kartografisch tekenaar r J J.B. WOLTERS' UITGEVERSMAATSCHAPPIJ N.V. zoekt voor de kartografische afdeling een OMVAT: Het samenstellen van schetstekeningen van geografische en thematische kaarten. WORDT: Tekenervaring, enige algemene geografische kennis en esthetisch inzicht. 123 sprekend een zekere werkplanning met zo nodig nog kleinere verpakkingen (100 vel is zonder meer leverbaar) of samenwerking met een ander kantoor, hoewel ik me nauwelijks kan voorstellen, dat op een middelgroot kan toor niet veel meer nodig is voor hulpkaarten, extractenplan, veldplans, veldwerken, brie ven e.d. Decentralisatie dus ook van de film plans naar de kantoren. Veldplans worden dan niet meer afgedrukt omdat ,,er een hulpkaart op is", maar alleen als deze gebruikt moeten worden. Een licht druk is reeds na enkele minuten beschikbaar. Men heeft sinds 1924 een apparaat ontwik keld, dat beide bewerkingen, belichten en ont wikkelen, na elkaar kan uitvoeren en door Atlas ..Ozaprinter" wordt genoemd. Lichtdrukpapier heeft ultraviolet licht nodig, dat door de diazoverbinding (de lichtgevoe lige laag) wordt geabsorbeerd. Dit licht wordt geleverd door een hogedrukkwiklamp en nog eens op ultraviolette stralen gefilterd door de glazen cilinder die in de printer om de lamp roteert en het lichtdrukmateriaal mee trans porteert samen met het te reproduceren origi neel. De ontwikkeling geschiedt door ammoniak, die door verwarming tot verdamping komt. De alkalische dampen zorgen voor ontwikke ling en fixering. Daardoor is het mogelijk om in variatie van kleuren in dezelfde machine te drukken, zonder verwisseling van ontwik kelaar, omdat de kleurstof in de diazolaag zit, in tegenstelling b.v. met het z.g. Océpapier, dat een azolaag heeft, die gekleurd wordt door de ontwikkelaar: het bekende halfdroge procédé van de firma Van der Grinten te Venlo. Een nieuwe fase in de ontwikkeling van de reprografie is inmiddels begonnen, doordat de gevoeligheid van Ozalid-lichtdrukpapier zodanig is opgevoerd, dat nu ook vergro tingen kunnen worden gemaakt. Dit betekent, dat van een plan op een microkaart (alle plans van een kantoor in een sigarenkistje), direct, snel en goedkoop een terugvergroting op iedere gewenste schaal kan worden ver vaardigd. Over deze perspectieven kunnen we momen teel slechts mediteren. Zeker is dat er voor de cartografische diensten nog interessante mogelijkheden zijn weggelegd, die het moge lijk maken meer armslag te krijgen voor crea tieve arbeid. De tijd van kopiëren met de hand schijnt voor goed voorbij. DE FUNCTIE VEREIST Sollicitaties te richten aan: De directie van B. Wolters' Uitgeversmaatschappij N.V. te Groningen.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 15