenkom- sten en hetgeen daarmee bereikt kan worden. Na een pauze, waarin men elkaar onder het genot van een kopje koffie nader kon leren kennen en oude kennismakingen hernieuwen, was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. Hierbij werd tevens nog nader inge gaan op de landmeetkundige aspecten van de ruilverkavelingsovereenkomst en de samen werking hiervoor met kadaster en andere diensten. Hierna kon de voorzitter de bijeenkomst slui ten met de dankbare opmerking dat de orga nisatoren meenden op de ingeslagen weg te moeten voortgaan, daar de betoonde belang stelling (er waren een 70-tal aanwezigen) be wees, dat er behoefte aan dergelijke samen komsten bestond. Hopelijk zal dan de eerst volgende bijeenkomst de heer Waalewijn zijn lezing kunnen houden. Mogen wij thans dit verslag besluiten met de wens, dat dit Arnhemse initiatief om de doel stelling van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde om meer onderling begrip en contact tussen de collega's van diverse dien sten tot stand te brengen ook in kleinere kring te verwezenlijken, elders navolging moge vin den. De betoonde belangstelling bewijst, dat de behoefte aan dit contact zeer zeker aan wezig is. M. L. V. Polygoon maakte wiskundefilmstrip De bekende filmmaatschappij Polygoon bracht dezer dagen een filmstrip in de handel, die bestemd is voor het onderwijs in de lagere meetkunde op scholen, een filmstrip, waarin ook het werk van de landmeetkundige wordt

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 20