Ahrend baken 100 inkt getekend, dan blijkt dat op het glashel dere kodatrace of permatrace moeilijk is waar te nemen, welke lijnen wel en welke niet ge kopieerd zijn. Nog meer dan bij de voorafgaande oefeningen is het bij deze transparante materialen uiterst belangrijk om het verzorgen van goede aan sluitingen en het inkten van lijnen in dezelfde kleur in acht te nemen. Tot besluit van het eerste hoofdstuk iets over het slijpen van de trekpen. Allereerst: doe het zelf! Na enige oefening blijkt het zeer eenvoudig te zijn. Een trekpen is goed geslepen: 1. als de beide punten van verhard staal een parabolische vorm hebben; 2. als de toppen van die parabolen precies tegenover elkaar liggen: 3. als de punten even lang zijn. Het benaderen van deze voorwaarden is een kwestie van slijpen op een amarilsteen (met olie!), door slagen zodanig dat het spoor op de oliesteen eenzelfde parabolische vorm heeft als in de punt van de trekpen gewenst wordt (stomp of spits), maar waarvan de top naar beneden wijst. Tijdens het voortbewegen, waarbij de trekpen houder steeds loodrecht op de onderrand van de steen gericht dient te blijven, wordt de trekpen een weinig om zijn as gedraaid, en wel van links naar rechts gaande tegen de wijzers van een uurwerk in, van rechts naar links met de wijzers mede. Indien dan bij het slijpen van ieder van de beide punten een gelijk aantal slagen geteld wordt (een ritme van vier dub bele slagen telt gemakkelijk), blijven de pun ten even lang. De twee eerste voorwaarden worden met een loep gecontroleerd. De derde voorwaarde, ge lijke lengte van de punten, is te controleren door met de matig gevulde pen lange rechte lijnen van ongeveer een halve millimeter dikte op papier te trekken, totdat de pen geheel leeg is. Aan het einde van de laatste lijn laat de langere punt een langer inktspoor achter dan de kortere. Ls het korte spoor belangrijk korter, dan zal tevens de getrokken inktlijn aan de zijde van de korte punt gebrokkeld blijken te zijn. De lange punt wordt nu verder geslepen, waar na de proef herhaald wordt. Beide handelin gen worden net zo lang voortgezet totdat uit de proef blijkt dat de inktsporen aan het einde van de getrokken lijn praktisch even lang zijn. een goede relatie op het gebied van jalons meetlinten meetveren en ander technisch meetgereedschap Amsterdam-Den Haag- Eindhoven-Gr onin gen- Hengelo (O)-Hilversüm- Maastr icht-Middel burg- Rotterdam

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 18