92 ook hier in het uiterste zuiden, over de oceaan, een gebied uitgespaard. Of de teke naar dit gebied als bewoond beschouwde, blijkt uit de beschrijving niet. Santarem heeft deze en andere kartografische uitingen opge nomen in zijn .Atlas compose de mappemon- des". Volgens diens weergave is de alles- omringende zee volgetekend met (gestyleer- de) vissen. De vorm van de Beatuskaart is rechthoekig. De Straatsburgkaart (9e eeuw) en de Sallust- kaarten te Leipzig (9e of 10e eeuw) zijn zeer vaag en bevatten weinig opschriften en an dere details. In de 9e eeuw liggen de talrijke notities van geschiedschrijvers en kartografen op de tafel van de Romeinse generaal Flavus Arrianus, de man die zich opmaakte om het nageslacht een uitvoerige levensbeschrijving van Alex ander de Grote te geven. Sedert 622, met de opkomst van Mohammed, steeg de macht van de Mohammedaanse we reld snel en de volkeren van de Islam werden de intellectuele leiders. Vooral het uitgebreide vertaalbureau van kalief Harun-el-Raschid (786—809) bevorderde de wetenschap. In de Syrische woestijn werd een boog van de meridiaan gemeten. Als maat gebruikten de landmetersploegen daarbij lange touwen. Tussen 36° N. en 38° N. werd tweemaal ge meten. Als gemiddelde lengte vonden zij 56~/3 Arabische mijl; dit resultaat week slechts °/c af van de werkelijkheid. Veel kaarten maakten de Mohammedanen niet. Van enige importantie is die van al-Idrisi (of. Edrisi) van 1154. En hiermee zijn we dan reeds in periode II gekomen. Idrisi werd in 1100 als zoon van een Arabische vorst in Ceuta geboren. Hij was een vooraanstaand aardrijkskundige en arts, die door koning Roger II (1130—1154) aan het hof van Pa lermo werd geroepen. Ook zijn wereldkaart, die we hier sterk verkleind afbeelden, heeft de discusvorm. In nauw verband met deze kaart stond het z.g. Rogerboek met de poë tische titel „Vreugde voor hen, die de landen der aarde willen bereizen Het origineel van de Idrisi-kaart, in 15 jaar gegraveerd in een zilveren tafel, is verloren gegaan (Miller). De bijbehorende 70 detailkaarten thans in de Nationale Bibliotheek te Parijs tonen, vooral waar het de Middellandse Zeekust, India en het stroomgebied van de Nijl betreft, Wereldkaart van Edrisi op een zilver plaat (sterk verkleind). 12e eeuw. Bron: Youssouf Kamel, Monumenta Cart., Tome III, 1934. Cliché van Peschal, Geschichte der Erdkunde.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 10