TEKEN Ml EK 11 u n C t door L. R. M. v. d. Brink, ing., chef-cartograaf A, hoofd van de tekenafdeling bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. Lijntekenen uit de vrije hand Om hierin de voor het kaarttekenen vereiste handvaardigheid te verkrijgen is een zoge naamde permanent-wave-oefening recht op het doel gericht. a. Teken op goed tekenpapier een rechthoek van 12 bij 15 cm. Zet nauwkeurig langs de omtrek, met behulp van steekpasser en maat- latje, punten op onderlinge afstanden van een halve centimeter. Verbindt deze punten door twee onderling loodrechte stelsels van even wijdige lijnen. 4^ 4 r Het aldus verkregen vierkantennet wordt in rood of groen geïnkt. Gebruik vooral water vaste inkten! Trek nu met een 2H-potlood uit de hand, dus zonder driehoek of liniaal te gebruiken, in de eerste rij vierkanten een gebroken lijn, be staande uit 1, 2 of 3 ruitjes getrokken dia gonalen en uit 1 of 2 ruitjes overlappende gebogen lijnstukjes (zie figuur 1 Tracht daarbij ieder lijnstukje in één trek, dus ononderbroken, te zetten en ga vooral niet schetsen. Herhaal in iedere volgende ruitenrij dezelfde gebroken lijn, totdat uiteindelijk een stel strak getrokken, en volkomen congruente lijnen verkregen is. Vervolgens worden deze lijnen, alweer uit de vrije hand, geïnkt. Gebruik daarvoor een kroontjespen en watervaste oostindische inkt (b.v. Rembrandt watervaste tekeninkt van Talens). Streef daarbij vooral naar lijnen van gelijke dikte. Zodra het voorgaande geslaagd is, worden met behulp van een koperen tekenpennetje lijnen van dezelfde vorm, maar nu dunner, getekend zuiver in het midden van de ruim ten tussen telkens twee opeenvolgende dikke lijnen. En is ook deze handeling gelukt, neem dan een fijn stalen tekenpennetje en trek daar mede op dezelfde wijze haarlijnen tussen de reeds getekende lijnen in, daarbij weer steeds het midden houdend. Belangrijk is, vooral bij het inkten, de afzon derlijke lijnstukjes zonder onderbreking te trekken, en in geen geval te gaan schetsen. WENKEN: 1. Deze oefening is niet gemakkelijk. Het is daarom raadzaam niet tot een volgende han deling over te gaan, alvorens de voorafgaan de, desnoods door herhaling, een goed resul taat heeft opgeleverd. 124 I §1 -< 3 Sg 3- gl 3- Firr I -S' Het eerste artikel verscheen in Geodesia no. 5 van deze jaargang.

(NGT) Geodesia | 1960 | | pagina 16