Achterwaartse snijding volgens DELAMBRE \C H De puntsbepaling uit achterwaartse richtingen draagt met recht de naam van W ill e- brord Sn el li us (15801626), die in zijn boek Eratosthenes Batavus van 1617 het naar hem genoemde probleem behandelde en langs trigonometrische weg oploste. Een belangwekkend overzicht omtrent Snel- lius, zijn leven en werk, geeft Dr. J. D. van der Plaats in de 5e jaargang (1889), blz. 3 e.v. van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde. Als aanvulling hierop kan men het Zeitschrift für Vermessungswesen raadplegen, XXI. Band (1892), blz. 296 e.v., waaruit zeer duidelijk blijkt dat de naam Pothenot, die zelfs door Gauss aan het pro bleem wordt verbonden, hier niet op zijn plaats is. Historisch gezien is dit een dwaling, en zonder dat ons een zweem van chauvi nisme kan worden aangewreven zijn we ge rechtigd te blijven spreken van Snellius en snelliuspunten. In 1671 publiceerde de Oxfordse boekhande laar John Collins 16241683een oplossing waarbij gebruik gemaakt wordt van een hulppunt, in de figuur met de letter H aangeduid. Deze oplossing heeft geen plaats meer gekregen in de nieuwe h.t.w. Omdat het volgende bewijs van de formule van Delambre evenwel steunt op de methode van Collins, zal eerst deze laatste methode aan de hand van de figuur in het kort worden toegelicht. De gegeven punten A, B en C hebben een positieve omloopzin. Uit de op het onbekende S ^7 zoo punt P gemeten richtingen volgen de hoeken a en Het verlengde van CP snijdt de omgeschreven cirkel van ABP in punt H, het hulppunt van Collins. Uit de figuur is nu eenvoudig de volgende oplossing af te lezen. De coördinaten van punt H zijn te berekenen met de basishoe- kenmethode. Daarna berekent men HC PC PA PC p,PB PCa. Met voor waartse snijding vindt men tenslotte P. Meet kundig is de methode doorzichtig, terwijl de oplossing zich goed voor de praktische uit voering leent. Intussen komt de vraag op of het argument PC niet rechtstreeks uit de gegevens is af te 94 door D. de Vriesleraar aan het Centraal Teken- en Opleidings bureau van het Kadaster te s-Gravenhage. 73

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 12