was lange tijd een statische, typisch traditio nele instelling met in en door de dienst opge leide ambtenaren, waarbij een speciale werk methode, als het ware van „vader op zoon" werd overgedragen. Vooral de meer weten schappelijk gerichte landmetersopleiding is op weg hieraan een einde te maken. In 1923 werd Ozalid, door een Duitse onder neming vervaardigd, in ons land geïmporteerd en sedert 1935 door de Nederlandse impor teur zelf in produktie genomen. Ozalid, de naam van het merk, is ontstaan door omzet ting van het woord „diazo", waarmee de lichtopnemende laag wordt bedoeld. Bij een bezoek aan het nieuwe gebouw van de Ozalid-onderneming, de N.V. „De Atlas" te Delft, wordt men, behalve door de moderne uitvoering (het bedrijf draait ongeveer een jaar), vooral getroffen door het enorme machinecomplex dat de rollen papier van een gevoelige laag voorziet. De 27 meter lange sensibiliseermachine maakt het papier na een oppervlaktebehandeling tot Ozalid, dat ge reed is om licht te ontvangen. Dit proces speelt zich af met een snelheid van 20 meter per minuut, het papier glijdt over tientallen rollen, wordt met chemicaliën bewerkt, door droog ovens geleid om tenslotte als eindprodukt te voorschijn te komen. Het is mogelijk het papier één- of tweezijdig met een gevoelige laag te bedekken. Wanneer het aan één zijde met een diazoverbinding is bevochtigd, moet het ook aan de andere kant worden bewerkt om een goed vlak liggend papier te verkrijgen. Desgevraagd deelde men mij mede dat de houdbaarheid van de voorraad bepaald wordt door temperatuur en vochtigheid, waarbij een minimum van drie maanden als basis kan worden genomen. Het materiaal wordt over de gehele wereld (b.v. Pakistan, Perzië, Ethiopië, Hongkong) verzonden. Ik vind dit een belangrijke uitspraak, omdat deze eigenschap aantrekkelijke perspectieven opent voor het lichtdrukken aan de kantoren. Men zal zich herinneren, dat ik in een vorig artikel een pleidooi heb gehouden voor decen tralisatie van het kadastrale lichtdrukken, onder het motto: op ieder kantoor een licht drukapparaat. Dr. v. Braam geeft een verkla ring voor het ambtelijk streven naar centralisa tie, naar een plaatselijk bureau van de land meetkundige dienst van het kadaster is een eenheid, waar decentralisatie van werkzaam heden tijd kost en daardoor niet efficiënt werkt. Tot nu toe kon dit idee niet worden toegepast, omdat verondersteld werd dat het lichtdrukpapier van een aangebroken rol slechts enkele dagen houdbaar is. De Atlas adviseert een geopend pak in 1 a 4 weken afhankelijk van de soort te verwerken, waarbij deze er op wijst dat de houdbaarheid van een aangebroken pak voor al afhankelijk is van de omstandigheden in de opbergruimte van de gebruiker, wat betreft temperatuur en vochtigheid, zodat een alge meen geldende houdbaarheidsduur moeilijk is op te geven. Dit betekent voor een kleinverbruiker vanzelf- 122 De Combi 2001 Een lichtdrukmachine zowel voor de tekenkamer als voor kantoorgebruik voor belichten en ontwikkelen

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 14