89 Omstreeks het jaar 100 zien wij een Mace donische zijdehandelaar Maës Titianus op zoek naar zijde. Hij reist veel, is tevens een hartstochtelijk aardrijkskundige. Zijn reisaan tekeningen stelden Ptolemaeus in staat, het oosten beter te leren kennen. Het is immers zo, dat kaarten vaak gedeeltelijk werden samengesteld met behulp ook van reisbe schrijvingen. Van Ptolemaeus tot Mercator Het hoogtepunt bereikte de kartografie in de Oudheid waarschijnlijk door de arbeid van Claudius Ptolemaeus van Alexandrië, ook wel Claudius Ptolemaeus van Pelusium ge noemd 87/90160wiens portret hier naast is afgebeeld. Hij schreef zijn aardrijkskundig werk een halve eeuw later dan Marinus van Tyrus, zijn leermeester. Zijn werk was, zoals hij zelf zegt, op dat van zijn voorganger gebaseerd. Hij gaf dus eigenlijk een nieuwe editie uit.- Over de bronnen van Ptolemaeus schrijft A. H. L. Heeren in zijn Dissertation on the sources of Ptolemaeus' geography aanhangel van Historical Research-Asiatic Nation, deel III. Ptolemaeus was meer mathematicus en astro noom dan geograaf, maar in de eerste plaats was hij zeker kartograaf. Zijn wereldkaart van 35 X 52 cm (bij de samenstelling waar van hij een kegelmantel-projectie toepaste, welke rekening hield met het convergeren van de meridianen naar de polen) bleef vele eeu wen onovertroffen. In zijn groot astronomisch stelsel, met een afgeronde studie van de wiskundige en sterre- kundige aardrijkskunde (en in zijn Geogra- phica in acht boeken) geeft hij een bijna vol ledige, zijn het dan wat dorre, aardbeschrij ving. De latere uitgaven bevatten 26 kaarten, die echter van Agathodaemon (5de eeuw) afkomstig zijn. Vermoedelijk zijn er van Pto lemaeus geen originele kaarten meer. Hij vermeldt 8000 namen en van 400 plaatsen geeft hij de geografische breedte. In de mid deleeuwen gold dit werk als het beste. Het was ook het meest verbreide. Reeds in 1478 zagen wij toepassingen van de kopergravure, die er immers was vóór de boek drukkunst. De Ptolemaeus-uitgave van Berlinghieri te Rome is, evenals de Cusanus-kaart van Duits land en Nederland (1491) via de kopergravure tot stand gekomen. Over deze en verschillende andere technieken zou veel te vertellen zijn. Hoe prachtig zijn b.v. de latere resultaten van de steendruk! De Middellandse Zee is ook bij Ptolemaeus het stiefkind. Hij maakte de zee één-derde breder dan die in werkelijkheid is, en veron derstelden Eratosthenes en Strabo dat de be kende wereld twee-zevende was van de hele oppervlakte, Ptolemaeus maakte er Yi van- Zijn fout was o.m. dat hij bij de berekening van de aardomtrek niet Eratosthenes, maar Strabo en Poseidonius navolgde, waardoor zijn graden (en dus de aardomtrek) één derde te kort werden. Hij moest dus wel over al inkrimpen. Zijn kaartwerk werd in 1478 te Rome ge drukt. Waarschijnlijk zijn dat echter geen originelen geweest. Bekend is alleen, dat ze gehecht waren aan kopieën van zijn werk uit de 11de eeuw. Daarna zijn er vele Ptole- maeus-uitgaven gekomen. In de Renaissance waren vooral de Duitsers actief: van de eerste Portret van Claudius Ptolomaeus. De attri buten Jacobsstof en wereldbol duiden de mathematicus en as tronoom aan. 36 uitgaven verschenen er in Duitsland 23 (Gallois). Er wordt vermoed, dat de Ptole- maeus-kaarten reconstructies zijn van het werk van Marinus van Tyrus, wiens arbeid in elk geval reeds in de 10de eeuw bekend was bij de Arabische aardrijkskundige Masudi. Ptolemaeus meende dat de aarde een niet- bewegend lichaam was in het midden van het universum. Hij verwierp als absurd het draaien van de aarde om zijn as, en de loop om de zon. Zijn Almagest, eerst genoemd ,,de mathema tische constructie", werd later genoemd de Magiste Syntaxis of „grote constructie". In

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 7