t^itercit uur over ziekt VOORAllfN Dlf MfT TEKf NtN IETS BETEKENEN TOISON D OR 106 Nieuw boek over optische afstandmeting Optische afstandmeting wint ook in Neder land steeds meer veld. Verscheidene land meetkundige diensten van gemeenten e.d. zijn reeds in het bezit van een modern instrumen tarium voor deze bedrijfszekere en betrekke lijk veilige en snelle vorm van detailmeting. Coll. van Weelden liet u al enige practische resultaten zien, die in Dordrecht werden be reikt. Bij de kleine landmeetkundige dienst van de provinciestad Alkmaar heeft men even eens al een tachymeter van het modernste type. En voor wat het Kadaster betreft mag men verwachten, dat straks ook bij de ver- nieuwingsdienst van deze grootste werkgever op landmeetkundig terrein de optische af standmeting op grote schaal kan worden ge bezigd, wanneer er weer tijd en personeel be schikbaar is, om b.v. de 7000 ha oude stads kernen te hermeten, waarvan de totstand koming van een nieuwe kaart zeer dringend urgent wordt geacht. Voor allen die nu en morgen de „indirecte lengtemeting'' zullen beoefenen, en voor de vakgenoten die ook op dit terrein zich willen oriënteren of bijblijven, is de nieuwe uitgave bestemd van O. von Grube r's Optische Streckenmessung und Polygonierung" De uitgeverij Herbert Wichmann uit Berlin- Wilmersdorf (uitgeefster van de Allgem. Ver- messungs-Nachrichten) vond een drietal we tenschappelijke medewerkers der firma Carl Zeiss-Oberkochen bereid, de tweede zeer ver meerderde druk van Von Gruber's boek te verzorgen: prof. G. Förstner, dr. ing. W. Schneider en prof. K. Schwidefsky, allen zeer bekende figuren op dit gebied, en ook te on zent bekend als inleiders op de Internationale Streckenmesskursen, welke voor een Europees gezelschap in de afgelopen jaren te München werden gehouden. In ruim tweehonderd blad zijden, verlucht door 170 illustraties, leiden de bewerkers ons door geheel het terrein van de optische afstandmeting, beginnende bij haar grondslagen. We worden ingeleid in de op bouw van het instrument, krijgen een indruk van de invloed der afwijkingen bij indirecte lengtemeting en van de mogelijkheden tot be strijding hiervan en worden door prof. Först ner de nauwkeurigheid gewaar, welke bij deze vorm van meten kan worden bereikt. Schnei der (belangrijk voor de a.s. gebruiker van de methode) geeft praktijkaanwijzingen: arbeids- methodiek, het regelen, behandeling van het instrument, uitwisseling van ervaringen e.d. Bij de bespreking van de verschillende soor ten van instrumenten komen niet alleen de Zeiss-theodolieten en -afstandsbaken ter sprake, maar ook die van Kern en Askania en van andere belangrijke binnen- en buitenland se fabrieken, zodat de lezer als in een soort kaleidoskoop een indruk krijgt van wat er in de landmeetkundige wereld op dit gebied te vinden is. Prijs van het boekwerk is D.M. 26. TOISON D'OR stifthouders TOISON D'OR stiften Bijzonder solide en fraaie stifthouders in verschil lende dikten, die prettig in de hand liggen. Metalen stiftgeleider houdt de punt muurvast, zodat terug glijden onmogelijk is. Met handig puntenslijpertje in de dop. Los verkrijgbaar: Toison d'Or stiften, vervaardigd van het beroemde zuivere Tsjechische grafiet. In 21 hardtegraden en de beste ter wereld I En een heel sterk „punt".. de punt \i*4 is veel sterker! 0.*NVli 'n streepje vóór! Imp.: Papier en Boek Postbus 1211 A'dam

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 24